Analiza konieczności odebrania Platformie Obywatelskiej ponad 18 milionów złotych

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. autobustuska.pl
fot. autobustuska.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ NEWS. Są poważne wątpliwości czy lekko wydawane pieniądze pochodziły ze składek członków PO. Przemysław Wipler złoży zastrzeżenia do PKW

1. Każda partia polityczna ma obowiązek składania corocznych informacji o otrzymanej z budżetu państwa subwencji praz poniesionych przez nie wydatkach - art. 34 ust. 1 o partiach politycznych (dalej „upp”):

Partie polityczne sporządzają coroczną informację finansową o otrzymanej subwencji oraz o poniesionych z subwencji wydatkach, zwaną dalej "informacją".

2. Informację należy złożyć do 31 marca każdego roku - art. 34 ust. 2 upp:

partie polityczne składają informację za rok kalendarzowy Państwowej Komisji Wyborczej w terminie do 31 marca następnego roku.

3. PKW publikuje informację w Monitorze Polskim - art. 34 ust. 5 upp:

Informację Państwowa Komisja Wyborcza ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie 14 dni od dnia złożenia jej Państwowej Komisji Wyborczej.

4. PKW opublikowała informację w Monitorze Polskim 4 czerwca 2013 r., a więc zdecydowanie po terminie - http://monitorpolski.gov.pl/mp/2013/488/1

5. Złożone informacje PKW ma obowiązek rozpatrzyć, i może je przyjąć, przyjąć z ze wskazaniem uchybień lub odrzucić - art. 34a ust. 1 upp:

Państwowa Komisja Wyborcza w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia informacji:

1)   przyjmuje informację bez zastrzeżeń;

2)   przyjmuje informację ze wskazaniem uchybień;

3)   odrzuca informację.”

6. Przy czym jeśli doszło do wydania środków z subwencji na cele niezwiązane z działalnością statutową to PKW nie ma innego wyjścia i musi odrzucić informację – art. 34a ust. 1a upp:

Odrzucenie informacji następuje w razie stwierdzenia wykorzystania przez partię polityczną środków z otrzymanej subwencji na cele niezwiązane z działalnością statutową.

7. Fundacja Republikańska jako podmiot, którego celem jest dbanie o przejrzystość życia publicznego w kraju uprawniona jest do złożenia PKW zastrzeżeń do informacji złożonej przez Platformę Obywatelską na podstawie art. 34a ust. 5 upp:

W terminie 30 dni od dnia ogłoszenia informacji, o którym mowa w art. 34 ust. 5:

1)   partie polityczne,

2)   stowarzyszenia i fundacje, które w swoich statutach przewidują działania związane z analizą finansowania partii politycznych

- mogą zgłaszać do Państwowej Komisji Wyborczej umotywowane pisemne zastrzeżenia co do informacji.

8. PKW będzie musiała się odnieść do zgłoszonych zastrzeżeń w ciągu 60 dni, a więc będzie musiała je uznać i odrzucić informację PO lub wykazać, że wydatki PO były związane z działalnością statutową PO – art. 34a ust. 6

Państwowa Komisja Wyborcza w terminie 60 dni od zgłoszenia zastrzeżenia, o którym mowa w ust. 5, udziela pisemnej odpowiedzi na zastrzeżenie.

9.     Nie sposób uznać, że wydatki na cygara, wino i „kobiety” są związane z działalnością statutową PO. Cele statutowe PO określone są w § 2 ust. 1 jej statutu (http://www.platforma.org/media/dokumenty/statut_po_final__-_tekst_jednolity.pdf) :

1. Celami Platformy są:

1) cywilizacyjny i gospodarczy rozwój Rzeczypospolitej Polskiej jako demokratycznego państwa prawnego

2) udział w życiu publicznym Rzeczypospolitej Polskiej,

3) wywieranie metodami demokratycznymi wpływu na działalność państwa,

4) wysuwanie kandydatów na stanowiska w organach państwowych i samorządowych.

2.  W swoim działaniu Platforma kieruje się następującymi zasadami:\

1) pogłębiania zaufania wyborców do Platformy,

2) zgodności działań Platformy z prawem, postanowieniami statutu i uchwałami władz Platformy,

3) demokratycznego podejmowania decyzji,

4) odpowiedzialności politycznej osób zajmujących stanowiska w organach Platformy”

10.  Zatem PKW powinna odrzucić złożoną przez PO informację, a to oznacza, że PO utraci prawo do otrzymywania subwencji – art. 34c ust. 1 upp:

Partia polityczna traci przez rok prawo do otrzymania subwencji, jeżeli:

1)   nie złoży informacji w terminie określonym w art. 34 ust. 2 lub

2)   informacja zostanie odrzucona przez Państwową Komisję Wyborczą albo

3)   Sąd Najwyższy oddalił skargę, o której mowa w art. 34b ust. 1.”

11.  PO utraci prawo do subwencji w roku następnym po złożeniu informacji, a więc w roku 2014 – art. 34c ust. 2 upp:

Utrata przez partię polityczną prawa do subwencji następuje w następnym roku kalendarzowym po roku, w którym wystąpiło zdarzenie, o którym mowa w ust. 1.

12.  PO tytułem subwencji otrzymuje co roku kwotę 18.358.620,23 zł, w roku 2014 nie powinna otrzymać ani jednego złotego, ponieważ w 2012 r. wydatkowała uzyskane kwoty na cele niezwiązane z działalnością statutową.

A co do mieszania pieniędzy na koncie proponuję następująca analogię. Do jednego naczynia wlewam szklankę wody żywiec i szklankę nałęczowianki. Potem odlewam szklankę wody z naczynia, co wylałem? Nałęczowiankę, czy żywiec? Jest jedna odpowiedź jedną i drugą, po połowie! Tak samo jest z pieniędzmi, które trafiły na konto jeśli są ze składek i subwencji to się mieszają i są wydawane w takiej proporcji w jakiej na konto weszły. W uproszczeniu składek w PO było ok. 630 tys. z subwencji 18,3 mln proporcja razem daje 18.930 więc 96,67 % środków wydanych pochodzi z subwencji! Oczywiście są inne źródła wpłat na konto PO ale to nie ma znaczenia, bo to działa zawsze.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Autor

Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24 Wspieraj patriotyczne media wPolsce24

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych