O wolną Polskę walczyli do końca. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. CHWAŁA BOHATEROM!

Fot. Wikimedia commons
Fot. Wikimedia commons

Po raz czwarty obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnienie bohaterskich żołnierzy walczących o wolną Polskę było ostatnią inicjatywą śp. Lecha Kaczyńskiego. W całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające tych, którzy po II wojnie światowej walczyli z sowieckim okupantem.

Preambuła ustawy dotyczącej Żołnierzy Wyklętych zaczyna się od wezwania:

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Z kolei w uzasadnieniu dołączonemu do projektu zaznaczono, że święto:

jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Od samego początku Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych spotkał się z dużym odzewem i zainteresowaniem Polaków, którzy tłumnie uczestniczą w uroczystościach. Szczególne zainteresowanie niezłomnymi widać wśród młodego pokolenia Polaków.

Zainteresowaniu temu sprzyjają również prace prowadzone przez IPN, których celem jest identyfikowanie bohaterów walki o wolną Polskę zamordowanych przez komunistyczny reżim po II wojnie światowej. Dopiero dziś staje się wiadome, gdzie pogrzebani zostali bohaterowie Polski, dla których nie było miejsca w PRLowskiej rzeczywistości.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejni bohaterowie Polski zidentyfikowani. IPN prezentuje nazwiska pomordowanych przez stalinowski reżim

Choć Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych został przyjęty przez Polaków jako ich własne święto, w wielu środowiskach hołdowanie niezłomnym wciąż wywołuje kontrowersje i opór. Fakt, że o upamiętnienie żołnierzy podziemia niepodległościowego wciąż trzeba w Polsce walczyć, mówi wiele o polskiej rzeczywistości.

O problemach z upamiętnieniem Wyklętych najlepiej świadczy fakt, że do dziś nie ma w całym kraju muzeum im poświęconego. Ostatnio resort kultury odrzucił wniosek o dofinansowanie tej instytucji.

Marek Franczak, syn „Lalusia”, ostatniego Wyklętego w rozmowie ze Stefczyk.info tak komentował tę decyzję:

Ta decyzja mnie bardzo dziwi i zaskakuje. Jednak mówiłem już wielokrotnie, że ta opcja rządząca bardziej skłania się ku poprzedniemu systemowi, gloryfikuje bardziej ubeków i innych „utrwalaczy” niż Żołnierzy Wyklętych. Sprawa muzeum w Ostrołęce jest najlepszym przykładem. Oficjalnie mówi się o patriotyzmie, o demokracji, ale promowani są ludzie związani z poprzednim ustrojem. Awansuje się tych ludzi, którzy w poprzednim systemie działali, byli na wysokich stanowiskach. Ich nigdy od władzy nie odsunięto, oni szli, robili kariery, a teraz podnoszą głowy.

Na szczęście jednak w wielu miejscach Polski, często wbrew oficjalnym władzom, tworzą się miejsca pamięci poświęcone niezłomnym. Co być może najważniejsze, na trwałe weszli oni do polskiej świadomości.

Polska się o nas upomni

- miał powiedzieć jeden z Wyklętych na chwilę przed rozstrzelaniem.

Z kolei Zbigniew Herbert pisał o Wyklętych:

Ponieważ żyli prawem wilka

historia o nich głucho milczy

pozostał po nich w kopnym śniegu żółtawy mocz i ten ślad wilczy...

 

Polska dziś zaczyna się upominać o Wyklętych. Zaczyna spłacać dług wdzięczności wobec tych, którzy o Polsce nie zapomnieli, którzy poświęcili się jej do końca, do najwyższej ofiary.

CHWAŁA BOHATEROM!

saż

 

ZOBACZ FILM O NIEZŁOMNYCH

 

POSŁUCHAJ PIOSENKI O WYKLĘTYCH

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.