Arłukowicz zlikwiduje kolejki do lekarzy? Tusk obiecuje jak zawsze: "Na razie wydaje się, że robotę wykonano nieźle..."

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
KPRM
KPRM

Premier Donald Tusk we wtorek pozytywnie ocenił przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia tzw. pakiet kolejkowy. Na razie wydaje się, że robotę wykonano nieźle, ale o tym będziemy w piątek mówili więcej - powiedział premier.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawił Tuskowi w miniony piątek tzw. pakiet kolejkowy. Resort przygotował kilka wariantów, ale pewne jest, że znacznie wzmocniona zostanie rola lekarzy rodzinnych w systemie opieki nad pacjentem. Ministerstwo nie chce na razie ujawnić proponowanych rozwiązań. Zgodnie z zapowiedzią szczegóły propozycji ministra zdrowia zostaną zaprezentowane w najbliższy piątek.

Tusk podkreślił, że w pracy nad propozycjami rozwiązań w sprawie rozładowania kolejek do specjalistów uczestniczyli również lekarze i pacjenci.

Na razie to, co przygotowali, dla mnie rzecz ważna, to jest nie tylko dzieło ministerstwa (...), pomagały także środowiska onkologów, pacjentów (...)

- powiedział we wtorek dziennikarzom premier.

Pytany, czy Arłukowicz może czuć się bezpiecznie na stanowisku ministra zdrowia, zaznaczył:

Dla mnie jest najważniejsze, nie przyszłość polityczna ministra Arłukowicza, tylko realne wprowadzenie w życie tych pomysłów, bo tutaj słowo wprowadzić w życie ma szczególne znaczenie, bo chodzi o życie ludzi i dlatego będę (...) ministra Arłukowicza w sprawie kolejek bardzo pilnie obserwował, jak sobie daje radę też z tzw. implementacją, wprowadzaniem tego w życie

- zaznaczył Tusk.

jeśli utracę wiarę, że to jest dobrze realizowane, to wtedy będziemy szukali nowych bohaterów tego bardzo ważnego przedsięwzięcia"

- mówił.

Według przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacka Jassema środowisko onkologów od dawna wskazuje, że niezbędna jest lepsza koordynacja leczenia pacjentów onkologicznych, ponieważ w ich przypadku liczy się czas i istotne jest, aby nie czekali w długich kolejkach na badania. W ocenie prof. Jassema kolejki do onkologów zmniejszą się, gdy pacjenci po leczeniu onkologicznym, przejdą pod opiekę swoich lekarzy rodzinnych.

Jak wskazuje prof. Jassem, potrzebne jest także lepsze wykorzystanie nakładów finansowych na onkologię m.in. przez zmianę organizacji tej opieki, np. ograniczenie liczby nie zawsze potrzebnych hospitalizacji, wprowadzenie standardów postępowania, m.in. w diagnostyce oraz koncentrację leczenia w placówkach, które oferują chorym kompleksową opiekę.

lw, PAP

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych