Zmarła Anna Poray-Wybranowska, działaczka polonijna, Dama Maltańska. "Pani Aniu; jak dobrze i mądrze swoje życie wypełniłaś!"

25 lipca 2013 roku w Kanadzie zmarła Anna Poray-Wybranowska, Dama Maltańska, działaczka Polonijna, dyrektor Biblioteki Polskiej w Montrealu.

W nekrologu czytamy:

Poświęciła swe życie rodzinie, działalności społecznej i budowaniu dobrego wizerunku Polski w oczach innych narodów.

Dzięki jej niestrudzonej pracy wielu Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej nadano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Była inicjatorką utworzenia w Warszawie Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów i budowy pomnika poświęconego tym bohaterom.

Na jednym z portali kanadyjskich, poświęconych tamtejszej Polonii, w ten sposób zaprezentowano Annę Poray-Wybranowską:

Anna Poray-Wybranowska urodziła się 10.02.1919 Ściborzycach, w Małopolsce. Szkołę podstawową kończyła w domu, a średnią w prywatnej szkole koło Poznania. Jeszcze przed II Wojną Światową wyjechała z Polski, aby kontynuować edukację. Studiowała w Belgii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Opanowała dodatkowo pięć obcych języków. Doktorat z nauk politycznych otrzymała we Włoszech (Perugia), a tytuł magistra bibliotekarstwa w Nowym Jorku (Columbia University). W czasie wojny przedostała się do Włoch, gdzie służyła w Pomocniczej Służbie Kobiet jako administrator oraz bibliotekarz w Archiwum i Muzeum II Korpusu Wojska Polskiego. Zaraz po wojnie z mężem pojechali do Argentyny, a po kilku latach do USA. W Kanadzie osiadła na stałe w roku 1961. Pracowała w bibliotekach kilku montrealskich uniwersytetów i przez 12 lat kierowała Biblioteką Polską. W 1978 założyła charytatywną organizację "Pro Justitia", popieraną przez Jana-Pawła II, mającą na celu pomoc najbardziej potrzebującym na świecie. Po ukończeniu studiów rozpoczęła starania, aby Polacy, którzy ratowali Żydów w czasie wojny, zostali uznani przez Instytut Yad Vashem w Izraelu za "Righteous Among the Nations". Do dnia 1 stycznia 2008 Instytut uznał 22,211 osoby "Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata". Największą liczbę 6,066 stanowią Polacy, z których około stu zostało uznanych dzięki staraniom Anny Poray-Wybranowskiej.

Specjalnie dla portalu wPolityce.pl Annę Poray-Wybranowską wspomina prof. Jan Żaryn:

W Kanadzie zmarła ś. p. Anna Poray-Wybranowska, którą miałem szczęście znać i z nią współpracować. Była współtwórczynią i inicjatorką powołania Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów, którego celem jest budowa pomnika ku czci polskich bohaterów przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Dzięki jej staraniom, wypływającym z troski o prawdę o naszych dziejach najnowszych - trudno przebijającej się do świadomości ludzi Zachodu - co najmniej kilkudziesięciu Polaków otrzymało decyzją Instytutu Yad Vashem medal "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata". Wśród tych osób byli także moi rodzice, Stanisław i Aleksandra Żarynowie oraz wujostwo, Władysław i Jadwiga Olizarowie. Żyjąc od dziesięcioleci na emigracji stała się faktycznym ambasadorem polskich spraw, broniącym naszych interesów, pamięci o przodkach, tworzącym prawdziwy wizerunek Polski i jej historii. Pani Aniu; jak dobrze i mądrze swoje życie wypełniłaś!

Prof. Jan Żaryn, przewodniczący Komisji Historycznej Komitetu dla Upamiętnienia Polaków Ratujących Żydów

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.