Pierwsza "zdalna" habilitacja na toruńskim uniwersytecie

Pierwsza w Polsce procedura habilitacyjna w trybie wideokonferencji odbyła się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. "Zdalne" habilitacje wprowadzono w ramach reformy systemu nauki i szkolnictwa wyższego.

Oficjalne obrady komisji habilitacyjnej odbyły się w ubiegłą środę po raz pierwszy dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. Komisja liczyła siedem osób, wywodzących się z pięciu ośrodków naukowych, więc w tradycyjnym systemie musielibyśmy wybrać jeden z tych ośrodków, a pozostali uczestnicy musieliby poświęcić dzień lub dwa, by w tych obradach uczestniczyć

- wyjaśnił w poniedziałek dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Sławomir Plaskacz.

Posiedzenie komisji w trybie wideokonferencji umożliwiły znowelizowane niedawno przepisy ustawy o szkolnictwie wyższym, która teraz dopuszcza taką formę posiedzenia. Jak podkreślają władze toruńskiej uczelni, habilitacja zorganizowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika była pierwszą odbytą w tej formie w kraju.

Wideokonferencja możliwa była dzięki wykorzystaniu nowoczesnego systemu audiowizualnego Platon, w który wyposażono dotychczas 22 ośrodki naukowe w Polsce. Wart ponad 82 mln zł system, który w większości sfinansowano ze środków UE, zostanie w pełni uruchomiony w połowie 2012 roku.

Jak poinformował Tomasz Wolniewicz z uczelnianego centrum informatycznego toruńskiej uczelni, mimo że system Platon jest jeszcze wdrażany, to jego możliwości są już w znacznym stopniu wykorzystywane przez instytucje naukowe, które uczestniczą w tym przedsięwzięciu. Poprzez wideokonferencje omawiane są np. sposoby rozwiązywania problemów technicznych w uruchamianiu platformy.

Trwają czasami nawet po kilka godzin i system znakomicie się sprawdza. W Toruniu wielokrotnie korzystaliśmy już z możliwości Platona na nasze własne potrzeby, a habilitacja jest pierwszym wyjściem w kierunku szerszego środowiska

- wyjaśnił Wolniewicz.

Na co dzień możliwości Platona są wykorzystywane na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w ramach  zajęć prowadzonych w trybie e-learningu oraz do konsultacji wykładowców ze studentami czy wirtualnych spotkań wykładowców we własnym gronie.

 

PAP, mall

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.