"Czarna lista" Rosjan wydłużona o kolejne nazwiska. Unia chce też podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą.

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP/EPA
PAP/EPA

Rosja zajęła Krym - decyzję Władimira Putina potwierdziła Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej. W Brukseli zebrali się ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich UE, którzy obradowali na temat ewentualnego rozszerzenia sankcji nałożonych na Rosję. Tymczasem na Krymie wciąż napięta sytuacja między rosyjskimi i ukraińskimi wojskami.

 

02:00. Szczyt UE postanowił rozszerzyć listę osób objętych sankcjami w związku z aneksją Krymu przez Rosję - poinformowała w czwartek w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Dodała, że nowe nazwiska na "czarnej liście" i ich liczba podane zostaną w piątek.Według Merkel przywódcy poprosili też Komisję Europejską o przeanalizowanie, jakie sankcje gospodarcze wobec Rosji mogą wchodzić w grę w przypadku dalszej destabilizacji sytuacji na Ukrainie.

00:30. Gunvor, jedna z największych na świecie firm handlujących ropą ogłosiła w czwartek, że jej główny udziałowiec Giennadij Timczenko, na którego USA nałożyły sankcje, sprzedał dzień wcześniej wszystkie swe udziały, by zapewnić jej "niezakłócone funkcjonowanie" .

Transakcji dokonano w środę, w przededniu ogłoszenia przez ministerstwo skarbu USA sankcji dla Rosji za aneksję Krymu, którymi objęto 20 osób, w tym z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina.

Nabywcą 23 proc. udziałów Timczenki jest szwedzki partner i współzałożyciel Gunvor Group Ltd., Torbjorn Tornqvist, który tym samym zgromadził w swym ręku pakiet 87 proc. udziałów. Resztę udziałów ma zarząd. Gunvor jest firmą prywatną z siedzibą w Genewie.

 

23:15. Unia Europejska i Ukraina podpiszą w piątek rano przy okazji unijnego szczytu polityczną część umowy stowarzyszeniowej. Drugi dzień szczytu przywódców państw Unii poświęcony też będzie przyszłości polityki klimatycznej i energetycznej.

Podpisanie politycznej części umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina to symboliczny gest poparcia dla tego kraju i władz w Kijowie w trudnym czasie. Podpisy pod umową złożą przywódcy wszystkich 28 państw UE, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i Komisji Europejskiej Jose Barroso, zaś ze strony Ukrainy premier tymczasowego rządu Arsenij Jaceniuk.

22.28 Krótkoterminowa pomoc finansowa dla Ukrainy nie powinna być uzależniona od programu reform w tym kraju - uważa przewodniczący PE Martin Schulz. Ukraina potrzebuje pieniędzy już teraz, by płacić swoje rachunki - podkreślił w czwartek na szczycie UE w Brukseli.

21:15. Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zapewnił w rozmowie telefonicznej z Chuckiem Hagelem, że rosyjskie wojska nie wkroczą na teren wschodniej Ukrainy - poinformował rzecznik Pentagonu. Sekretarz obrony USA miał z kolei przekazać, iż odpowiedzialność za aktualną sytuację na Krymie spoczywa na siłach FR.

21:00. John McCain o sankcjach na Twitterze:

Oznacza to chyba, że moje wiosenne wakacje na Syberii są już nieaktualne, że utraciłem akcje w Gazpromie i że moje tajne konto w moskiewskim banku zostało zamrożone.

20:45. Szef szwedzkiego MSZ Carl Bildt w wywiadzie dla CNN: Sądzę, że dla Putina Krym to dopiero początek.

20:30. W ukraińskim parlamencie zarejestrowano w czwartek projekt ustawy o wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Na Ukrainie coraz częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej "statusu państwa z bronią jądrową".

Projekt zarejestrowali posłowie partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko oraz UDAR znanego boksera Witalija Kliczki.

19:50. Szef MSZ Radosław Sikorski spodziewa się "poważnych decyzji" szczytu UE dotyczących działań Rosji wobec Ukrainy. Zwrócił uwagę, że należy ważyć interesy bezpieczeństwa z interesami gospodarczymi. W czwartek po południu w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt UE, którego głównym tematem będzie sytuacja na Ukrainie. W odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję unijni przywódcy mogą rozszerzyć listę osób objętych sankcjami, a także rozważyć sankcje gospodarcze wobec Rosji.

Uważam, że obradująca w tej chwili Rada Europejska przyjmie poważne decyzje. Będzie trochę tak jak zawsze. Stany Zjednoczone z racji swojego oddalenia, ale także z racji jedności dowodzenia, bo tam sankcje załatwia się jednym podpisem, są szybsze i bardziej stanowcze. Unia Europejska będzie się także tym kierowała

- powiedział Sikorski wieczorem w TVN24.

Pytany, jakie działania Rosji mogłoby doprowadzić do ostrzejszej reakcji Zachodu wobec Kremla, odpowiedział: - Czerwona granica jest na pewno na granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

19:20 Rosyjscy żołnierze zajęli ukraińską korwetę Ternopil (Tarnopol), która od lutego była blokowana w porcie marynarki wojennej Ukrainy w Zatoce Sewastopolskiej - poinformował przedstawiciel MON Ukrainy na Krymie Władysław Selezniow.

Ternopil wzięty. Przy szturmie wykorzystano granaty świetlno-hukowe, słychać było strzały z broni maszynowej

- napisał na swoim profilu na Facebooku.

Crisis in Ukraine - Ukrainian navy vessel stormed

Crisis in Ukraine - Ukrainian navy vessel stormed

Crisis in Ukraine - Ukrainian navy vessel stormed

Fot. PAP / EPA

19:00 Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w czwartek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że Moskwa nie zrewiduje przyłączenia Krymu i decyzję tę należy respektować - poinformował rosyjski resort.

Siergiej Ławrow podkreślił, że decyzja o przyłączeniu Krymu do Rosji jest rezultatem wyrażenia woli absolutnej większości mieszkańców (Krymu), nie podlega ona rewizji i musi być respektowana

- głosi komunikat rosyjskiej dyplomacji.

 

18:45 W odpowiedzi na amerykańskie sankcje, Rosja wprowadziła swoje.

W odpowiedzi na ogłoszenie przez administrację USA 17 marca tego roku sankcji wobec szeregu rosyjskich urzędników i deputowanych Zgromadzenia Federalnego (parlamentu) w charakterze „kary” za poparcie referendum na Krymie, MSZ Rosji oznajmia o wprowadzeniu na zasadzie wzajemności sankcji w stosunku do analogicznej liczby amerykańskich urzędników i członków parlamentu

- poinformowano w rosyjskim MSZ.

Niejednokrotnie uprzedzaliśmy, że sankcje to broń obosieczna i jak bumerang uderzą w same Stany Zjednoczone. Rozmawianie z naszym krajem takim językiem, o czym Waszyngton mógł się już nie raz przekonać, jest niewłaściwe i kontrproduktywne

- oświadczyło MSZ. Zaznaczyło, że "strona amerykańska zapewne wciąż ślepo wierzy w skuteczność podobnych metod, zaczerpniętych z arsenału przeszłości, i nie chce przyznać oczywistości: mieszkańcy Krymu w sposób demokratyczny i w całkowitej zgodności z prawem międzynarodowym i Kartą Narodów Zjednoczonych przegłosowali reintegrację z Rosją, która uszanowała ten wybór".

Nikt nie powinien mieć wątpliwości: na każde wrogie posunięcie odpowiemy w sposób adekwatny

- podkreślono w MSZ.

Na rosyjskiej liście znaleźli się: zastępcy doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego -  Caroline Atkinson, odpowiedzialna za międzynarodowe stosunki gospodarcze, oraz ds. komunikacji strategicznej Benjamin Rhodes, doradca prezydenta Daniel Pfeiffer oraz lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid, przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, szef senackiej komisji spraw zagranicznych Robert Menendez, demokratyczna senator Mary Landrieu oraz republikańscy senatorowie John McCain i Daniel Coats.

18:33 Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji, ogłoszone przez prezydenta USA Baracka Obamę, obejmują ludzi z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Na liście znalazł się m.in.: były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, uważany w Moskwie za poważnego kandydata na następcę Putina na Kremlu.

Znaleźli się na niej też: wieloletni pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Aleksiej Gromow, szef wydziału gospodarczego Kremla Władimir Kożin i doradca prezydenta, były minister edukacji i nauki Andriej Fursienko. Jest tam też były doradca Putina, a obecnie szef potężnej federalnej służby antynarkotykowej Wiktor Iwanow.

Na liście figurują także szefowie obu izb parlamentu: Dumy Państwowej - Siergiej Naryszkin i Rady Federacji - Siergiej Mironow. Sam tam również ich zastępcy - odpowiednio - Siergiej Żelezniak i Wiktor Ozierow, którzy aktywnie bronią polityki Putina wobec Ukrainy.

Sankcje obejmą też kilku oligarchów, którzy swoich ogromnych majątków dorobili się przy Putinie. Są to Giennadij Timczenko, Jurij Kowalczuk oraz bracia Arkadij i Boris Rotenbergowie.

Timczenko, prezes zajmującej się inwestycjami w aktywa energetyczne, transportowe i infrastrukturalne grupy inwestycyjnej Volga Group, uchodzi za bliskiego przyjaciela Putina. Podobnie jak bracia Rotenbergowie, dawni sparingpartnerzy Putina w judo.

Natomiast Kowalczuk uważany jest za bankiera Putina. Jest on współwłaścicielem i przewodniczącym rady dyrektorów (rady nadzorczej) petersburskiego Banku Rossija. Ten związany z otoczeniem Putina bank też znalazł się na amerykańskiej "czarnej liście".

Sankcje objęły również innego przyjaciela Putina, prezesa Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimira Jakunina i szefa Głównego Zarządu Wywiadu (GRU) Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Igora Sierguna.

Na liście jest też były premier ZSRR, a obecnie członek Rady Federacji, 84-letni Nikołaj Ryżkow.

Niektórzy spośród objętych sankcjami - m.in. Siergiej Iwanow, Naryszkin, Wiktor Iwanow, Timczenko i Jakunin - to, jak twierdzą media w Rosji, koledzy Putina z dawnego KGB.

 

18:21 Polskie wojsko zamierza w tym roku przeszkolić ok. 7 tys. rezerwistów. Tysiąc już odbyło szkolenia. Plan wynika z potrzeb jednostek wojskowych i nie ma związku z sytuacją międzynarodową - poinformowali przedstawiciele Sztabu Generalnego WP. CZYTAJ WIĘCEJ.

 

18:01 Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował o "uczciwy i konstruktywny dialog" między Rosją a Ukrainą. Podkreślił, że na Ukrainie należy rozmieścić obserwatorów ONZ i OBWE, co zapewni bezpieczeństwo rosyjskiej mniejszości.

Po spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Ban Ki Mun powiedział, że napięcie między Ukrainą a Rosją stwarza "wielkie ryzyko dla samych tych państw, lecz także poza nimi", i zaapelował o powściągliwość do "wszystkich stron w tym kryzysie, który może się wymknąć spod kontroli".

Podkreślam, że wszystkie strony powinny się powstrzymać przed wszelkimi pochopnymi czy prowokacyjnymi działaniami, które mogą jeszcze bardziej zaostrzyć już i tak bardzo napiętą i niepewną sytuację

- powiedział Ban po spotkaniu z prezydentem Putinem.

 

17:36 Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył rozmowy z ukraińskimi władzami na temat pakietu pomocowego. Eksperci MFW potrzebują więcej czasu, by zakończyć prace nad zaproponowanymi przez Kijów planami reform.

 

17:23 Bezradność Zachodu. Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał w czwartek, że zabiegi o deeskalację konfliktu na Ukrainie nie przyniosły dotychczas rezultatów. Zdaniem polityka SPD szczyt G8 z udziałem Rosji nie został jeszcze definitywnie odwołany.

 

17:10 Białoruskie partie i ruchy opozycyjne opowiedziały się w czwartek za integralnością terytorialną Ukrainy i wyraziły przekonanie, że wszyscy obywatele Białorusi powinni wysnuć wnioski z sytuacji na Ukrainie.

 

16.57. Hollande odwołuje szczyt UE-Rosja.

16.45. Trzy ukraińskie okręty przeszły na stronę rosyjską, to niewielkie okręty pomocnicze "Donbas", "Kremieniec" i "Borszcziw".

16.44. Okręt flagowy ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy – podał portal Dumskaya.net z Odessy.

16.19. Kerry ma nadzieję na spotkanie z Ławrowem w przyszłym tygodniu.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry wyraził w czwartek nadzieję na spotkanie w przyszłym tygodniu z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem w celu przedyskutowania ukraińskiego kryzysu.

Kerry powiedział dziennikarzom, że Departament Stanu próbuje zaaranżować spotkanie z ministrem Ławrowem na marginesie szczytu ws. bezpieczeństwa atomowego, który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Hadze.

16.07. W wystąpieniu w sprawie sytuacji na Ukrainie prezydent USA - Barack Obama zapowiedział, że Stany Zjednoczone nakładają sankcję na kolejnych urzędników rosyjskich.

Rosja musi wiedzieć, że zwiększenie eskalacji wyizoluje ją z międzynarodowej społeczności. Słowa nie wystarczą, potrzebujemy działań. (...) Kraje nie mogą zmieniać swoich granic tylko dlatego, że są większe i silniejsze. (...) Zwiększamy współpracę z europejskimi sojusznikami. Rosja wciąż może podjąć inną drogę - Putin musi wiedzieć, że Ukraina nie jest zmuszona wybierać między Rosją, a UE.

Prezydent USA zezwala na nałożenie sankcji ekonomicznych na Rosję, jeżeli dojdzie do eskalacji konfliktu.

15.19. Ukraińscy strażnicy graniczni z Krymu przenoszą się w głąb kraju.

Ukraińska straż graniczna na Krymie rozpoczęła, pod kontrolą rosyjskich sił zbrojnych, operację przegrupowania na tereny położone w głębi kraju - poinformował w czwartek zastępca komendanta Państwowej Straży Granicznej Ukrainy generał Pawło Szyszolin.

Rozpoczęliśmy stopniowe przerzucanie naszych funkcjonariuszy na tereny obwodów chersońskiego i mikołajowskiego

- oświadczył Szyszolin na konferencji prasowej.

15.10. Prokuratura Krymu dementuje, by zatrzymano sprawcę zabójstwa żołnierza.

15.06. Ukraińska flaga wciąż powiewa nad bazą w Belbeku. Żołnierzom dali 28h na wycofanie się.


14.46. Fregata Sahajdaczny wyparła okręty Rosji z wód terytorialnych Ukrainy.

Okręt flagowy ukraińskiej marynarki wojennej, fregata Hetman Sahajdaczny, zmusił cztery okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej do opuszczenia wód terytorialnych Ukrainy - podał w czwartek portal Dumskaya.net z Odessy.

Według informacji z dowództwa marynarki wojennej Ukrainy Sahajdaczny od prawie tygodnia operuje na Morzu Czarnym, chroniąc ukraińskie wody przed obcymi jednostkami wojskowymi.

14.40. Duma ratyfikowała aneksję Krymu.

Rosyjska izba niższa parlamentu ratyfikowała traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ratyfikowała też federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. W piątek odbędzie się natomiast głosowanie Rady Federacji, czyli izby wyższej.

Za zatwierdzeniem pierwszego z dokumentów opowiedziało się 443 deputowanych, a drugiego - 445. W obu wypadkach "przeciwko" głosował jeden poseł. W Dumie zasiada 450 deputowanych.

14.03. Na Krymie zatrzymano podejrzanego o zastrzelenie ukraińskiego żołnierza.

Władze Krymu zatrzymały domniemanego sprawcę dokonanych we wtorek w Symferopolu zabójstw ukraińskiego żołnierza i członka tzw. rosyjskiej samoobrony - poinformował w czwartek cytowany przez agencję Interfax wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew.

Według niego aresztowany to 17-letni mieszkaniec zachodniej Ukrainy. Podejrzewa się go o ostrzelanie z karabinu snajperskiego parkingu ukraińskiej bazy wojskowej w Symferopolu oraz patrolu członków samoobrony na ulicy w tym mieście. Zdaniem władz, sprawca działał w zamiarze zwiększenia napięcia między obu stronami konfliktu o Krym.

14.00. Ukraina oskarża Rosję o przejęcie fabryki Roshen.

Władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o "faktyczną konfiskatę" fabryki słodyczy Roshen w Lipiecku na zachodzie Rosji. Zakład należy do ukraińskiego polityka i biznesmena Petra Poroszenki. W jego obronie wystąpiło MSZ i ministerstwo handlu w Kijowie.

Są podstawy by uważać, że rosyjskie władze przystępują do faktycznej konfiskaty znajdującej się w Rosji fabryki Roshen, czym naruszają zasadę nienaruszalności własności prywatnej

- oświadczyły te dwa resorty w czwartek.

13.55. Ukraińskie oddziały graniczne na Krymie przegrupowują się i odjeżdżają do nowych jednostek i baz w granicach obwodów sąsiadujących z Krymem - podaje Reuters.

13.50. Na obronę swojej integralności terytorialnej mogą liczyć tylko te państwa, które zapewniają równe prawa wszystkim narodom - powiedział w czwartek w parlamencie minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.

Ławrow oświadczył też, że przyłączenie Krymu do Rosji nastąpiło w sytuacji, gdy na Ukrainie doszło do "zamachu stanu przy zagranicznym wsparciu", w kraju panuje bezprawie, a "nowa władze opierają się na ekstremistach".

Ewentualne opuszczenie przez Ukrainę poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw to działanie antyrosyjskie w duchu propagandy

- powiedział Ławrow.

13.26. Straż graniczna Ukrainy: Rosja zamyka przejścia małego ruchu granicznego.

Straż Graniczna Ukrainy poinformowała, że w czwartek o godz. 18 (17 czasupolskiego) Rosja zamknie przejścia graniczne dla mieszkańców strefy przygranicznej  w obwodach charkowskim, sumskim i ługańskim. Rosjanie nie wyjaśnili przyczyn tej decyzji - oświadczyli Ukraińcy.

Ograniczenia mają być tymczasowe i dotkną wyłącznie uczestników tzw. małego ruchu przygranicznego po obu stronach granicy - podała ukraińska straż.

13.16. Ambasador Francji apeluje o rozbrojenie grup paramilitarnych.

UE jest gotowa pomóc Ukrainie, ale władze w Kijowie ze swej strony powinny rozbroić grupy paramilitarne w kraju, przeprowadzić decentralizację władzy i walczyć z korupcją - powiedział w czwartek ambasador Francji na Ukrainie Alain Remy na konferencji prasowej.

Remy poinformował, że są to "trzy ważne kroki", które powinny zrobić władze ukraińskie.

Oczekujemy po pierwsze, deeskalacji i rozbrojenia grup paramilitarnych w wielu miastach, w tym w Kijowie

- mówił ambasador, dodając, że siły te powinny zostać wchłonięte przez oficjalne struktury.

12.50. Białoruś o decyzji wyjścia Ukrainy z WNP: żałujemy, choć rozumiemy.

Białoruś żałuje, że Ukraina podjęła decyzję o wystąpieniu ze Wspólnoty Niepodległych Państw, chociaż rozumie jej motywy - oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Mińsku rzecznik białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Dźmitry Mironczyk.

Jeśli chodzi o oświadczenie Ukrainy o zakończeniu jej członkostwa we Wspólnocie Niepodległych Państw, to żałujemy, iż zapadła ta decyzja, chociaż rozumiemy jej motywy

- powiedział Mironczyk.

12.37. Sikorski do wicepremiera Ukrainy: Polska gotowa pomóc w reformach.

Polska jest gotowa pomóc Ukrainie wyjść z trudnej sytuacji - zadeklarował szef MSZ Radosław Sikorski podczas czwartkowego spotkania w Warszawie z wicepremierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Polska może wesprzeć Ukrainę w reformie samorządowej, finansów i walce zkorupcją.

Rozmawiali o polskiej pomocy dla Ukrainy, zwłaszcza w dziedzinie reformy samorządowej, finansów i walce z korupcją - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski w komunikacie przesłanym PAP.

Ukraina jest w bardzo trudnym momencie. Polska chce i jest gotowa pomóc, by Ukraina mogła z niego wyjść

- zadeklarował Sikorski cytowany w komunikacie MSZ.

12.15. Rosyjskie służby celne: wzmocniliśmy kontrole na granicy z Ukrainą.

Służby celne Federacji Rosyjskiej (FTS) oznajmiły w czwartek, że wzmocniły kontrole na granicy z Ukrainą w związku z doniesieniami o możliwym przewozie zabronionych towarów, w tym broni. Według FTS nie zamknięto granic dla ukraińskich artykułów spożywczych.

11.38. Minister Le Drian: w październiku decyzja w sprawie sprzedaży Mistrali Rosji.

Francja odkłada decyzję o ewentualnym anulowaniu kontraktu na sprzedaż Rosji okrętów desantowych typu Mistral do października, czyli do czasu planowanego dostarczenia pierwszego okrętu - poinformował w czwartek francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Dostarczenie pierwszego okrętu zaplanowane jest na październik, a więc decyzja o anulowaniu (sprzedaży) zapadnie wtedy

- powiedział Le Drian, wypowiadając się w telewizji BFMTV.

11.29. Ambasador USA: rozczarowująca postawa Rosji w sprawie obserwatorów OBWE.

Amerykański ambasador przy OBWE Daniel Baer wyraził w czwartek "głęboki zawód" wahaniem się Rosji w sprawie wysłania na Ukrainę dodatkowych obserwatorów tej organizacji. Przypomniał, że oficjalne deklaracje Rosji wskazywały, że popiera ona wysłanie misji.

Jest to głęboko rozczarowujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę publiczne deklaracje Federacji Rosyjskiej wskazujące, że popiera ona projekt i jest świadoma, iż wysłanie obserwatorów w teren jest sprawą pilną

- oświadczył Baer w komunikacie opublikowanym w Wiedniu.

11.25. Parlament: Ukraina nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu.

Naród ukraiński nigdy nie zaprzestanie walki o wyzwolenie Krymu spod rosyjskiej okupacji - głosi przyjęta w czwartek przez Radę Najwyższą (parlament) w Kijowie Deklaracja o walce o wyzwolenie Ukrainy.

Dokument poparło w głosowaniu 274 deputowanych spośród 303 zarejestrowanych tego dnia w 450-osobowej izbie. Nie głosowali członkowie Komunistycznej Partii Ukrainy.

Parlament zwrócił się w deklaracji do wspólnoty międzynarodowej, by nie uznawała Republiki Krymu oraz przeprowadzonej przez Rosję aneksji półwyspu, "dokonanej z brutalnym naruszeniem podstawowych norm prawa międzynarodowego i ogólnie uznanych zasad istnienia państw".

11.20. Media: Rosja zamknęła granice dla ukraińskich artykułów spożywczych.

Federacja Rosyjska całkowicie zamknęła swe granice dla ukraińskich artykułów spożywczych - poinformował w czwartek internetowy portal gospodarczy APK-Inform, powołując się na ukraińskich eksporterów żywności.

Ciężarówki z Ukrainy, które wiozą do Rosji artykuły spożywcze, nie są wpuszczane na jej terytorium od północy ze środy na czwartek. Rosyjscy urzędnicy graniczni nie udzielają Ukraińcom żadnych wyjaśnień - napisał portal.

10.54. Prezydent Armenii - Sarkisjan poparł wyniki krymskiego referendum.

Prezydent Armenii Serż Sarkisjan uważa, że referendum na Krymie jest przykładem realizacji prawa narodów do samookreślenia - podały służby prasowe prezydenta. Sarkisjan wyraził taką ocenę w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Jak głosi oświadczenie zamieszczone w środę na stronie internetowej prezydenta Armenii, prezydenci rozmawiali "o kryzysie ukraińskim i sposobach wyjścia z niego". Oceniając niedzielne referendum na Krymie zauważyli, że "jest ono kolejnym przykładem realizacji prawa narodów do samookreślenia na drodze swobodnego wyrażenia woli".

10.40. Prasa: groźby Kremla należy traktować poważnie.

Ani USA ani UE nie mogą manifestować politycznych podziałów w stosunku do Rosji; wystąpień Władimira Putina nie należy zbywać uwagami o paranoi; część z tego, co mówi trzeba traktować poważnie i uznać za realne groźby - piszą w czwartek amerykańskie dzienniki.

Łatwo byłoby zbyć argumenty, którymi szermuje prezydent Rosji Władimir Putin broniąc aneksji Krymu, jako niepoważne,

gdy w swym wtorkowym wystąpieniu Putin powiedział, że rząd w Kijowie opanowali "nacjonaliści, neonaziści, rusofobi i antysemici". Łatwo byłoby zareagować tak jak sekretarz stanu USA John Kerry, który uznał, że teorie spiskowe rosyjskiego prezydenta "nie przystają do rzeczywistości" - pisze "Washington Post" w artykule redakcyjnym.

10.31.  Merkel zapowiada w Bundestagu dalsze sankcje wobec Rosji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek wprowadzenie przez przywódców państw UE dalszych sankcji wobec Rosji, a także odwołanie szczytu grupy G8, której Rosja jest członkiem. W przypadku zaostrzenia sytuacji możliwe są sankcje gospodarcze.

Merkel oświadczyła w Bundestagu, że na rozpoczynającym się tego dnia szczycie UE przywódcy państw unijnych rozszerzą listę osób objętych zakazem wjazdu oraz blokadą kont. Obecnie restrykcje dotyczą 21 osób związanych bezpośrednio z aneksją Krymu.

Tak długo jak nie będzie istniał polityczny klimat dla tak ważnego formatu jak G8, nie istnieje też G8 ani spotkanie na szczycie, ani samo G8

- zaznaczyła Merkel. Siedem najbardziej uprzemysłowionych krajów świata i Rosja miało spotkać się w czerwcu w rosyjskim Soczi. Na początku marca USA i inne kraje Zachodu zawiesiły przygotowania do tego spotkania.

10.18. Premier Ukrainy: nie będzie pośpiechu z wprowadzaniem wiz dla Rosji.

Ukraina nie będzie się spieszyć z wprowadzaniem wiz dla obywateli Federacji Rosyjskiej - oświadczył w czwartek premier Arsenij Jaceniuk w czwartek. Szef rządu ukraińskiego ocenił, że wizy nie są efektywnym instrumentem wpływu na działania Moskwy wobec jego kraju.

W tej sprawie trzy razy mierz zanim skroisz

- powiedział Jaceniuk podczas wizyty w Brukseli. Polityk przypomniał, że Rosja sama niejednokrotnie mówiła o konieczności wprowadzenia wiz i podróżowania z paszportem po terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw.

10.15.  Rozpoczęło się spotkanie Komorowskiego z wicepremierem Ukrainy.

W czwartek po godz. 10 w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz wicepremiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana. Tematem rozmów będzie sytuacja na Ukrainie w kontekście kryzysu ukraińsko-rosyjskiego.

To pierwsza oficjalna wizyta w Polsce przedstawiciela powołanego pod koniec lutego ukraińskiego rządu. Hrojsman jest wicepremierem, ministrem ds. rozwoju regionalnego i gospodarki komunalnej.

10.11. "Kommiersant": Polska najtwardsza w sprawie sankcji wobec Rosji.

W toku ostatnich konsultacji w ramach Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Rosji najtwardsze stanowisko zajmowała Polska - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", zapowiadając rozpoczynający się tego dnia w Brukseli dwudniowy szczyt UE.

Moskiewski dziennik powołuje się na źródła dyplomatyczne w Brukseli, według których

teraz, gdy na porządku dziennym są tak poważne kwestie, autorytet Warszawy w Europie jest wysoki jak nigdy dotąd. Polska ma silną gospodarkę, aktywną dyplomację i skuteczny rząd

- dodał rozmówca"Kommiersanta".

9.05

Procedury prawne związane z wejściem Republiki Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej zostaną zakończone w tym tygodniu

- zapowiedział minister spraw zagranicznych FR Siergiej Ławrow, którego cytuje agencja Interfax.

Ławrow poinformował, że

obecnie czynione są praktyczne kroki mające na celu wypełnienie podpisanego przez przywódców Rosji, Krymu i Sewastopola traktatu o wejściu dwóch nowych podmiotów do FR.

Szef MSZ oświadczył, że rosyjska polityka obrony interesów Rosjan za granicą pozostaje bez zmian.

Będziemy bronić ich interesów metodami politycznymi, dyplomatycznymi i prawnymi. Będziemy domagać się, aby kraje, w których znajdują się nasi rodacy, w pełnej mierze szanowali ich prawa i swobody

- oznajmił.

9.00

Rosjanie zajęli bazę transportową ukraińskiej floty w Bachczysaraju, niedaleko od Symferopolu - poinformował dowódca bazy major Eduard Kusnarenko.

8.45.

W Niemczech pojawiły się obawy, że władze Rosji w odpowiedzi na sankcje zaczną wywłaszczać niemieckie przedsiębiorstwa. Nieoficjalnie wiadomo, że silny lobbing przeciwko sankcjom będą prowadziły firmy Siemens i Bayer  - potentaci na rynku rosyjskim.

8.00

Agencja AFP podała także, że zwolniono dowódcę ukraińskiej marynarki wojennej Serhija Hajduka.

Kilka ukraińskich mediów podało, że rosyjscy agresorzy zwolnili także siedmiu zakładników wziętych na Krymie. Jedna ze zwolnionych osób ma ranę postrzałową. Władze ukraińskie zapewniły już transport uwolnionym do Chersonia.

23:45

Amerykańskie wojska wezmą udział w międzynarodowych manewrach na terenie Ukrainy. Ćwiczenia mają się odbyć w lecie - podaje izraelski serwis ynetnews.com, powołując się na Pentagon.

23:30

Rosyjscy żołnierze zajęli bazę transportową ukraińskiej floty w Bakczysaraju, ok. 30 km na południowy zachód od stolicy Krymu, Symferopolu - poinformował dowódca bazy major Eduard Kusnarenko. Rosjanie przejęli jednostkę bez użycia siły.

Rosjanie przyszli i poprosili nas, byśmy opuścili bazę, co też uczyniliśmy

- powiedział major Eduard Kusnarenko.

Jutro spróbujemy wrócić na nasze stanowiska

- zapewnił ukraiński wojskowy.

Gdy dziennikarze chcieli podejść do otwartej bramy bazy, rosyjscy żołnierze strzelili w powietrze.

23:14

Prezydent Barack Obama wykluczył możliwość wojskowego zaangażowania się USA na Ukrainie wskazując jednocześnie, że rozwiązaniu sporu z Rosją w sprawie Krymu powinny służyć przede wszystkim środki dyplomatyczne.

Nie zamierzamy podejmować ćwiczeń wojskowych na Ukrainie

- powiedział Obama w wywiadzie telewizyjnym. Dodał, iż Stany Zjednoczone będą nadal wywierać dyplomatyczne naciski na Rosję, by zmieniła swą politykę w kwestii Krymu.

Istnieje lepsza droga, ale sądzę, że nawet Ukraińcy przyznają, iż wojskowe angażowanie się wobec Rosji byłoby dla nas nieodpowiednie i nie byłoby także dobre dla Ukrainy

- zaznaczył prezydent.

22:52

Jest ryzyko, że od 1 kwietnia Ukraina może płacić Rosji za gaz nawet ok. 500 dolarów za 1000 metrów sześciennych - wynika z wypowiedzi ukraińskiego ministra energetyki Jurija Prodana,  Ocenił, że cena jaką Ukrainie nalicza Gazprom jest motywowana politycznie.

Mówiąc o cenie gazu jest jasne, że od kwietnia cena musi być oparta o formułę, która jest przewidziana w kontrakcie i może wynieść 378-380 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Mamy też ryzyko, bo prawdopodobnie nie otrzymamy 100 dolarów, które powinniśmy dostać w oparciu o porozumienie odnośnie  funkcjonowania Floty Czarnomorskiej na Ukrainie

- przyznał Prodan. Dodał, że teraz Ukraina ma "politycznie motywowaną" cenę za gaz z Gazpromu. Zaznaczył, że cena z "przejrzystego" europejskiego rynku mogłaby wynieść 370-400 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

W ramach rosyjskiego pakietu pomocy dla Ukrainy, wynegocjowanego jeszcze przez Wiktora Janukowycza, Rosja obniżyła Ukrainie cenę gazu z 410 dolarów za 1000 metrów sześciennych do 268,5 dolara. Na początku marca Gazprom podjął decyzję o cofnięciu z dniem 1 kwietnia zniżki na gaz, przyznanej Ukrainie w grudniu 2013 roku.

22:30

Apel poparcia dla Tatarów krymskich wystosowali delegaci nadzwyczajnego kongresu Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Większość członków organizacji to polscy Tatarzy. Historycznie część Tatarów przybyłych na ziemie polskie może mieć przodków na Krymie.

My, polscy Tatarzy, muzułmanie, opowiadamy się za niezbywalnym prawem Tatarów krymskich do godnego życia na ojczystej ziemi. Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec imperialnych działań Rosji, łamiących wszelkie prawa ludzkie i międzynarodowe. Sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji na wolną i niezawisłą Ukrainę

- głosi uchwała udostępniona w środę wieczorem PAP.

W uchwale przypomniano historię Tatarów krymskich, podkreślając m.in., że "przez wieki znosili carskie jarzmo, a następnie dziesięciolecia bolszewickiego terroru". Zwrócono uwagę, że dopiero po upadku ZSRR Tatarzy uzyskali możliwość powrotu na rodzinną ziemię, "zajętą najczęściej przez rosyjskich osadników". "Przez te wszystkie lata toczyli obywatelskie zmagania o odzyskanie należnych im praw" - podkreślili autorzy uchwały.

Niestety, rosyjski imperializm ponownie dał znać o sobie, gdy skierował swoją agresję przeciwko Krymowi, pragnąc wyrwać go ze składu niepodległej Ukrainy. Tym samym śmiertelne niebezpieczeństwo powtórnie zawisło nad tamtejszymi Tatarami. Pomni okrucieństw, których przez stulecia doznawali od Rosji, nie chcą znowu stać się jej ofiarami. W obliczu kolejnego zagrożenia egzystencji Tatarów na Krymie przesyłamy im nasze gorące poparcie. Sercem i duchem jesteśmy z wami, krymscy bracia!

- napisano w uchwale.

Jej autorzy podkreślili, że przyłączają swój głos sprzeciwu do "protestu ludzi, organizacji i państw, którym droga jest idea wolności oraz pokojowego współistnienia wszystkich narodów".

Liczymy na to, że rząd polski, który po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w roku 1918 wspierał niepodległościowe aspiracje Tatarów krymskich, wspomoże ich także i teraz

– głosi uchwała.

22:22

Szef NATO: Rosyjskie działania na Ukrainie są największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa europejskiego od czasów zimnej wojny.

Przebywający z wizytą w Waszyngtonie w think tanku Brookings Institution Anders Fogh Rasmussen dodał:

Mieliśmy inne kryzysy w Europie w ostatnich latach: Bałkany w latach 90., Gruzja w 2008 roku. Lecz tu chodzi o najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności Europy od końca zimnej wojny.

 

22.10. Witalij Czurkin - rosyjski przedstawiciel przy ONZ powiedział, że "Rosja jest zaniepokojona sytuacją mniejszości rosyjskiej w Estonii". To dalszy ciąg eskalacji ze strony Kremla.

24 procent obywateli Estonii to Rosjanie. Są to głównie potomkowie kolonizatorów sowieckich, którzy byli służbowo przenoszeni na wielkie budowy komunizmu w latach 60. i 70. XX wieku.

Dziś przy granicy m.in. z tym państwem bałtyckim - członkiem NATO, Rosja rozpoczęła wielkie ćwiczenia lotnicze.

 

21.27. P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow odwołał ze stanowiska ambasadora w Polsce Markijana Malskiego. Do kijowa muszą też wrócić ambasadorowie Ukrainy w Szwecji i Danii.

21.20. Stany Zjednoczone potępiły i obarczyły jednostronną odpowiedzialnością Rosję za sytuację na Krymie, która może doprowadzić do konfliktu militarnego.

Dalsze wysiłki rosyjskich sił, by przejąć ukraińskie instalacje wojskowe, tworzą niebezpieczną sytuację. Potępiamy te działania

- powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney. Dodał, że

Zdecydowanie potępiamy użycie siły przez Rosję na Krymie. Rosyjskie wojsko jest bezpośrednio odpowiedzialne za ofiary niezależnie o tego, czy rosyjskie siły noszą normalne mundury czy też mundury bez insygniów.

21.15. Agencja DPA podała, że rząd RFN nakazał koncernowi Rheinmetall przerwanie współpracy wojskowej z Rosją, dla której buduje nowoczesny ośrodek wojskowy pod Moskwą.

 

21.00 Rosjanie zajmują kolejne garnizony na Krymie i to mimo upłynięcia ultimatum danego przez władze Ukraińskie Rosji na wypuszczenie zakładników.

W każdej chwili może dojść do rozpętania się konfliktu; wystarczy przypadkowy strzał i odpowiedź drugiej strony na niego.

 

19.10. Władimir Putin polecił ministerstwu transportu zbudowanie mostu drogowo-kolejowego przez Cieśninę Kerczeńską, który połączy Półwysep Krymski z Półwyspem Tamańskim w Kraju Krasnodarskim w Rosji. Rozpatrywany jest również wariant budowy tunelu pod Cieśniną Kerczeńską. Koszt budowy mostu szacuje się na 1,5-3 mld dolarów.

fot. NASA/TVN24

19. 00. Ukraina wychodzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw i wprowadza wizy dla obywateli Rosji. Rezygnację Ukrainy z członkostwa w WNP zapowiedział Andrij Parubij, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy.

18.40.

Moralnym obowiązkiem nas wszystkich jest obecnie stawać w obronie Ukrainy i nie pozwalać innym mówić, że to kraj daleko na Wschodzie, więc nie trzeba się z tym problemem mierzyć

- mówił podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim prezydent Estonii Toomas H. Ilves.

17:45. Rosjanie mają trzy godziny na uwolnienie zakładników - oznajmił p.o. prezydenta Ukrainy, Ołeksander Turczynow. Chodzi o żołnierzy uprowadzonych z bazy na Krymie we wtorek. Tymczasem Rosja utwierdza swoją kontrolę nad Krymem. Moskwa zapowiedziała rozwiązanie problemów finansowych półwyspu i pokrycie całego deficytu budżetowego wynoszącego około 55 mld rubli.

17:40.

Jeśli do godziny 21 (20 czasu polskiego) nie zakończą się prowokacje wobec ukraińskich wojskowych, a admirał Hajduk oraz pozostali zakładnicy nie zostaną uwolnieni, władze Ukrainy podejmą odpowiednie działania, w tym o charakterze technologicznym

- głosi oświadczenie Turczynowa.

17.00. Rosyjski MSZ wydał cyniczne oświadczenie, w którym zarzuca USA i państwom Unii Europejskiej, że „aktywnie sprzyjały zamachowi stanu w Kijowie działając przeciwko suwerenności Ukrainy z naruszeniem zobowiązań wynikających z Memorandum Budapeszteńskiego". Tym samym, jak twierdzi Moskwa, to nie Rosja, a Zachód dokonał pogwałcenia memorandum.

16. 30. Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opuściła po dwunastodniowym leczeniu klinikę Charite w Berlinie - poinformowała dyrekcja szpitala. 53-letnia ukraińska polityk zamierza jeszcze tego samego dnia powrócić do Kijowa.

Yulia Tymoshenko has left Charite

fot. PAP/EPA

Tymoszenko została przyjęta do Charite 7 marca w związku z chronicznymi bólami pleców. Po przeprowadzeniu badań lekarze orzekli, że rozważany początkowo zabieg operacyjny nie jest potrzebny.

16.00. MSW Ukrainy nie wycofuje na razie swego personelu z okupowanego przez Rosję Krymu. Decyzje w tej sprawie podejmie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony - oświadczył szef resortu spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Jego resort opublikował tymczasem oświadczenie, w którym pracowników MSW na Krymie zapewniono, że trwają prace nad przeniesieniem ich w inne regiony kraju.

Crisis in Ukraine

fot. PAP/EPA

15.45. Ukraina nie przeprowadzi mistrzostw Europy koszykarzy w 2015 roku. Poinformował o tym dyrektor turnieju Markijan Łubkiwski. Przyczyną rezygnacji jest konflikt z Rosją oraz brak pieniędzy na organizację mistrzostw.

15.30. Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun udaje się do Moskwy, a następnie do Kijowa, gdzie przeprowadzi rozmowy z rosyjskimi i ukraińskimi liderami i będzie naciskać na pokojowe rozwiązanie kryzysu związanego z Krymem - powiadomiła służba prasowa ONZ.

15.10. Frank-Walter Steinmeier: misja OBWE na Ukrainie musi zostać uzgodniona w ciągu doby. Minister spraw zagranicznych Niemiec przedstawił takie stanowisko szefowi rosyjskiego MSZ Siergiejowi Ławrowowi. O wysłaniu misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainę Angela Merkel rozmawiała w niedzielę z Władimirem Putinem.

German Cabinet Session

fot. PAP/EPA

15.00. Wojska rosyjskie rozpoczęły ćwiczenia lotnicze na dużą skalę w zachodnich regionach Rosji, graniczących z państwami bałtyckimi. W manewrach uczestniczy około 40 samolotów myśliwskich i bombowców - poinformowała agencja Interfax. Jak sprecyzowano, ćwiczenia prowadzone są głównie na północnym zachodzie Rosji, ale nie przy granicy z Ukrainą.

14. 50. Wielka Brytania ostrzegła Władimira Putina, że Rosję może czekać stałe wykluczenie z grupy G8, jeśli Kreml podejmie dalsze kroki przeciwko Ukrainie. Ostrzeżenie wygłosił premier David Cameron w Izbie Gmin.

Sądzę, że powinniśmy przedyskutować, czy nie wykluczyć Rosji na stałe z grupy G8, jeśli zostaną podjęte (przez Moskwę) inne kroki

- powiedział Cameron. Za ważne uznał zgrane działanie w tej sprawie sojuszników i partnerów.

14. 35. Nie ma sygnałów o zagrożeniach dla Polaków mieszkających na Ukrainie ze względu na narodowość, o wzroście nastrojów antypolskich lub gorszym niż poprzednio traktowaniu spraw polskich ze strony nowych władz Ukrainy - twierdzi MSZ.

Wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą informację na temat aktualnej sytuacji naszych rodaków na Ukrainie.

14.25. Ukraina, aby wyjść z głębokiego kryzysu ekonomicznego musi otworzyć na świat swoją gospodarkę i rozpocząć reformy wolnorynkowe – stwierdził Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem Estonii, Toomasem Hendrikiem Ilvesem, podczas forum biznesowego w Warszawie. Komorowski ocenił też, że ukraina musi budować ekonomię w "sposób bardziej demokratyczny, a mniej oligarchiczny".

14:15.

Odpowiemy na wszelką agresję wobec sojuszników z NATO

- oświadczył w Wilnie wiceprezydent USA Joe Biden, który spotkał się z przywódcami Litwy i Łotwy. Według niego Rosja wstąpiła na "mroczną ścieżkę" izolacji w związku ze swymi działaniami na Ukrainie. Biden spotkał się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite i prezydentem Łotwy Andrisem Berzinszem.

Razem z naszymi bałtyckimi sojusznikami zdecydowanie popieramy ukraiński naród i jesteśmy przeciwni rosyjskiej agresji na Krymie

– powiedział Biden.

US Vice President Joe Biden visits Lithuania

fot. PAP/EPA

Widzimy, że przy użyciu brutalnej siły podejmuje się próby wytyczania na nowo granic państw europejskich i niszczenia powojennej architektury Europy

- zaznaczyła Grybauskaite. Prezydent Litwy oświadczyła, że postrzega działania Rosji jako "bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie".

Crisis in Ukraine

fot. PAP/EPA

14:10. Władze Krymu zatrzymały dowódcę ukraińskiej Marynarki Wojennej admirała Serhija Hajduka - podała agencja informacyjna Kryminform. Decyzję o zatrzymaniu podjęła prokuratura zaanektowanego przez Rosjan półwyspu. Wcześniej oddziały prorosyjskiej samoobrony Krymu szturmowały siedzibę dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy w Sewastopolu.

14:00. Rosja oskarżyła państwa zachodnie o pogwałcenie zobowiązań do respektowania suwerenności Ukrainy i jej politycznej niezawisłości, o czym traktowała umowa z r. 1994, czyli Memorandum Budapeszteńskie. Wg Moskwy Zachód sprzyjał "zamachowi stanu" na Ukrainie.

W Memorandum Budapeszteńskim Rosja, USA i W. Brytania zobowiązały się do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej i niepodległości politycznej tego państwa. W zamian Ukraina przekazała do zniszczenia przejętą po rozpadzie ZSRR broń nuklearną.

13:45. Separatystyczne władze Krymu, który został we wtorek zaanektowany przez Rosję, zdecydowały o odebraniu Tatarom części ziem, na których żyją. Są one potrzebne dla realizacji "celów społecznych" - poinformował wicepremier republiki Rustam Termigaljew.

13:35. Decyzja władz Stanów Zjednoczonych o zamknięciu ambasady Syrii w Waszyngtonie i konsulatów honorowych tego kraju w innych miastach amerykańskich jest "niepokojąca i rozczarowująca" - oświadczyło w środę rosyjskie MSZ.

Władze USA zawiesiły we wtorek działalność ambasady Syrii oraz syryjskich konsulatów honorowych w Troy w stanie Michigan oraz w Houston w Teksasie.

13:25.

Nie będziemy stać z boku i pozwalać Rosji na podejmowanie nielegalnych działań

- zapewniała w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Jen Psaki, rzeczniczka Departamentu Stanu USA. Jak mówiła, Polska i inne kraje w regionie mogą liczyć na wsparcie Stanów Zjednoczonych. Dodała, że Kijów poprosił Waszyngton m.in. o sprzęt wojskowy. USA jeszcze nie odpowiedziały na tę prośbę.

13:15. Polska wesprze reformę samorządową na Ukrainie, przeznaczy na to środki z pomocy rozwojowej. Wyśle tam też misję ekspercką i zorganizuje staże dla ukraińskich samorządowców. Szczegóły zostaną ustalone podczas czwartkowej wizyty w Polsce wicepremiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana.

13:00. Rosję i Zachód znów może oddzielić żelazna kurtyna - ostrzega w środę "Niezawisimaja Gazieta", komentując wtorkowe orędzie prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina na temat przyłączenia Krymu. Moskiewski dziennik określa je jako "fultońską mowę Putina".

Przemówienie głowy państwa, wygłoszone na Kremlu, dotyczyło historycznego wydarzenia, którego konsekwencje nie są jeszcze w pełnej mierze jasne - ani dla Rosji, ani dla Ukrainy, ani dla Zachodu

- konstatuje "Niezawisimaja Gazieta".

11.20. Jak podała agencja Reutera około tuzina ukraińskich wojskowych opuściło bazę marynarki wojennej w Sewastopolu. Wcześniej oddziały prorosyjskiej samoobrony Krymu weszły na jej teren. Kilkadziesiąt minut później nad kwaterą zawisły trzy rosyjskie flagi - podała agencja Reutera. Ukraińskie MON zapewnia, że żołnierze Ukrainy nie opuszczą półwyspu.

11.00. Sąd Konstytucyjny Federacji Rosyjskiej w środę uznał za zgodny z Konstytucją

FR podpisany poprzedniego dnia w Moskwie traktat o wejściu Republiki Krymu i Sewastopola w skład FR - poinformował jego prezes Walerij Zorkin.

Zorkin przekazał, że opinia Sądu została przyjęta jednomyślnie. Sąd obradował z wyłączeniem jawności, tj. bez udziału publiczności, obserwatorów i mediów.

Ze strony Federacji Rosyjskiej podpis pod traktatem złożył prezydent Władimir Putin, a ze strony Krymu - przewodniczący Rady Najwyższej (parlamentu) Władimir Konstantinow, premier Siergiej Aksjonow i mer Sewastopola Aleksiej Czałyj.

 

10:46. Prezydent Władimir Putin przekroczył Rubikon - tak włoski dziennik "Corriere della Sera" komentuje aneksję Krymu. Zauważa, że podczas gdy Rosja i Zachód robią wszystko, by "wyrządzić sobie jak największą krzywdę", opowiadają się zarazem za dialogiem.

Do chwili przyłączenia Krymu do Rosji - jak twierdz mediolańska gazeta - można było jeszcze mieć nadzieję na uniknięcie sytuacji, w której kwestia ukraińska znów podzieli Europę.

Ale to do wczoraj, bo Władimir Putin przekroczył Rubikon, który w jego strategii wcale nie musi być ostatni

- pisze "Corriere della Sera".

Aneksję Krymu i argumentację, jaką rosyjski przywódca przedstawił w związku z tym, dziennik nazwał "arcydziełem hipokryzji". Przypomina, że Putin mówi, iż Rosja opowiada się za integralnością terytorialną Ukrainy i nie chce jej podziału; deklaruje wolę przyjaźni i współpracy. W rzeczywistości - zaznacza "Corriere della Sera" - prezydent nie wyklucza rosyjskiej interwencji i szuka przesłanek, by ją usprawiedliwić.

10:10. Unia Europejska musi zareagować na zagarnięcie Krymu przez Rosję - pisze "Financial Times". Jeśli Zachód nie ukarze Moskwy za tę aneksję, to Kreml będzie mógł dalej wysuwać nieprawdziwe żądania co do potrzeby obrony rosyjskich obywateli za granicą.

Teraz, kiedy (prezydent Władimir) Putin wchłonął Krym, uwaga dyplomatyczna przesuwa się w kierunku Unii Europejskiej

- ocenia w komentarzu redakcyjnymi brytyjski dziennik, podkreślając, że unijni przywódcy muszą zjednoczyć się wokół problemu aneksji Krymu.

"FT" zwraca uwagę, że UE pozostaje jednak podzielona co do sposobu reakcji na działania Rosji. Wielka Brytania i Polska opowiadają się za nieustępliwością wobec Moskwy, podczas gdy Włochy i Hiszpania radzą zachować ostrożność. "W konsekwencji UE okazuje się mniej chętna niż USA, żeby mocno uderzyć w Rosję, umacniając tylko przekonanie Kremla o podzielonym Zachodzie" - dodaje "FT".

9:55. Ukraińscy żołnierze na Krymie mogą wstąpić do krymskiego wojska, a następnie - do rosyjskiej armii lub "swobodnie opuścić półwysep" - oświadczył sekretarz prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrij Pieskow, którego cytuje agencja Interfax.

Na zaanektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim stacjonuje ponad 20 tys. żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy.

Odnosząc się do wtorkowego incydentu zbrojnego w Symferopolu, w wyniku którego zginął jeden ukraiński żołnierz, a dwaj zostali ranni, Pieskow oznajmił, że "niestety należy się liczyć z prowokacjami".

9:45. Mołdawski prezydent Nicolae Timofti ostrzegł Rosję przed działaniami ukierunkowanymi na aneksję Naddniestrza, separatystycznego regionu, który od lat usiłuje odłączyć się od Mołdawii - pisze "Financial Times", dzień po anektowaniu Krymu przez Rosję.

Unijni dyplomaci obawiają się, że aneksja należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego może stworzyć niebezpieczny precedens dla innych zdominowanych przez ludność rosyjskojęzyczną regionów w byłych republikach ZSRR - przypomina brytyjski dziennik.

9:10. Prawie tysiąc osób opuściło w ciągu ostatniego miesiąca okupowany przez Rosję Krym - doniosła ukazująca się w Kijowie gazeta "Siegodnia". Ludzie, którzy uciekają z półwyspu, udają się m.in. na zachodnią Ukrainę.

Mieszkańcy Krymu opuszczają swe domy w obawie o bezpieczeństwo. Ci, którzy zostają, boją się, że jeśli wyjadą, ich mieszkania i domy zostaną znacjonalizowane przez samozwańcze władze Autonomii, która w poniedziałek ogłosiła niepodległość, a już we wtorek została przyjęta do Federacji Rosyjskiej.

Dla chętnych do wyjazdu z Krymu uruchomiono gorące linie telefoniczne, pod którymi można dowiedzieć się, jakie regiony Ukrainy gotowe są przyjąć uchodźców.

9:05. MSZ Federacji Rosyjskiej potwierdziło, że przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy miał w tym dniu przyjechać do Moskwy, by "z pierwszych ust" poznać stanowisko Rosji w sprawie kryzysu na Ukrainie.

Agencja AFP podała we wtorek, powołując się na źródła dyplomatyczne, że w środę, w przededniu szczytu UE w Brukseli, na którym ma być dyskutowana sytuacja na Ukrainie, Van Rompuy uda się do Moskwy na spotkanie z prezydentem FR Władimirem Putinem. Pytani później o to współpracownicy szefa Rady Europejskiej, nie potwierdzili tych doniesień.

MSZ FR poinformowało, że Van Rompuy "17 marca poprosił o zaaranżowanie pilnej wizyty (w Rosji), jednak przewodniczącego Rady Europejskiej do Moskwy nie puszczono". "Przy czym nie puścili swoi, gdyż po co miałby usłyszeć prawdę, jeśli wszystko i tak jest już rozstrzygnięte" - oświadczyło rosyjskie MSZ.

08:45

Rosyjski opozycjonista Gari Kasparow na Twitterze:

50 milionów Ukraińców nie ma prawa być wolnymi z powodu geografii? Należy ich chronić, nie poświęcać w nadziei na ochronienie siebie samych.

 

08:42

Samozwańcze władze Republiki Krymu chcą wysiedlić część Tatarów. Chodzi o tereny, które mniejszość krymsko-tatarska zajęła po upadku Związku Radzieckiego. Jak twierdzi wicepremier separatystycznego rządu Rustam Temirgalijew – w zamian Tatarzy dostaną działki w innym miejscu półwyspu.

CZYTAJ WIĘCEJ

 

08:30

Niemieckie media bardzo krytycznie oceniły wtorkowe orędzie prezydenta Rosji Władimira Putina, w którym uzasadniał decyzję o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Komentatorzy zwracają uwagę na konfrontacyjny ton przemówienia i domagają się sankcji.

„Rosja Putina nie chce być przyjaznym partnerem Zachodu, lecz chce, by traktowano ją z respektem, jako mocarstwo, a w razie konieczności, by się jej bano" - powiedział komentator pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Putin nie podał innym krajom ręki, lecz "pokazał zaciśniętą pięść, w której miał Krym jako pierwszy łup". Zdaniem ARD Zachód pogodzi się z anszlusem półwyspu - "nie oficjalnie, lecz po cichu". Wojny o Krym nie wyobraża sobie nikt w UE i USA - zaznaczył korespondent ARD.

Dziennik "Sueddeutsche Zeitung" przypomina, że Putin nazywa rozpad Związku Radzieckiego "największym koszmarem", a jego działania od ponad 20 lat koncentrują się na walce ze skutkami tego koszmaru. Nielegalna aneksja Krymu ma pokazać, że Rosja "przestała się kruszyć", że "rozszerza się" oraz że świat musi znów traktować ją z szacunkiem.

Zdaniem komentatora "SZ" od tego wtorku narody zamieszkujące obszar pomiędzy Tallinem a Berlinem żyją w odmienionej Europie. "Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej na kontynencie europejskim jakieś państwo siłą przyłączyło część innego państwa" - stwierdza autor. Tego faktu nie da się ukryć ani za pomocą święta radości na Krymie, ani też za pomocą pseudolegalnego referendum przeprowadzonego w błyskawicznym tempie, ani nawet za pomocą deklaracji niepodległości i prośby o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej.  Nie tylko USA i Europa - rzekomi przeciwnicy Rosji – są oburzeni. Tylko reżimy w Syrii i Korei Północnej były gotowe uznać ten cyrk - komentuje.

W ciągu trzech tygodni Europa była świadkiem kruszenia się istniejącego przez dziesięciolecia stabilnego systemu bezpieczeństwa. Jak powinno się zareagować na Putina? Nikt tego nie wie. Narody Europy Środkowej nawiedzone zostały przez dawne koszmary - czytamy w "Sueddeutsche Zeitung".

Zdaniem "Die Welt" przemówienie Putina zawierało elementy mocarstwowości i siły, a także urazę, przekorę i pragnienie zemsty. Jedynym akcentem pozytywnym była niekonkretna wzmianka o tym, że Krym Putinowi wystarczy, że nie chce sięgać po inne części Ukrainy. Ale czy po aneksji Krymu brzmi to

wiarygodnie? - zastanawia się autor komentarza.

"Pozwolić Putinowi na przejęcie terytorium, w cichej nadziei, że zadowoli się ukraińskim półwyspem, byłoby błędnym sygnałem pod adresem polityka władzy, który myśli w kategoriach zimnej wojny i postępuje zgodnie z refleksami z minionych stuleci" - pisze "Die Welt".

Zdaniem komentatora konieczne są sankcje i to ostrzejsze niż dotychczas. Należy też zastanowić się nad wykluczeniem Rosji z G8. "Naprzeciwko siebie stanęły dwa obozy, które mówią różnymi językami" - stwierdza "Die Welt". Sankcje będą bolesne dla obu stron - gospodarczo i politycznie. Być może wszyscy uczestnicy tego konfliktu muszą zapłacić tę cenę, by powrócić do polityki odpowiadającej standardom XXI wieku.

Putin wie, że NATO nie stanowi żadnego zagrożenia dla Rosji - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zagrożeniem są dla niego kraje demokratyczne, które znalazły się pod ochroną NATO. Putin chce trzymać z daleka od granic Rosji nie sojusz wojskowy, lecz praworządność czy prawa człowieka - uważa "FAZ".

"Putin zna słabe strony Zachodu" - czytamy w "Muenchner Merkur". Jedną z nich są Niemcy, wśród których - od prawicy do lewicy - zrozumienie dla Rosji miesza się z rosnącą nieufnością wobec Ameryki. Obywatelom Niemiec "władca Kremla" prawi komplementy, mówiąc, że właśnie oni powinni najlepiej rozumieć rosyjskie pragnienie "ponownego zjednoczenia" z Krymem. "Putin chce podzielić, chce wbić klin nie tylko między Berlin i inne stolice, lecz także między kanclerz Angelę Merkel i jej wyborców. W zimnej wojnie o Ukrainę Putin gra niemiecką kartą" - pisze komentator wydawanej w Monachium gazety.

Putin działa, a Europa Zachodnia ciągle "szuka samej siebie" - pisze "Bild". "To fatalne" – ocenia największy niemiecki tabloid i wzywa do zastosowania "natychmiast" ostrzejszych sankcji. Presję będzie można zmniejszyć dopiero wtedy, gdy Moskwa stanie się znów obliczalna - dodaje.

 

08:11

Przyłączenie Krymu do Rosji jest "sprzeczne z prawem międzynarodowym" - oświadczył przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Didier Burkhalter.

 

07:50

Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton ostrzegła, że innym krajom regionu także grozi rosyjska agresja, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin uniknie poniesienia konsekwencji swych działań wobec Krymu.

W czasie konferencji organizowanej przez Izbę Handlową w Montrealu Clinton oceniła, że zgodnie z "logiką Putina" mieszkańcy Krymu, przyłączonego we wtorek do Rosji, są "narodowości rosyjskiej, rosyjskojęzyczni i zawsze byli związani z Rosją".

Takie rozumowanie "może zostać przeniesione nie tylko na inne części Ukrainy, ale też na Estonię, Litwę i Łotwę czy Naddniestrze" - ostrzegła, dodając, że "w wielu miejscach znaleźć można Rosjan i rosyjskojęzycznych".

Clinton, która szefową dyplomacji USA była w latach 2009-2013, oceniła ostatnie wydarzenia jako "wojnę wartości" i oświadczyła, że Putin "próbuje na nowo wytyczać granice Europy po II wojnie światowej".

 

 

W ukraińskim parlamencie zarejestrowano w czwartek projekt ustawy o

wypowiedzeniu przez Kijów traktatu o nierozpowszechnianiu broni jądrowej. Na Ukrainie coraz

częściej podnoszą się głosy o konieczności przywrócenia jej "statusu państwa z bronią jądrową".

 

Projekt zarejestrowali posłowie partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko oraz UDAR znanego boksera

Witalija Kliczki.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych