Męski rechot w Belwederze. Wielokrotnie odmieniane przez przypadki słowo tolerancja było wytrychem tak naprawdę oznaczającym ignorancję

Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Mowa nienawiści, seksizm, ekstremizm, a może tylko męski rechot u Prezydenta RP - zastanawia się w dziale POLITYKA Adriana Sylwia Bartnik opisując czwartkowe spotkanie w Belwederze. W dziale KULTURA tekst Anny Piłat wokół książki Swietłany Aleksijewicz: Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości a także recenzja Michała Pudło analizująca dzieło Michaela Nymana: Muzyka eksperymentalna. Cage i po Cage’u. W dziale MIASTO głos architekta i urbanisty, Karola Langie – zaangażowanego w lokalny aktywizm na Pradze oraz Kamila Kamińskiego, przedstawiającego zjawisko migracji, uchodźstwa, wielokulturowości w kontekście polskiej polityki.

POLITYKA:

Męski rechot w Belwederze / Adriana Sylwia Bartnik

Nie chcę, byśmy się o kobietach, o społeczeństwie polskim uczyli z książek Krzysztofa Vargi. Nie chcę, byśmy się historii uczyli z filmu Pasikowskiego Pokłosie. To niebezpieczne bo zawęża horyzonty. Tymczasem nadal zachodzę w głowę jak bez żadnych konsekwencji i przy powszechnym aplauzie, można taką mową nienawiści poniżać gości u przywódcy demokratycznego państwa prawa, które jest sygnatariuszem aż nazbyt wielu aktów prawnych w tym zakresie. Dlatego apeluję do Prezydenta RP: nie zmieniajmy prawa – wychowujmy!

KULTURA:

Czarne skrzynki / Anna Piłat

Bliskość zony jest namacalna, a kwestia radiacji pojawia się w rozmowach, niezależnie od tego, czego dotyczą: własnego samopoczucia, tegorocznych upraw, sytuacji ekonomicznej czy też polityki. Mimo iż od czarnobylskiej awarii minęło dwadzieścia sześć lat konsekwencje promieniowania są wciąż odczuwalna.

Cage i po Cage’u/ Michał Pudło

Polski czytelnik ma w końcu szansę zapoznania się z rewolucyjnymi ideami, koncepcjami estetycznymi, a nawet filozoficznymi, formułowanymi wcale nie tak dawno w Europie i Ameryce, które w sposób fundamentalny ukształtowały współczesne sposoby percepcji dźwięku, utworu muzycznego jako zjawiska przestrzennego. Na post-Cage’owskich koncepcjach opiera się nowoczesny sound-art i performance wykorzystujący akustykę miejsca.

MIASTO:

Urbanistyka a ruchy miejskie / Karol Langie

Umożliwienie wpływu na bezpośrednie otoczenie jest właściwie jedynym wystarczającym argumentem za wprowadzaniem takiego nowego sposobu planowania. Nie od dziś bowiem wiadomo, że możliwość wpływu na rzeczywistość jest jednym z podstawowych warunków szczęścia. Spotkania z takimi urbanistami życzę aktywistom, czy jak kto woli – działaczom ruchów miejskich.

Uchodźcy w małych miastach / Kamil Kamiński

Wielokrotnie powtarzane i odmieniane przez przypadki słowo tolerancja było słowem wytrychem tak naprawdę oznaczającym ignorancję. Uchodźcy i społeczność lokalna zostali pozbawieni wsparcia, zabrakło warunków, w których mogliby się nawzajem poznać.

AKTUALNOŚCI:

Fundacja Res Publica im. Henryka Krzeczkowskiego została oprócz IBPP głównym wydawcą „Magazynu Miasta” - pierwszego w Polsce kwartalnika poświęconego kulturze miejskiej, tworzonego przez specjalistów wielu dziedzin i dystrybuowanego także wśród pracowników administracji miejskiej. Zachęcamy do wsparcia magazynu we wspólnej akcji oraz zapoznania się z informacją o możliwości współtworzenia magazynu. Dziękujemy!

ZAPOWIEDZI I ZAPROSZENIA:

W środę, 12 grudnia zastępca redaktora RPN, Artur Celiński będzie gościem specjalnym „kawiarenki obywatelskiej” w Rybniku, gdzie wystąpi z prelekcją pt. „Budżet partycypacyjny i inicjatywa lokalna – innowacyjne metody uczestnictwa obywateli”. Spotkanie organizowane jest przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Sieć SPLOT.

Wraz z Centrum Badań Społeczności i Polityk Lokalnych, Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW oraz Magazynem Miasta zapraszamy na X seminarium z cyklu Teoria i praktyka animacji lokalnych polityk publicznych w ramach projektu „Decydujmy razem”. Na stronie www można pobrać dwudniowy program wydarzenia, które odbędzie się 19 i 20.12.2012r.

PATRONATY:

Res Publica Nowa objęła patronatem medialnym wydarzenie „Aktywna poezja. Szkic do przemian sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce”. Wernisaż wystawy miał miejsce 6 grudnia, natomiast wystawa będzie czynna od 7 do 13 grudnia w godzinach: poniedziałek – piątek: 09:00 -18:00; sobota – niedziela: 12:00-15:00. Wstęp wolny.

„Nadodrze MASAKRYTYCZNIE Kultura Zmiany” to wydarzenie we Wrocławiu, podsumowujące proces rewitalizacji osiedla Nadodrza na wszystkich poziomach – społecznym, ekonomicznym, politycznym, artystycznym i architektonicznym. Inauguracja przedsięwzięcia odbędzie się 12.12.2012 i potrwa do 15.12.2012. Program oraz informacje są również dostępne na stronie wydarzenia konferencji.

Cały czas partnerujemy również projektowi „Mój MDM”, realizowanemu dzięki dofinansowaniu ze środków Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy o którym można przeczytać na stronie www.mojmdm.pl. Polecamy!

RPN W MEDIACH:

5 grudnia w Pałacu Kaziemierzowskim Uniwesystetu Warszawskiego odbyła się debata pt. Polskie i ukraińskie horyzonty Europy. zorganizowana przez Katedrę im. Erazma z Rotterdamu UW, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych oraz Res Publikę Nową. Gośćmi Wojciecha Przybylskiego byli Jarosław Hrycak i Marcin Król. Relację z wydarzenia można przeczytać na stronie polukr.net. Informacje o nadchodzącym spotkaniu z udziałem Artura Celińskiego  znajdują się na stronie: rybnik.eu, rybnik.com.pl, naszrybnik.com oraz gliwice.naszemiasto.pl. Nasze publikacje można śledzić również na eczaskultury.pl oraz screeangers.pl. Zapraszamy!

Z życzeniami ciekawej lektury, 
redakcja Res Publiki Nowej

Autor

Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej Nowa telewizja informacyjna wPolsce24. Oglądaj nas na kanale 52 telewizji naziemnej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych