W 2014 roku dzieci nie przystąpią do Pierwszej Komunii Świętej w diecezji warszawsko-praskiej. To wynik zmian, jakie w programie nauczania prowadzi MEN.

Dzieci, które 1 września ub. roku poszły do pierwszej klasy, przystąpią do komunii dopiero w maju 2015 r., czyli gdy będą w trzeciej klasie – pisze „Rzeczpospolita”. Podobne decyzje podjęto również w innych diecezjach.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest reforma wieku szkolnego, opracowana za poprzedniej szefowej MEN Katarzyny Hall. Zgodnie z nią do pierwszej klasy podstawówki już we wrześniu 2012 roku miały obowiązkowo iść dzieci sześcioletnie. To oznaczało, że rok później, w drugiej klasie, mając tylko siedem lat, dzieci te poszłyby do Komunii.

Episkopat uznał, że to za wcześnie i przyjął nowy program przygotowania do niej. Zakłada przesunięcie jej do klasy trzeciej. W międzyczasie resort edukacji zdecydował jednak o opóźnieniu wprowadzenia w życie reformy. W związku z tym plany Episkopatu również zostały opóźnione. W rezultacie w 2014 roku dzieci nie pójdą do Pierwszej Komunii.

„Rzeczpospolita” wskazuje, że to zła wiadomość dla firm związanych z przemysłem pierwszokomunijnym. Rynek ten – stroje, prezenty, przyjęcia rodzinne – bywa szacowany nawet na 3 mld zł rocznie.

KL,Rp.pl