Komitet dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów na czele z przewodniczącym prof. Adam Strzemboszem podczas zwołanej konferencji prasowej w dolnej części kościoła Wszystkich Świętych poinformował, jako inicjator, o budowie w Warszawie pomnika ku czci Polaków ratujących Żydów. Celem konferencji było przekazanie mediom informacji, o tym, że władze miasta st. Warszawy oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ogłosiły otwarty konkurs na budowę pomnika, który ma stanąć przy wspomnianej świątyni przy pl. Grzybowskim.
Pomnik upamiętni zarówno instytucje polskie, rząd RP na uchodźstwie, cywilne oraz wojskowe struktury Polskiego Państwa Podziemnego, oddziały zbrojne różnych formacji niepodległościowych, jak i instytucje Kościoła katolickiego (w tym żeńskie zgromadzenia zakonne i parafie) oraz - w formie imiennych tabliczek - Polaków, którzy indywidualnie udzielali różnorodnej pomocy Żydom prześladowanym przez okupanta niemieckiego. W sposób szczególny zamierzamy wyodrębnić tych, którzy oddali życie za ratowanie bliźnich.
Komitet zachęca artystów, rzeźbiarzy do wzięcia udziału w konkursie, tak by najlepsze prace ścigały się o palmę pierwszeństwa. Komisja Historyczna Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów przygotowuje natomiast od lat listę imienną ratowników, która stanie się podstawą przy dalszych pracach nad właściwym upamiętnieniem naszych bohaterów. Lista obejmuje zarówno osoby odznaczone medalem Instytut Yad Pasmem, jak i te, które z różnych przyczyn nie otrzymały tego wyróżnienia. W chwili obecnej Komisja Historyczna Komitetu jest w posiadaniu ponad 800 teczek, w których znajdują się relacje osób ratujących i ratowanych. Relacje te przechowywane są w Archiwum Akt Nowych, i tam podlegają stosownej opiece archiwalnej. Ponad 70 z tych relacji zostanie w 2014 r. opublikowanych przez Komitet w przygotowywanej do druku pracy.
Po raz kolejny zatem apelujemy do wszystkich Polaków, by składali relacje, świadectwa o swoich najbliższych, a także o znanych im faktach z okresu II wojny światowej niesienia pomocy przez Polaków Żydom. Dzięki tym świadectwom przetrwa pamięć pozwalająca kolejnym pokoleniom, w tym badaczom, lepiej zrozumieć dzieje Polaków pozostających w latach 1939 – 1945 pod okupacją niemiecką.
Prof. Jan Żaryn, przewodniczący Komisji Historycznej Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów
adres: AAN, ul. Hankiewicza 1; 02 – 103 Warszawa;
z dopiskiem: Komitet dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/170165-po-raz-kolejny-zatem-apelujemy-do-wszystkich-polakow-by-skladali-relacje-swiadectwa-o-swoich-najblizszych-a-takze-o-znanych-im-faktach-z-okresu-ii-wojny-swiatowej-niesienia-pomocy-przez-polakow-zydom