Nie cała historia polskich ziem jest spychana na margines. Niemiecka historia ziem zachodnich - kwitnie

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Również we Wrocławiu w obronie polskiej historii głodują działacze pierwszej "Solidarności"
Również we Wrocławiu w obronie polskiej historii głodują działacze pierwszej "Solidarności"

Pomnik związanego ze Śląskiem romantycznego pisarza Josepha Karla von Eichendorffa odsłonięto w piątek w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego Wrocławia Ewa Pluta, monument jest rekonstrukcją pomnika von Eichendorffa, który w pierwszej poł. XX w. stał we wrocławskim Parku Szczytnickim.

"Został wykonany na podstawie archiwalnych zdjęć i pocztówek przez wrocławskiego artystę Stanisława Wysockiego" - poinformowała rzeczniczka.

Joseph Karl von Eichendorff urodził się w 1788 r. w Łubowicach na Górnym Śląsku. Pisarz, choć często zmieniał miejsca zamieszkania, zawsze związany był ze Śląskiem, któremu poświęcił cześć swoich utworów.

Twórczość von Eichendorffa jest mocno osadzona w tradycji chrześcijańskiej, cechują ją również wątki związane z przyrodą. W bogatym dorobku artysty znajdują się wiersze - m.in. eposy "Julian" "Robert i Guiskard" oraz "Lucjusz", powieści i opowiadania - m.in. "Z życia nicponia" czy "Poeci i ich towarzysze", sztuki teatralne - m.in. "Wojna filistrom" i "Zalotnicy", oraz eseje. Pisarz zmarł w Nysie w 1857 r.

O popularności artysty na Śląsku świadczą pomniki mu poświęcone. Można je spotkać m.in. w Raciborzu i Nysie. Wrocławski monument został ufundowany przez Niemiecko-Polskie Towarzystwo Uniwersytetu Wrocławskiego.

PAP/Skaj

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych