Mówili o oszczędzaniu i cięciu subwencji, sami wzięli najwięcej. PO zgarnęła prawie 50 mln złotych od państwa. Bez tego partia nie miałaby nic

Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Platforma Obywatelska plasuje się na pierwszym miejscu listy najbogatszych partii politycznych. To jednak nie zasługa ofiarności jej członków, czy liczby darowizn, jakie partia otrzymuje od gotowych do wspierania jej zwolenników. Partia Tuska - podobnie jak inne ugrupowania - swoje przychody zawdzięcza głównie pieniądzom z budżetu państwa.

Na konto PO w 2012 roku trafiło aż 53 mln złotych – informuje "Rzeczpospolita". Ze sprawozdań finansowych wynika, że bez państwowych pieniędzy politycy nie mieliby z czego prowadzić działalności. Na konta formacji Tuska wpłynęło 48 mln zł z kasy państwowej, ze składek członkowskich formacja uciułała niespełna 2,4 mln, a darowizny to niewiele ponad 1 milion zł.

Jak się okazuje bez pieniędzy państwowych politycy nie byliby w stanie działać. Ani członkowie PO, ani jej zwolennicy nie spieszą się, by wspierać działalność Platformy Obywatelskiej.

Z dokumentów finansowych wynika, że nieco mniej zamożny od PO jest PiS. Na konta tej formacji wpłynęło w minionym roku prawie 50 mln zł. Od państwa PiS dostało 47 mln zł. Także partia Jarosława Kaczyńskiego nie mogłaby działać, gdyby finansowana była wyłącznie z wpłat swych członków i sympatyków.

Pozostałe ugrupowania operują znacznie mniejszymi kwotami. Na konta PSL wpłynęło 15 mln zł, SLD – 14,3 mln zł, a Ruch Palikota otrzymał 8,5 mln zł. Zestawienie i sumy, jakie otrzymują partie polityczne, odzwierciedlają poparcie, jakie uzyskały w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Platforma Obywatelska co jakiś czas wychodzi publicznie z propozycjami zmniejszenia subwencji dla partii politycznych. Zestawienie prezentowane przez "Rz" pokazuje, że odcięcie formacji - w tym Platformy Obywatelskiej - od subwencji oznacza, że formacje będą musiały przestawić swoją działalność na szukanie środków finansowych. Pytanie, jak daleko posunęłyby się, by zyskać odpowiednie sumy.

Zdaje się, że tego ostatniego nie warto sprawdzać...

KL

Polecamy w Sklepiku.pl:Miesięcznik "Na poważnie" Nr 9/10 (marzec-kwiecień-maj 2013)

Tytuł numeru to "Giganci Ducha", a w środku m.in. rozmowa Marcina Wikły z prof. Andrzejem Zybertowiczem pt. "Nie wystarczy być obywatelem raz na cztery lata". Poza tym stałe felietony Piotra Zaremby i Ryszarda Czarneckiego oraz artykuły: Michała Komudy "Wokół płonącego Getta", Pawła Skibińskiego o "Recepcie na Uniwersytet", a także prof. Aleksandra Nalaskowskiego, Mileny Kindziuk i prof. Jana Żaryna.

W tym miejscu za chwilę pojawią się komentarze...