Kilkanaście tysięcy policjantów będzie chroniło 120 tys. wolontariuszy WOŚP

Kilkanaście tysięcy policjantów czuwać będzie w niedzielę nad bezpieczeństwem 120 tys. wolontariuszy uczestniczących w 22. Finale WOŚP. Będą też kontrolować czy zbiórki pieniędzy prowadzą osoby do tego uprawnione, aby zapobiec różnego rodzaju oszustwom.

Hasło tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to: "Na ratunek". Pieniądze będą zbierane na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.

Jak co roku, nad bezpieczeństwem uczestników kwesty w całym kraju czuwać będą policjanci patroli prewencyjnych, ruchu drogowego oraz funkcjonariusze operacyjni.

Kwestującym na rzecz WOŚP będą przekazywać informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń. Poradzą im, czego unikać, aby bezpiecznie zbierać pieniądze

- powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Policjanci przypominają, że należy unikać miejsc rzadko uczęszczanych przez ludzi, takich jak podwórka, bramy, a po zmroku parki i skwery. Nie jest wskazane chodzenie w pojedynkę, najlepiej zbierać datki w towarzystwie rodziny czy znajomych.

Rzecznik KGP zaapelował, aby wolontariusze kwestując, pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

W razie napadu nie należy za wszelką cenę ratować skarbonki. Warto zapamiętać natomiast jak najwięcej szczegółów z rysopisu sprawcy. Podczas ucieczki sprawcy, należy głośno wzywać pomocy i jak najszybciej przekazać policji informację o kradzieży

- powiedział Sokołowski.

Policjanci będą nie tylko zabezpieczać Finał, ale także, jak co roku, włączą się w zbiórkę pieniędzy. Wśród trwających akcji internetowych na rzecz WOŚP są także te związane z policją. Licytować można m. in. wspólny patrol z policjantami ruchu drogowego, dzień na planie serialu "Komisarz Alex" oraz wspólny trening z funkcjonariuszami oddziału prewencji.

Zebrane podczas 22. Finału pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej, np. na wielonarządowe tomografy komputerowe z możliwością znieczulenia do badania młodszych i pobudzonych dzieci, RTG przyłóżkowe, radiologiczne stacje diagnostyczne, aparaty USG. W tym roku Fundacja WOŚP po raz drugi będzie zbierać pieniądze na rzecz godnej opieki medycznej dla seniorów.

Zeszłoroczna kwesta, podczas której zebrano ponad 50,6 mln zł, przebiegła spokojnie; w całym kraju doszło do 39 incydentów mających związek z kwestami na rzecz WOŚP.PAP, kim,

Studio TV

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...