'Bestie' - zapis osobistego śledztwa, kilkunastu lat pracy; to historyczny, reporterski akt oskarżenia wobec tytułowych bestii – ludzi dożywających wśród nas spokojnej starości jako szanowani obywatele; katów odwracających role sprzed lat.

Książka przybliża sylwetki bezpośrednich oprawców oraz ich moco- i zleceniodawców.

Poznajemy morderców Generała „Nila”, Rotmistrza Pileckiego, „Warszyca” i tysięcy innych – często bezimiennych - bohaterów. Tak się złożyło, że owi specjaliści od skracania życiorysów sami mieli najczęściej długie biografie. Tytuł warto polecić szczególnie tym, którzy łatwo dają dziś wiarę, że PRL tworzyli jacyś zabłąkani idealiści, że to też był nasz własny kraj, tylko taki trochę inny - wręcz śmieszny. To lektura dla tych co za przejaw choroby psychicznej uważają zajmowanie się przeszłością albo zadawanie trudnych pytań jakimś starcom.

Z książki wyłania się obraz współczesnej walki o świadomość historyczn Polaków. Autor pomaga nam ustawić należyte proporcje – to właśnie AMNEZJA JEST CHOROBĄ, a amnezja zbiorowa jest ciężką niemocą społeczeństwa, na co poruszającym dowodem jest właśnie książka Tadeusza Płużańskiego.

(…) Lekturze książki „Bestie" towarzyszy rozpacz - przedstawione jest w niej morze ludzkiej krzywdy, bezprawia, równocześnie gniewu. Jak to możliwe, że za rozliczenia zabrano się tak późno i to w trybie praktycznie uniemożliwiającym wydanie sprawiedliwego wyroku? Na dobrych posadach, ciepłych emeryturach lub emigracji większość zbrodniarzy doczekała późnego wieku i zmarła, nie doświadczywszy żadnej, nawet najmniejszej kary za swoje zbrodnie. Jedyna pociecha, że dzięki książce pozostaną na stale w Panteonie Narodowej
Hańby!

– Marcin Wolski

Autor - Tadeusz M. Płużański - historyk, specjalista od powojennej historii Polski, publicysta, szef działu Opinie „Super Expressu”. Publikuje m.in. w „Najwyższym Czasie!”, „Gazecie Polskiej”, „Naszej Polsce”. Od lat związany z „Biuletynem Informacyjnym” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Spotkajmy się z Autorem w sobotę, 12.11. o godz. 15:30, w kawiarni duszpasterstwa o.o. franciszkanów przy
ul.Oficerskiej.