Ekonomista i były wiceprezes NBP potwierdza, że przygotowuje program gospodarczy dla stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza.

Krzysztof Rybiński w wywiadzie dla „Super Expressu" zapewnia, że jego zdaniem Polska Jest Najważniejsza to ugrupowanie, dzięki któremu „jest możliwa zmiana w debacie ekonomicznej".

Rządy - zarówno PiS, jak i Platformy - każdy, oczywiście, na swój sposób - potęgowały skalę nierówności społecznych. Silne grupy interesów wykorzystywały swoją pozycję, aby zwiększyć zyski. Dodatkowo nasz kraj jest na granicy kryzysu finansów publicznych, deficyt przekracza 120 mld złotych i 8 proc. PKB. Raport Banku Światowego sprzed kilku dni pokazuje, że Polska - obok Słowacji - to jedyne kraje naszego regionu, które w ogóle się nie reformują. Jeżeli taka sytuacja potrwa jeszcze jakiś czas, obawiam się, że czeka nas scenariusz grecki czy węgierski. Zbliżamy się do krawędzi kryzysu finansów publicznych i to coraz szybciej. Jacek Rostowski przywdział siedmiomilowe buty i biegnie w nich do tej krawędzi. - stwierdził w wywiadzie dla „Super Expressu" Krzysztof Rybiński.

Były prezes NBP protestował także przed określaniem proponowanych przez niego oraz Pawła Poncyliusza zmian w programie gospodarczym mianem programu socjalliberalnego. Krzysztof Rybiński przyznał, że chce aby w Polsce powstał „sprawiedliwy system", którego jego zdaniem nadal nie ma.

Proszę mi nie przyklejać łatki socjalliberała. Dla mnie od łatek i teorii ważniejsza jest praktyka. Chcę przede wszystkim, aby w Polsce powstał sprawiedliwy system, którego przecież nie ma. Nie może być tak, że podnosimy podatki wszystkim, żeby kilka grup społecznych mogło utrzymać przywileje rodem z czasów PRL. Wydaje mi się, że mnóstwo osób gotowych jest pozbyć się swoich przywilejów w zamian za głębokie reformy. Osoby średniozamożne i zamożne dostają mnóstwo transferów, który nie potrzebują. Oddadzą je i chętnie zagłosują na partię, która proponuje szeroki pakiet reform, gwarantujący nie tylko zmniejszenie deficytu budżetowego, ale także dający impuls do szybkiego rozwoju gospodarki. - tłumaczył w wywiadzie dla "Super Expressu" Krzysztof Rybiński

źródło: Super Express
pedro