UE ogłosiła listę 21 osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Krymie. RELACJA NA ŻYWO

Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Wedle ukraińskich władz prawie 97 proc. uczestników referendum opowiedziało się za włączeniem Krymu w skład Rosji.

21. 42 Referendum na Krymie jest niebezpiecznym precedensem, jest ono zdecydowanie nie do przyjęcia; potępiam secesję Krymu i będę bronił swego stanowiska" - powiedział wponiedziałek w Londynie bułgarski prezydent Rosen Plewnelijew.

21. 40 Francja "mogłaby rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie przez Rosję - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Francji Laurent Fabius. Podkreślił, że inne kraje europejskie również powinny nałożyć sankcje.

21. 17 W kwietniu do Kijowa udadzą się szefowie komisji spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji, by nawiązać współpracę parlamentarną i ekspercką z ukraińskimi deputowanymi - poinformował przewodniczący sejmowej komisji SZ Grzegorz Schetyna.

21. 15 Ukraina przygotowuje sankcje wobec Rosji polegające na zakazie wjazdu wysokich urzędników i będzie się domagała odszkodowań za wydarzenia na Krymie. Minister sprawiedliwości Jurij Petrenko oświadczył, że Kijów może też zająć się własnością Rosjan na Ukrainie.

21. 11 Unia Europejska ogłosiła w poniedziałek wieczorem listę 21 osób objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Krymie.

Obejmuje ona członków samozwańczych władz Krymu, a także rosyjskich deputowanych i wojskowych.
Decyzję o nałożeniu sankcji w formie zakazu podróżowania do UE oraz zamrożenia aktywów finansowych podjęli w poniedziałek po południu ministrowie spraw zagranicznych państw unijnych. Wieczorem została ona opublikowana w Oficjalnym Dzienniku UE, co oznacza, że sankcje wchodzą w życie.
Unijną "czarną listę" otwiera premier nieuznawanej przez władze w Kijowie Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) Siergiej Aksjonow, który - jak czytamy w decyzji UE - aktywnie lobbował za przeprowadzeniem 16 marca referendum w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Rosji.

21.10 Artyści teatrów warszawskich, m.in. Urszula Dudziak, Daniel Olbrychski, Michał Urbaniak i Borys Szyc, wystąpili w poniedziałek na koncercie "Solidarni z Ukrainą". Impreza odbyła się w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

21.03 Stany Zjednoczone analizują prośbę Ukrainy w sprawie pomocy wojskowej, ale aktualnie Waszyngton ogranicza swą pomoc do wsparcia gospodarczego, ponieważ szuka dyplomatycznych rozwiązań z Rosją - poinformował w poniedziałek Biały Dom.

20. 32 Przywódca lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) zaproponował  nadanie prezydentowi Federacji RosyjskiejWładimirowi Putinowi tytułu Bohatera Rosji za przyłączenie Krymu do FR. Żyrinowski wystąpił z tą inicjatywą przed kamerami telewizji państwowej Rossija.

20.26 Odpływ kapitału prywatnego netto z Rosji od początku br. sięgnął 50 mld USD (2,5 proc. PKB). Jeśli tempo utrzyma się, to przez cały pierwszy kwartał z Rosji może wypłynąć 70mld USD (3,2 proc. PKB), co może Rosję wpędzić w recesję - ocenia Capital Economics.

20.25 Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu Krymu za suwerenne i niepodległe państwo - podały służby prasowe Kremla. Dekret "O uznaniu Republiki Krym" wchodzi w życie z dniem jego podpisania.

20.15 Kanada nałoży dalsze sankcje na przedstawicieli Rosji i Krymu w reakcji na "nielegalne, niebezpieczne i jednostronne akcje reżimu Putina na Krymie w ciągu ostatniego weekendu" - zapowiedział w poniedziałek premier Stephen Harper.

20. 10 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło w poniedziałek, że Rosja jest gotowa do rozmów z Ukrainą na temat podziału mienia po byłym ZSRR.

Rosyjskie MSZ uzależniło to jednak od zwrócenia przez Kijów stronie rosyjskiej 20 mld dolarów ztytułu udziału Ukrainy w długu po byłym Związku Radzieckim, który Rosja za nią spłaciła w zamian zazrzeczenie się przez stronę ukraińską roszczeń do poradzieckiego mienia za granicą.

19. 42 Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Berlinie, że kluczem do rozwiązania konfliktu na Ukrainie pozostaje dyplomacja. Szefowa niemieckiego rząduwyraziła zadowolenie z powodu jedności okazywanej przez kraje UE w konflikcie z Rosją.

19. 24 Wiceprezydent USA Joe Biden we wtorek podczas wizyty w Polsce spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem i z prezydentem Estonii Toomasem Hendrikiem Ilvesem - poinformowała ambasada USA w Polsce. Politycy będą rozmawiali m.in. o sytuacji na Ukrainie.

19.17 Przywódcy państw UE mogą na szczycie w tym tygodniu rozszerzyć listę osób, objętych przez Unię sankcjami wizowymi i finansowymi za naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

19.01 Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun jest głęboko rozczarowany niedzielnym referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Rosji i obawia się, że dodatkowo zaostrzono sytuację - głosi komunikat, opublikowany w poniedziałek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

18. 16 Plan wtargnięcia Rosji na terytorium Ukrainy doznał porażki - oświadczył pełniący obowiązki ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Turczynow w przemówieniu do naroduwy emitowanym w poniedziałek wieczorem przez stacje telewizyjne.

Turczynow ocenił, że zarówno referendum w sprawie niepodległości Krymu, jak i urządzane przez siły prorosyjskie prowokacje przeciwko władzom Ukrainy we wschodnich i południowych obwodach kraju,miały posłużyć Moskwie za pretekst do wkroczenia wojsk rosyjskich na ziemie ukraińskie w celu obrony praw Rosjan i rosyjskojęzycznych Ukraińców.

18:15 W związku z sytuacją na Krymie władze Ukrainy wezwały na konsultacje swojego ambasadora w Rosji Wołodymyra Jelczenkę - poinformowało w poniedziałek ukraińskie MSZ.

W związku z sytuacją wokół Autonomicznej Republiki Krymu i koniecznością przedyskutowania niektórych jej międzynarodowych aspektów strona ukraińska wzywa na konsultacje ambasadora Ukrainy w Federacji Rosyjskiej, Wołodymyra Jelczenkę

- głosi komunikat ukraińskiego MSZ.

 

 

18:13 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca powitał z uznaniem decyzję władz Unii Europejskiej o nałożeniu sankcji na 21 rosyjskich i ukraińskich polityków, zaangażowanych w działania na rzecz secesji Krymu.

Sądzę, że jest to krok naprzód w mobilizowaniu wspólnoty międzynarodowej i przeciwstawianiu się rosyjskiej decyzji o naruszeniu porządku międzynarodowego oraz przepisów międzynarodowych. Krym jest integralną częścią Ukrainy

- powiedział Deszczyca BBC.

Reactions on Crimean referendum

 

 

18:10 Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, który znalazł się wśród 11 rosyjskich i ukraińskich polityków objętych w poniedziałek sankcjami władz USA, wyraził  powątpiewanie, czy karne przedsięwzięcia Białego Domu okażą się skuteczne.

Towarzyszu Obama, a co z tymi, którzy nie mają za granicą kont ani majątku? Czyżbyście o tym nie pomyśleli?

- napisał na Twitterze Rogozin, którzy nadzoruje rosyjski przemysł zbrojeniowy.

 

 

18:07 Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow w poniedziałek z zadowoleniem powitał wynik referendum na Krymie w sprawie jego przyłączenia do Rosji. Skrytykował wprowadzenie przez Zachód sankcji wobec rosyjskich i ukraińskich urzędników.

Jeśli Krym w swoim czasie został połączony z Ukrainą zgodnie z prawem radzieckim (...) bez pytania o zdanie jego mieszkańców, dziś mieszkańcy postanowili skorygować ten błąd. To należy powitać z zadowoleniem, a nie zapowiadać sankcje

- powiedział cytowany przez Interfax były prezydent ZSRR.

 

 

18:03 NATO oświadczyło w poniedziałek, że nie uznaje wyników niedzielnego referendum na ukraińskim Krymie. Według Sojuszu Północnoatlantyckiego było ono nielegalne i bezprawne.

Wezwano Rosję do powrotu "na drogę dialogu oraz poszukiwania pokojowego i politycznego rozwiązania" kryzysu na Ukrainie. Referendum nie uznała także Turcja.

 

 

17:59 USA ogłosiły w poniedziałek sankcje w postaci zamrożenia aktywów 11 wysokiej rangi rosyjskich i ukraińskich urzędników odpowiedzialnych za wojskową interwencję Rosji na Krymie i niedzielne referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Zgodnie z dekretem prezydenta Baracka Obamy sankcjami zostało objętych siedmiu wysokiej rangi urzędników rosyjskich oraz czterech ukraińskich.

Wśród Rosjan są dwaj doradcy prezydenta Władimira Putina, Władisław Surkow i Siergiej Głazjew, a także wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin, przewodniczący komisji ds. WNP w Dumie (niższej izbie parlamentu) Leonid Słucki, przewodniczący komisji konstytucyjnej Rady Federacji (wyższej izby parlamentu) Andriej Kliszas, szefowa Rady Federacji Walentina Matwijenko oraz deputowana do Dumy Jelena Mizulina.

US imposes sanctions on Russia over Crimea referendum

Każda z tych osób odgrywała kluczową rolę jako ideolog lub architekt referendum (na Krymie)

- wyjaśniły pragnące zachować anonimowość wysokiej rangi źródła w administracji USA.

Sam prezydent Rosji nie został objęty sankcjami, gdyż - jak wyjaśniły źródła - USA nigdy nie zaczynają sankcji od szefów państw.

Ale wszystkie te osoby są zbliżone do Putina; doradzały mu, jak wdrażać obecną politykę Rosji wobec Krymu

- dodały źródła w amerykańskiej administracji.

 

 

17:50 Unia Europejska postanowiła w poniedziałek wprowadzić sankcje wizowe i finansowe wobec 21 osób z Krymu oraz Rosji za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - poinformował na Twitterze szef litewskiej dyplomacji Linas Linkeviczius.

Według źródeł dyplomatycznych zakaz wizowy oraz zamrożenie aktywów dotyczyć ma 10 urzędników rosyjskich, ośmiu krymskich oraz trzech członków rosyjskiego personelu wojskowego.

Sankcje uzgodnili obradujący w poniedziałek w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Decyzja zapadła dzień po przeprowadzonym na należącym do Ukrainy Krymie referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Ministrowie potępili nielegalne referendum na Krymie, które uznali za "jasne złamanie konstytucji Ukrainy".

UE nie uznaje nielegalnego referendum i jego wyniku

- oświadczyli w dokumencie końcowym z narady.

Aftermath of the referendum on the Crimean status

W obliczu wydarzeń minionego tygodnia "Rada UE postanowiła wprowadzić dodatkowe środki, w tym restrykcje dotyczące podróżowania i zamrożenie aktywów wobec osób odpowiedzialnych za działania podważające albo zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy, w tym sprzeczne z Konstytucją Ukrainy działania wpływające na przyszły status jakiejkolwiek części terytorium" tego kraju - poinformowali.

Ministrowie ponownie zaapelowali o poszukiwanie pokojowego rozwiązania kryzysu i wycofanie rosyjskich wojsk do baz, ale zagrozili również, że kolejne kroki Rosji zmierzające do destabilizacji Ukrainy, będą mieć "dalekosiężne konsekwencje dla relacji UE-Rosja w wielu dziedzinach gospodarki".

 

 

17:49 Propozycja przedstawiona przez Rosję dotycząca rozwiązania kryzysu na Ukrainie wygląda poniekąd tak, jakby Rosja śniła o powtórzeniu porozumień w sprawie Polski z lutego 1945 roku, zawartych w Jałcie - ocenił szef MSZ Szwecji Carl Bildt w poniedziałek.

Najnowsza propozycja Rosji na temat Ukrainy zatrąca poniekąd jak sen o powtórzeniu porozumień z lutego 1945 roku w sprawie losu Polski

- napisał Bildt na Twitterze.

Foreign ministers meeting

Rosja zaproponowała w poniedziałek Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

Porozumienie to przewidywało m.in. odebranie obywatelom nielegalnie posiadanej broni, opuszczenie przez protestujących bezprawnie zajętych gmachów, ulic i placów, a także obiektywne zbadanie aktów przemocy na Ukrainie z okresu od grudnia 2013 roku do lutego 2014 roku.

Nowa ukraińska ustawa zasadnicza - zdaniem MSZ Rosji - powinna przewidywać m.in. nadanie językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego, a pozostałym językom - statusu języków regionalnych i języków mniejszości.

Ukraina oświadczyła, że te propozycje są dla niej nie do przyjęcia.

 

 

17:35 Parlament Krymu uchwalił w poniedziałek nacjonalizację znajdujących się na terenie Półwyspu Krymskiego ukraińskich spółek sektora naftowo-gazowego Czornomornaftohaz i Uktranshaz. Poinformowano o tym na stronie internetowej parlamentu w Symferopolu.

Na własność Republiki Krymu - taką nazwę nosi od poniedziałku Autonomiczna Republika Krymu - przeszło także teodozyjskie przedsiębiorstwo ds. zaopatrzenia w produkty naftowe.

Nacjonalizacji tych przedsiębiorstw, jak pisze agencja ITAR-TASS, dokonano "w celu zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego i energetycznego, warunków dla wydobycia, magazynowania i przesyłu zasobów na terenie Republiki Krymu, zaopatrzenia mieszkańców Krymu w źródła energii".

W minionym tygodniu przedstawiciel władz Krymu powiedział, że krymskie władze mogą sprzedać firmę Czornomornaftohaz takiej kompanii, jak rosyjski Gazprom.

Wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew oświadczył, że Krym utworzył swój bank centralny i spodziewa się pomocy od Rosji w wysokości 30 mln dolarów. Według cytowanego przez Interfax Temirgalijewa Rosja przyśle na Krym "w nadchodzących dniach" 1 mld rubli w celu stabilizacji sytuacji finansowej. Wicepremier Krymu powiedział, że później bank centralny będzie działał jako oddział rosyjskiego banku centralnego.

Cytowany przez AFP premier Krymu Siergiej Aksjonow poinformował w poniedziałek, że Rosja już przekazała na Krym pomoc w wysokości 15 mld rubli (295 mln euro).

W kilka godzin po zwróceniu się władz w Symferopolu do Rosji o przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej, Aksjonow napisał na Twitterze: Dziś Federacja Rosyjska zaoferowała Republice Krymu pomoc w wysokości 15 mld dolarów.

 

 

17:26 Rosyjskie MSZ jako tendencyjne określiło w poniedziałek stanowisko przedstawiciela ONZ, który w ubiegłym tygodniu ocenił, że naruszenia praw ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie nie mają charakteru systemowego.

Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ivan Szimonović przyznał, że na Ukrainie dochodzi do nadużyć wobec etnicznych Rosjan, ale nie ma dowodów, by były one rozpowszechnione lub miały charakter systemowy.

Tendencyjna, stronnicza i nieobiektywna ocena Ivana Szimonovicia w sprawie sytuacji pod względem praw człowieka wywołuje zaskoczenie i konsternację

- głosi oświadczenie rosyjskiego MSZ. Resort skrytykował również Szimonovicia za wyrażenie zaniepokojenia stanem przestrzegania praw człowieka wobec Tatarów na Krymie.

Przedstawiciel ONZ podkreślił, że na wschodzie Ukrainy spotkał się z organizacjami obrony praw człowieka. Usłyszał różne oceny o tym, jakie skutki dla tamtejszych mieszkańców miała zmiana ustawy o językach.

Wiemy, że wywołało to pewne zaniepokojenie mniejszości rosyjskojęzycznej i byliśmy zadowoleni, że p.o. prezydenta (Ołeksandr Turczynow) nie podpisał ustawy

- mówił Szimonović.

 

 

17:17 Propozycje Rosji w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie są dla władz w Kijowie nie do przyjęcia - oświadczył w poniedziałek rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.

To oświadczenie MSZ Federacji Rosyjskiej przypomina ultimatum. Wyłożone w nim stanowisko jest absolutnie nie do przyjęcia dla strony ukraińskiej

- powiedział na konferencji prasowej.

Perebyjnis podkreślił, że wszelkie rozmowy Kijowa z Moskwą przy udziale pośredników międzynarodowych powinny opierać się na zasadzie integralności terytorialnej Ukrainy i nieingerowania w jej sprawy wewnętrzne.

Oznacza to, że strona rosyjska powinna niezwłocznie zaprzestać agresji i prowokacji na terytorium Ukrainy, natychmiast wyprowadzić stąd swoje wojska i skierować je do swych stałych baz. Dlatego jeszcze raz podkreślam: stanowisko zawarte w rosyjskim oświadczenie jest nie do zaakceptowania i stanowi bezpośrednią ingerencję w politykę wewnętrzną Ukrainy

- oświadczył Perebyjnis.

 

 

17:00 Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna (PO) spotkali się w Kijowie z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Rozmawiano głównie o Krymie - podał Schetyna.

Rozmowę zdominowała kwestia pseudoreferendum na Krymie

- poinformował.

Jak relacjonował, Jaceniuk podkreślił podczas spotkania, że nie ma mowy o aneksji Krymu przez Rosję. Premier Ukrainy "użył sformułowania, że Ukraina będzie odbudowywać ukraińską państwowość na Krymie dzień po dniu. Jaceniuk mówił, że kryzys krymski będzie zapewne trwał lata, ale założenie integralności granic Ukrainy to podstawa" - dodał poseł.

Crisis in Ukraine - Crimea referendum aftermath

Schetyna przekazał, że zarówno on, jak i Borusewicz w rozmowie z Jaceniukiem zapewnili o poparciu Polski dla integralności terytorialnej Ukrainy. Borusewicz zwrócił uwagę, że założenie integralności jest słuszne, bo gdyby nastąpił jakikolwiek wyłom w tej kwestii, to - jak mówił - można się liczyć z tym, że "na Krymie by się nie skończyło".

Stoimy na stanowisku integralności terytorialnej Ukrainy. Ani Polska, ani Unia Europejska, ani Stany Zjednoczone nie zgodzą się, aby jakiekolwiek państwo zmieniało kształt (granic) sąsiada, używając siły lub groźby użycia siły

- zaznaczył marszałek Senatu.

Schetyna poinformował, że tematami rozmów z Jaceniukiem były też sytuacja gospodarcza Ukrainy i konieczne reformy, a strona polska zadeklarowała gotowość podzielenia się doświadczeniami w tym zakresie. Borusewicz ocenił, że szczególnie ważne są dwie reformy: gospodarcza, a także samorządowa, która "może być wyjściem naprzeciw tym, którzy chcą, aby więcej władzy było w regionach".

Jaceniuk zwracał uwagę na katastrofalną sytuację gospodarczą swojego kraju i podkreślał, jak ważne jest solidarne wsparcie Ukrainy przez kraje UE oraz Stany Zjednoczone.

 

 

14:44 Pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca potępił w poniedziałek "prowokacje" ze strony Moskwy, mówiąc o obecności rosyjskich wojsk u ukraińskich granic oraz wielu "rosyjskich turystach politycznych" na wschodzie Ukrainy.

W czasie wizyty w siedzibie NATO w Brukseli Deszczyca przedstawił w poniedziałek listę wyposażenia niezbędnego władzom w Kijowie w obliczu secesji Krymu i rosyjskiej inwazji. Nie sprecyzowano, o jaki sprzęt chodzi.

W oświadczeniu NATO podkreślono, że Sojusz jest zdeterminowany wzmocnić współpracę z Ukrainą. Chodzi o "zacieśnienie współpracy z ukraińskim kierownictwem politycznym i wojskowym i intensyfikację wysiłków na rzecz budowy potencjału ukraińskiej armii"; zapowiedziano także "więcej wspólnych szkoleń i ćwiczeń wojskowych".

 

 

14:12 Najbardziej intensywnie i agresywnie przeciwko Litwie działają rosyjskie służby wywiadowcze - stwierdza się w opublikowanym w poniedziałek raporcie litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (VSD).

Z raportu wynika, że najczęściej rosyjscy szpiedzy działają pod przykryciem dyplomatycznym, pracują w ambasadzie rosyjskiej w Wilnie, w rosyjskim przedstawicielstwie handlowym i konsulacie generalnym w Kłajpedzie.

Pro-Russian protesters rally in Kharkiv

Zainteresowanie Rosji wzbudza zarówno polityka wewnętrzna Litwy, jak też zagraniczna, sytuacja gospodarcza, energetyczna, projekty strategiczne. W zasięgu zainteresowania wschodniego sąsiada jest litewski system ochrony kraju: liczebność wojska, infrastruktura wojskowa, współpraca z sojusznikami w ramach NATO i EU, infrastruktura telekomunikacyjna i cybernetyczna.

Na celowniku rosyjskiego wywiadu są litewscy urzędnicy państwowi, politycy, wojskowi, przedsiębiorcy, dziennikarze, eksperci i obiecujący studenci.

W raporcie VSD wskazuje się, że Rosja do realizacji swych celów aktywnie wykorzystuje rosyjską mniejszość mieszkającą na Litwie i media rosyjskojęzyczne, ukazujące się na Litwie. Jak się zaznacza w raporcie, w samej Rosji usiłuje się stworzyć obraz Litwy, jako państwa propagującego faszyzm, krzywdzącego rosyjską mniejszość, wrogo nastawionego wobec Rosji.

 

 

14:05 Wprowadzając na ukraińskie terytorium swoje wojska Rosja naruszyła umowy o stacjonowaniu na Ukrainie swej Floty Czarnomorskiej - oświadczył w poniedziałek w Kijowie ukraiński minister obrony Ihor Teniuch.

Rosja złamała wszystkie ustalenia dotyczące bazowania swojej floty (na Ukrainie) i wprowadziła na Krym dodatkowo 6 tysięcy swoich żołnierzy

- powiedział na konferencji prasowej.

Teniuch poinformował także, że ogólna liczba rosyjskich wojskowych, zaangażowanych przeciwko Ukrainie wynosi obecnie 60 tysięcy. Zgrupowani są oni nie tylko na Krymie, ale i przy ukraińskich granicach od północy i wschodu - przekazał.

Crisis in Ukraine

Minister zapewnił, że ukraińska armia gotowa jest stawić czoło wyzwaniom, wynikającym z zagrożenia, w tym do odparcia ewentualnego ataku od strony Krymu.

Mamy wystarczające siły dla realizacji zadań na południu. Jesteśmy do tego gotowi

- podkreślił Teniuch.

 

 

13:47 Rada Najwyższa (parlament) Krymu przyjęła w poniedziałek szereg decyzji oznaczających przestawianie się na rosyjskie warunki działania, w tym wprowadziła rubla oraz zapowiedziała przesunięcie strefy czasowej półwyspu.

Rada Najwyższa zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, a równolegle do 1 stycznia 2016 r. będzie honorowana dotychczasowa waluta ukraińska hrywna.

Ponadto od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, co oznacza, że na półwyspie będzie przesunięcie o jedną godzinę do przodu w stosunku do czasu ukraińskiego (a o dwie w stosunku do czasu polskiego). Zmiana ta nastąpi 30 marca o godz. 2.

Crisis in Ukraine - 95 per cent of Crimeans back joining Russia

Nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Rada Najwyższa zmieniła też ze skutkiem natychmiastowym swoją własną nazwę na Państwowa Rada Republiki Krymu. Postanowiono również, że napis na herbie Krymu "Rozkwit w jedności" zostanie zmieniony na "Rozkwit w jedności z Rosją".

Szef Rady Najwyższej Władimir Konstantinow oznajmił, że władze niezależnego Krymu zapewnią pełną ochroną granicy państwowej, a na przejściach granicznych będą odtąd wstawiane pieczątki "Republiki Krymu".Premier Krymu Siergiej Aksjonow zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy zmienią się zasady przekraczania granicy Krymu.

Dodał, że na razie nie ma "punktów kontroli celnej w dosłownym sensie".

W żaden sposób nie utrudniamy przewożenia towarów przez granicę, nie stosujemy procedur celnych

- oświadczył. Zapewnił, że okres przejściowy będzie "dość łagodny", aby przedsiębiorcy zdążyli się dostosować do ustawodawstwa Rosji i zawrzeć nowe umowy.

Również w poniedziałek Rada Miejska Sewastopola na nadzwyczajnej sesji podjęła decyzję o wejściu w skład Rosji jako osobnego podmiotu Federacji - miasta o statusie federalnym.

Szef Rady Koordynacyjnej Sewastopola Aleksiej Czałyj zapowiedział, że symbole władzy ukraińskiej w mieście zostaną zdemontowane.

Nie będziemy zajmować się wandalizmem. Symbole, które są sprzeczne z historią naszego miasta, zostaną odpowiednio zapakowane i wysłane do Kijowa w celu dalszego użytkowania

- oznajmił.

 

 

13:40 Rosja zaproponowała w poniedziałek Unii Europejskiej i Stanom Zjednoczonym powołanie możliwej do zaakceptowania dla wszystkich ukraińskich sił politycznych grupy poparcia dla Ukrainy, która miałaby pomóc Ukraińcom w wyjściu z kryzysu.

Inicjatywa, z którą wystąpiło rosyjskie MSZ, opiera się na przekazanym w ubiegłym tygodniu przez ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa partnerom zachodnim planie zażegnania kryzysu na Ukrainie.

London Ukraine talks

Według MSZ Rosji proponowana grupa poparcia dla Ukrainy powinna pomoc Ukraińcom w uznaniu prawa Krymu do decydowania o swojej przyszłości zgodnie z wynikami niedzielnego referendum oraz w niezwłocznym wykonaniu zobowiązań, wynikających z porozumienia podpisanego 21 lutego przez liderów ukraińskiej opozycji i ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Porozumienie to przewidywało m.in. odebranie obywatelom nielegalnie posiadanej broni, opuszczenie przez protestujących bezprawnie zajętych gmachów, ulic i placów, a także obiektywne zbadanie aktów przemocy na Ukrainie z okresu od grudnia 2013 roku do lutego 2014 roku.

 

 

13:30 Banki na Krymie przestały udzielać kredytów - wynika z rozmów z przedstawicielami niemal wszystkich oddziałów w krymskiej stolicy Symferopolu, które odwiedziła PAP. Jeden z banków - PrivatBank - w ogóle przestał obsługiwać klientów.

O tym, że PrivatBank tymczasowo nie obsługuje klientów, poinformowały w niedzielę wieczorem ukraińskie media. W telefonicznej linii obsługi klientów powiadomiono: "W związku z prowadzonymi pracami technicznymi dotyczącymi modernizacji od 15 marca sieć oddziałów PrivatBanku Autonomicznej Republiki Krymu będzie pracować w trybie technicznym (klienci nie będą obsługiwani)". Zapewniono przy tym, że pieniądze z bankomatów można wypłacać.

"Dziś oddziały nie pracują - powiedziała PAP w poniedziałek rzeczniczka PrivatBanku Anna Hulajewa. - Ale jutro wszyscy idziemy do pracy. Klienci też mogą przychodzić. Będziemy rozwiązywać zaistniałą sytuację i decydować, jak dalej pracować w świetle ostatnich wydarzeń politycznych". Dodała, że żadnych szczegółów nie może na razie podać.

Inne banki były otwarte, choć niemal wszędzie wstrzymano udzielanie kredytów. Po oficjalną informację odsyłano przy tym do Kijowa. Wszystkie odwiedzone przez PAP banki są zarejestrowane na Ukrainie.

Wicepremier Krymu Rustam Temirgalijew powiadomił w środę, że po wejściu Krymu w skład Rosji ukraińskie banki na półwyspie będą mogły się zarejestrować jako banki zagraniczne. Dodał, że na Krymie już rozpoczęły działalność banki rosyjskie.

Kierownictwo niektórych banków rosyjskich już planuje otwarcie tutaj swoich oddziałów

- oznajmił. Krymskie władze zapowiedziały też przejście na rosyjskiego rubla.

 

 

11:45 Prezydent Rosji Władimir Putin zwróci się we wtorek do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu - poinformował w poniedziałek pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.

Zgromadzenie Federalne tworzą dwie izby parlamentu Rosji: niższa - Duma Państwowa i wyższa - Rada Federacji.

Sochi 2014 Paralympic Games

Orędzie prezydenta w sprawie Krymu przewidziane jest na godz. 15 (12 czasu polskiego)

- podał Mielnikow po posiedzeniu Rady Dumy, będącej odpowiednikiem Konwentu Seniorów w polskim Sejmie.

Według nieoficjalnych informacji miejscem przemówienia Putina będzie Sala Georgijewska w Wielkim Pałacu Kremlowskim. To największa i najbardziej okazała komnata w kremlowskim pałacu. Jej nazwa związana jest z jednym z najważniejszych odznaczeń państwowych Rosji - orderem św. Jerzego. Kojarzy się z historią imperium rosyjskiego. Jej ściany zdobią marmurowe tablice z nazwiskami kawalerów orderu, m.in. marszałka Aleksandra Suworowa, marszałka Michaiła Kutuzowa i admirała Pawła Nachimowa.

 

 

11:34 W dzień po referendum, w którym przytłaczająca większość mieszkańców Krymu opowiedziała się za wejściem w skład Federacji Rosyjskiej, parlament w Symferopolu przyjął uchwałę o niepodległości Krymu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie w skład FR.

Parlament krymski zwrócił się do Federacji Rosyjskiej o przyjęcie Republiki Krym jako nowego podmiotu o statusie republiki - poinformowano na stronie internetowej parlamentu.

Delegacja władz Krymu udała się w poniedziałek do Moskwy w celu omówienia dalszych kroków.

95 per cent of Crimeans back joining Russia

Na poniedziałkowym posiedzeniu parlamentu Krymu szef Rady Najwyższej (parlamentu) Krymu Wołodymyr Konstantinow powiedział, że ukraińskie jednostki wojskowe na Krymie zostaną rozformowane.

Wszystko, co się tu znajduje, bezwzględnie znacjonalizujemy. Jednostki zostaną rozformowane

- powiedział Konstantinow.

Oświadczył, że władze Krymu, które w poniedziałek przyjęły uchwałę o niepodległości Autonomii zapewnią całkowitą ochronę granicy państwowej. Na przejściach granicznych w paszportach będą wbijane pieczątki "Republika Krym".

 

 

10:09 Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow poinformował w poniedziałek, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji i wyraził nadzieję, że parlament poprze jego decyzję, przyjmując ustawę w tej sprawie.

Dekret został wydany "w związku z trwającą agresją w Autonomicznej Republice Krymu, którą Rosja stara się ukryć, organizując farsę o nazwie referendum, którego nigdy nie uzna - ani Ukraina, ani cały cywilizowany świat" - oświadczył Turczynow otwierając posiedzenie Rady Najwyższej w Kijowie.

Crisis in Ukraine

Obecnie w parlamencie ogłoszono przerwę. Głosowanie nad ustawą o mobilizacji oczekiwane jest po jej zakończeniu.

Zgodnie z projektem ustawy częściowa mobilizacja zostanie przeprowadzona we wszystkich obwodach (województwach) Ukrainy, a także na terytorium zajętej przez Rosjan Autonomicznej Republiki Krym i w Sewastopolu, który jako miasto ma status oddzielnej jednostki administracyjnej na równi z pozostałymi obwodami.

Mobilizacją objęci zostaną obywatele, którzy osobiście zgłoszą się do komisji poborowych na ochotnika. Zaciąg do wojska, Gwardii Narodowej oraz innych formacji zbrojnych będzie trwał 45 dób od czasu wejścia ustawy mobilizacyjnej w życie.

 

 

10:03 "Sueddeutsche Zeitung": Putin nie przetrwa konfrontacji z Zachodem

Prezydent Rosji Władimir Putin utrzymuje aparat państwa w ryzach i zaspakaja potrzeby ludności tylko dzięki sprzedaży surowców. Jego system nie przetrwa konfrontacji gospodarczej z Zachodem, jeśli UE wykaże determinację - pisze "Sueddeutsche Zeitung".

Autor opublikowanego w poniedziałek komentarza pisze, że ani słowa, ani też sankcje zastosowane przez Europejczyków nie zrobią początkowo wrażenia na Putinie. UE nie musi być jednak na straconej pozycji, pod "warunkiem, że wykaże realizm, pewność siebie i wytrwałość" - ocenia największa opiniotwórcza gazeta niemiecka.

Środki czysto dyplomatyczne nie wchodzą także w rachubę.

Dlatego nie do uniknięcia są sankcje, także ciężkie. Nie dlatego że zmuszą Putina natychmiast do zmiany stanowiska, lecz dlatego że ich brak prezydent Rosji mógłby zrozumieć jako zachętę do kontynuowania swojej polityki

- wyjaśnia "SZ".

 

 

 

09:55 Chwała Krymowi - wybija w tytule rosyjski "Kommiersant", informując o wynikach niedzielnego referendum w tej należącej do Ukrainy autonomicznej republice. Gazeta podkreśla, że za reintegracją z Rosją opowiedziało się ponad 90 proc. mieszkańców półwyspu.


Z kolei dziennik "Wiedomosti" ocenia, że referendum na Krymie odbyło się "na hurra".

Nie przeszkodziły ani sprinterskie tempo jego organizacji, ani agitacja w dniu głosowania, ani bojkot ogłoszony przez krymskich Tatarów, ani odmowa władz Ukrainy uznania rezultatów głosowania

- konstatuje gazeta.

"Wiedomosti" cytują eksperta rosyjskiej organizacji pozarządowej "Gołos" Wasilija Waisenberga, który oświadczył, że "mówienie o naruszeniach podczas referendum nie ma sensu, gdyż nie istnieją przepisy regulujące taki plebiscyt".

Przyjęte w przededniu głosowania tymczasowe przepisy nie rozstrzygały wielu ważnych kwestii, na przykład - agitacji. A podliczać wyniki można było za zamkniętymi drzwiami. O obecności obserwatorów w tymczasowych przepisach nie ma nawet słowa

- podkreślił ekspert Gołosu, niezależnego stowarzyszenia zajmującego się monitoringiem wyborów na terytorium Federacji Rosyjskiej.

 

 

 

08.20 Za przyłączeniem Krymu do Rosji zagłosowało 96,8 proc. uczestników niedzielnego referendum na półwyspie - oświadczył dziś szef komisji Rady Najwyższej Krymu ds. referendum Michaił Małyszew, podając ostateczne wyniki głosowania.
Małyszew powiedział również, że frekwencja wyniosła 83,1 proc.

 

6.30 Separatystyczne władze Krymu mają już w poniedziałek zawieźć do Moskwy wniosek o przyłączenie półwyspu do Rosji.

 

6.28 Chiński wiceminister spraw zagranicznych Li Baodong zaapelował  o spokój i powściągliwość, aby na Ukrainie nie doszło do zaostrzenia konfliktu.Przedstawiciel chińskiej dyplomacji odmówił jednak skomentowaniawyniku krymskiego referendum.

 

5.30 Szef opozycyjnej partii ukraińskiej UDAR Witalij Kliczko wezwał Zachód na łamach niemieckiej gazety "Bild" do sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na przeprowadzone w niedzielę referendum na Krymie, w którym większość poparła przyłączenie półwyspu do Rosji.

To, co rosyjski rząd zrobił przy pomocy separatystów i niezgodnego z prawem referendum, jest oczywistym złamaniem prawa międzynarodowego

- napisał Kliczko w komentarzu dla wysokonakładowego niemieckiego tabloidu.

 

5.29 Rząd Japonii oświadczył w poniedziałek, że nie uznaje wyników referendum na Krymie i wezwał Rosję, by nie anektowała regionu, gdzie w niedzielę odbyło się głosowanie w sprawie secesji od Ukrainy i przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej.
"Nasz kraj nie uznaje rezultatów" referendum na Krymie, w czasie którego 95 proc. głosujących opowiedziało się za przyłączeniem regionu do Rosji - poinformował podczas konferencji prasowej sekretarz generalny gabinetu w Tokio, Yoshihide Suga.

 

0.54.Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało w, że podległe resortowi siły przejęły pełną kontrolę nad krajową siecią przesyłu i dystrybucji gazu i objęły je specjalną pieczą.

W swym oświadczeniu MSW w Kijowie podkreśliło, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wydał rozporządzenie, mające na celu "zagwarantowanie bezpieczeństwa i płynnego działania najważniejszych zasobów infrastrukturalnych kraju.
Nie podano żadnych dalszych szczegółów.
Wcześniej w niedzielę Dmytro Jarosz - lider Prawego Sektora, stowarzyszenia ukraińskich organizacji nacjonalistycznych - zagroził, że w przypadku agresji Rosji na terytorium Ukrainy zostaną zniszczone gazociągi, którymi Rosjanie transportują swoją ropę naftową i gaz na Zachód.

PAP/TVN24/ansa

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.