wNas.pl: „Przy odmowie dofinansowania filmu o Dywizjonie 303 powiedziano, że Polakom nie jest potrzebne rozdmuchiwanie kolejnego mitu narodowego.”

"Popiełuszko. Wolność jest w nas"
"Popiełuszko. Wolność jest w nas"

Łukasz Adamski: Pański film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” ma telewizyjną premierę dopiero po trzech latach od kiedy pojawił się w kinach. To chyba jakiś rekord. Dlaczego dopiero teraz możemy go zobaczyć na małym ekranie? (Canal Plus, sobota 20.10.2012, godz. 20:00)

Rafał Wieczyński: Do niedawna sam zadawałem sobie to pytanie. U podstaw leży z pewnością spór jaki toczymy z byłym dystrybutorem, któremu wypowiedzieliśmy umowę w momencie, gdy zorientowaliśmy się, że nie możemy liczyć na rzetelne rozliczenie wpływów z rozpowszechniania filmu. Mając zobowiązania w stosunku do inwestorów publicznych i prywatnych nie mogliśmy na to pozwolić. Były dystrybutor (Kino Świat) ma prawomocny zakaz obrotu filmem, ale za pomocą czarnego PR i nieformalnych wpływów robił wszystko, żeby film zablokować. Jednak Sąd wydał jednoznaczne postanowienia, a w Canal + znaleźli się ludzie, którzy podjęli trud zbadania faktycznego stanu prawnego. Cieszymy się, że dziś, z okazji kolejnej rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego, film zostanie wyemitowany.

Po premierze Pańskiego filmu mieliśmy małą inwazję historycznego kina. Powstał film o generale Nilu, Grudniu 70, i kilka filmów nawiązujących do mroków komunizmu. Czy to oznacza, że Polacy chcą oglądać najnowszą historię na ekranie?

To o czym Pan mówi jest chyba owocem “sztucznej ciszy” w tym obszarze trwającej wcześniej około 15 lat. Polacy zawsze chcieli oglądać kino historyczne, o ile oczywiście było dobrze zrobione i bliskie prawdy. Dobrze, że powstają kolejne filmy. Niestety ekran zawsze był też polem walki “inżynierów dusz”. Znaczna część naszego kina historycznego więcej mówi o światopoglądach i aktualnym środowisku reżyserów niż o opowiadanych w filmie wydarzeniach historycznych. Takie zjawisko nie służy powstawaniu “wielkiego” kina.

Ł.A: Z drugiej strony nie doczekaliśmy się filmów o bohaterach jak Rotmistrz Pilecki czy zdrajcach jak generał Jaruzelski. Amerykanie nakręciliby po kilka biografii takich niezwykłych postaci. Z czego wynika, że Polacy tego nie robią? Filmowcy boją się podejmować pewnych tematów?

To o czym Pan mówi jest chyba owocem “sztucznej ciszy” w tym obszarze trwającej wcześniej około 15 lat. Polacy zawsze chcieli oglądać kino historyczne, o ile oczywiście było dobrze zrobione i bliskie prawdy. Dobrze, że powstają kolejne filmy. Niestety ekran zawsze był też polem walki “inżynierów dusz”...

Dalsza część wywiadu na wNas.pl. Zapraszamy!

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.