Jedna osoba zginęła podczas napaści na manifestantów na rzecz jedności Ukrainy w Doniecku. RELACJA NA ŻYWO

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP/EPA
PAP/EPA

Trwa walka o integralność Ukrainy. Rosja jednak nie cofa się po reakcji Zachodu. Wciąż wzbudza napięcia i niepokoje na Krymie. Czy uda się powstrzymać Kreml? NASZA RELACJA.

23. 10 Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde poinformowała, że na wniosek Rady Wykonawczej Funduszu, przebywająca w Kijowie misja MFW rozpocznie negocjacje z władzami Ukrainy ws. programu ratunkowego.
Jak poinformowała w krótkim oświadczeniu Lagarde, pracująca od 4 marca w Kijowie misja ekspertów MFW poczyniła "znaczne postępy" w ocenie sytuacji gospodarczej Ukrainy.

Po nieformalnym briefingu Rady Wykonawczej MFW, jaki miał dziś miejsce, kierownictwo poprosiło zespół, by pozostał w Kijowie i rozpoczął proces negocjacji

- powiedziała Lagarde.

22.00 Rosja i Ukraina zostały zaproszone na poświęcone kryzysowi wokół Krymu spotkanie 50 państw, jakie odbędzie się w piątek w kwaterze głównej NATO w Brukseli -poinformowali w czwartek przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego.

21. 50 USA przekazały w czwartek Radzie Bezpieczeństwa ONZ wniosek o rezolucję potępiającą referendum ws. Krymu i potwierdzającą terytorialną integralność Ukrainy. USAchcą, by Rada głosowała nad nim najpóźniej w sobotę. Poinformował o tym ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant.

21.41 Jedna osoba zginęła w rezultacie napaści uczestników prorosyjskiego wiecu w centrum Doniecka na manifestantów na rzecz jedności Ukrainy -poinformowała gazeta internetowa "Nowosti Donbasa".

Crisis in Ukraine - Single Ukraine rally in Donetsk


Jedna osoba zmarła w wyniku obrażeń zadanych nożem w czasie starć, do których doszło wieczorem

- podała gazeta na Twitterze.


Ofiara to 22-letni mężczyzna, mieszkaniec Doniecka. Ranny zmarł w karetce pogotowia.

Embedded image permalink

21.25 Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w czwartek na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Ukrainie, że jest jeszcze szansa "na pokojowe rozwiązanie kryzysu".


Jaceniuk dodał, że kryzys ukraiński stwarza zagrożenie dla zabiegów na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania broni nuklearnej. Ukraina zrezygnowała ze swej broni niekonwencjonalnej w 1994 roku w zamian za gwarancje bezpieczeństwa - przypomniał premier. Na straży tych gwarancji miały stać Rosja, Wielka Brytania i USA.

20.02 Rosja po raz pierwszy poparła w czwartek plan wysłania misji obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) na Ukrainę - poinformował ambasador Szwajcarii przy OBWE Thomas Greminger. Dodał, że jest to "duży krok naprzód".

19. 36 Szef sztabu rozmawiał z NATO na temat Ukrainy. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji generał Walerij Gierasimow przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO, duńskim generałem Knudem Bartelsem - poinformowała rosyjska agencja Interfax.
Według zacytowanego przez nią oświadczenia resortu obrony rozmowa dotyczyła "stanu stosunków Rosja-NATO oraz obecnej sytuacji na Ukrainie". 

19. 35 Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił w czwartek, że po niedzielnym referendum na Krymie nastąpią kolejne kroki zmierzające do wchłonięcia półwyspu prze zRosję. Ostrzegł, że UE może być zmuszona do rozważenia trzeciego stopnia sankcji.
W rozmowie z mediami po spotkaniu z przedstawicielami resortów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie Steinmeier oświadczył, że Rosja do tej pory odrzucał swszelkie europejskie inicjatywy na rzecz deeskalacji wydarzeń na Krymie.

19.14 Pierwsza tura samolotów F-16 przyleciała na ćwiczenia do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (Łódzkie) z bazy w Aviano we Włoszech - potwierdziła w czwartek wieczorem ambasada USA w Warszawie. Zapowiedziała, że pozostałe maszyny przylecą do końca tygodnia.


Pierwsza tura samolotów F-16 przyleciała do Polski do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku w celu wzmocnienia amerykańskiego pododdziału lotniczego. Samoloty wchodzą w skład 555. Eskadry Myśliwskiej z bazy Aviano we Włoszech. Do końca tego tygodnia do Polski przyleci w sumie 12 samolotów

- podano w komunikacie opublikowanym po południu na stronie internetowej ambasady.

18. 55 P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział w czwartek, że istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej na Ukrainę, o czym świadczy koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Agresji może zapobiec postawa społeczności międzynarodowej -dodał.
W wypowiedzi dla parlamentarnej telewizji Rada, opublikowanej na prezydenckiej stronie internetowej, Turczynow powiedział: "Robimy wszystko, by nie doszło do wojny ani na Krymie, ani wjakimkolwiek innym regionie Ukrainy".

18.30 Strategicznym celem Polski jest demokratyzacja, stabilizacja Ukrainy i przyciągnięcie jej jak najbliżej Europy - oświadczyła wiceszefowa MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.Nie ma względów w relacjach polsko-rosyjskich, które zatrzymałyby nas w tej polityce - dodała.

18:00. Sekretarz stanu USA John Kerry powiedział w czwartek w Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Dodał, że liczy na rozsądne rozwiązanie kryzysu, ale nie ma na to żadnych gwarancji.

Kerry, który spotka się w piątek w Londynie z szefem MSZ Rosji Sergiejem Ławrowem, by zaoferować Rosji dyplomatyczne rozwiązania w sprawie Ukrainy, powiedział senatorom, że liczy na to, "iż rozsądek zwycięży" w tych negocjacjach. Podkreślił jednak, że nie ma na to żadnych gwarancji.

Unia Europejska i USA zareagują jeszcze w poniedziałek, jeśli Rosja postanowi wykorzystać jako powód do zagarnięcia Krymu wynik referendum w sprawie przyłączenia tego regionu do Rosji - powiedział Kerry.

Sekretarz stanu wyjaśnił, że wcześniej w czwartek ponownie "krótko rozmawiał" z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. "Mam nadzieję, że Rosjanie przyjadą (do Londynu) świadomi

17:50. Państwowa straż graniczna Ukrainy poinformowała, że jej odbywający patrol nad Krymem samolot został w czwartek ostrzelany z rosyjskiego posterunku w rejonie miasta Armiansk.

"Dziś około godziny 13 w trakcie patrolowania podlegającego kontroli regionu przygranicznego przez samolot straży granicznej demonstracyjnie otwarto do niego ogień z transportera opancerzonego znajdującego się na rosyjskim posterunku blokadowym koło Armianska" - głosi komunikat służby prasowej straży granicznej Ukrainy.

17:40. Sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiał w czwartek z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem na temat "normalizacji sytuacji na Ukrainie i poszukiwania rozwiązań pokojowych". Negocjacje będą kontynuowane w piątek w Londynie - podało rosyjskie MSZ.

Relacjonując rozmowę telefoniczną ministrów, rosyjski MSZ napisał, że przedmiotem rozmowy były "rosyjskie i amerykańskie propozycje dotyczące uspokojenia sytuacji i pokojowego rozwiązania" ukraińskiego kryzysu. Jak w poprzednich dniach, komunikat nie wspomina nic o poczynionych ustaleniach bądź jakimkolwiek porozumieniu.

17:20. Umowa stowarzyszeniowa z Unią będzie dla Ukrainy ważnym symbolem, ale i realną szansą na wdrażanie niezbędnych reform - uważa ambasador Ukrainy w Polsce. Markijan Malski brał w czwartek udział w spotkaniu ze studentami na Uniwersytecie Warszawskim.

Malski zapewniał, że ukraiński rząd cały czas - mimo napiętej sytuacji - poszukuje rozwiązań dyplomatycznych i politycznych kryzysowej sytuacji. Nie jest jasne - ocenił - czym kieruje się Rosja. Co więcej - kontynuował - nikt prawidłowo nie przewidział geopolitycznej taktyki Moskwy wobec Ukrainy.

Teraz, kiedy doszło do brutalnego naruszenia prawa międzynarodowego, musi dojść do reakcji ze strony wspólnoty międzynarodowej, żeby rozwiązać ten konflikt, ale też, żeby nie doprowadzać do groźnego precedensu

- powiedział Malski.

17:00. Rosja jest gotowa do udziału w spotkaniu wiceministrów spraw zagranicznych krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) w sprawie Ukrainy; może się ono odbyć 14 marca w Mińsku - podało MSZ Federacji Rosyjskiej w oświadczeniu w czwartek.

Rosyjskie ministerstwo zaprzecza wypowiedziom przedstawicieli Kijowa o tym, że państwa WNP - do której Ukraina także należy - odmawiają dyskusji w sprawie sytuacji w tym kraju.

16:15. Szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller poinformował w czwartek, że zadłużenie Ukrainy za gaz wynosi obecnie ponad 1,8 mld dolarów. "Na Ukrainie jest głęboki kryzys polityczny, lecz za gaz trzeba płacić" - powiedział Miller dziennikarzom w Berlinie.

Miller dodał, że od początku roku zadłużenie Ukrainy rośnie z miesiąca na miesiąc.

Prezes Gazpromu zaznaczył, że zaległości Ukrainy w opłatach za gaz oznaczają "niedofinansowanie aktualnego programu inwestycyjnego, braki we wpływach do budżetu".

16:00. MSZ Ukrainy wręczyło w czwartek przedstawicielowi ambasady Rosji notę w związku z możliwym zanieczyszczeniem ukraińskich wód terytorialnych, wywołanym zatapieniem przez Rosjan ich statków w przesmyku między jeziorem Donuzław a Morzem Czarnym na Krymie.

Według źródeł w ukraińskim ministerstwie obrony od ubiegłego tygodnia siły rosyjskie zatopiły już w tym miejscu cztery jednostki. Pierwszą był stary krążownik "Oczakow", który poszedł na dno, by zablokować wyjście w morze okrętom marynarki wojennej Ukrainy.

15:40. Stosunki z Ukrainą, Unią Europejską i USA były tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które pod przewodnictwem prezydenta FR Władimira Putina odbyło się w czwartek w jego rezydencji w Soczi.

"Nie możemy nie poświęcić uwagi wydarzeniom wokół Ukrainy i Krymu, wszystkiemu temu, co dotyczy tego niełatwego problemu" - oświadczył prezydent, otwierając posiedzenie.

Putin podkreślił, że "kryzys ten powstał nie z winy Rosji, jednak chcąc nie chcąc została ona weń wciągnięta". "Jest to przede wszystkim wewnątrzukraiński kryzys. Niestety - jak wszyscy rozumieją - zostaliśmy wciągnięci w te wydarzenia" – oznajmił.

15:05. Wszystkie samochody z "autoparku Janukowycza" wróciły do garażu w Meżyhirji i na parkingi MSW - informuje setnik Samoobrony Majdanu Anatolij Żornowyj.

"Znalezione" auta nie były zarejestrowane na żadnego właściciela, a dwa z nich przez pewien czas służyły sotniom Samoobrony "do pracy operacyjnej".

14:30. Premier Donald Tusk rozmawiał w czwartek telefonicznie z szefem chińskiego rządu Li Keqiangiem o sytuacji na Ukrainie. Premier Chin podzielił polskie zaniepokojenie i uznał sytuację za wschodnią granicą naszego kraju za "bardzo poważną" - podaje CIR.

14:20. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o przebazowaniu na Białoruś sześciu myśliwców przechwytujących Su-27 i trzech wojskowych samolotów transportowych.

Według rosyjskiego resortu obrony będą one stacjonować w bazie Sił Powietrznych Białorusi w Bobrujsku, w obwodzie mohylewskim, około 130 km na południowy wschód od Mińska. Ministerstwo podało też, że "po zakończeniu niezbędnych czynności przygotowawczych załogi rosyjskich myśliwców będą pełnić dyżur bojowy wspólnie z białoruskimi kolegami, prowadząc zwiad powietrzny i broniąc przestrzeni powietrznej Państwa Związkowego" Białorusi i Rosji.

13:40. "Handelsblatt" - wiodący niemiecki dziennik kół gospodarczych broni prezydenta Rosji Władimira Putina, zarzucając jego krytykom na Zachodzie, że stosują bezmyślną "politykę pitbulla". "Krym należy do Rosji tak jak Vermont do USA" - uważa gazeta.

"Pitbull-Politics" jest polityką z obnażonymi kłami, lecz z wyłączeniem mózgu

- ostrzega wydawca "Handelsblattu" Gabor Steingart. Jego zdaniem Putin nie jest "złym agresorem", na jakiego kreuje go Zachód.

Autor opublikowanego w czwartek komentarza przypomina, że na terenie byłego ZSRR powstało 14 prozachodnich krajów, a 10 państw z dawnej radzieckiej strefy wpływów należy do NATO. Putin należał zdaniem Steingarta przez cały ten czas do polityków, którzy krytykowali ten proces, lecz równocześnie się z nim godzili.

Putin stara się jedynie opóźnić ten proces, najpierw w Gruzji, a teraz na Krymie. Jako polityka hołdującego ekspansji można przedstawiać go tylko wtedy, jeśli "całkowicie przeinaczy się fakty".

W rzeczywistości byłe imperium sowieckie rozpada się, a jeśli istnieje ktoś, kto może przeprowadzić ten proces w stabilnych ramach, to jest nim właśnie Putin

- ocenia Steingart.

"Handelsblatt" pisze, że "Krym należy do Rosji tak jak Vermont należy do USA".

13:30. Ukraińskiego oligarchę Dmytro Firtasza zatrzymano w środę wieczorem w Wiedniu na podstawie wniosku FBI o pomoc prawną i wydanego w USA nakazu aresztowania - informują w czwartek austriackie media.

Oligarcha Dmytro F. został zatrzymany na ulicy, bezpośrednio w pobliżu jego firmy - powiedział rzecznik Federalnego Urzędu Kryminalnego Mario Hejl. Ukraińcowi towarzyszyli ochroniarze, ale zatrzymanie odbyło się bez jakichkolwiek incydentów.

12:50. Ok. 8500 rosyjskich żołnierzy bierze udział w ćwiczeniach wojskowych w pobliżu granic z Ukrainą - pisze Reuters, podkreślając, że będzie to zapewne uznane za demonstrację siły w konflikcie z Kijowem i Zachodem w kwestii Krymu.

View image on Twitter

W środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Andrij Parubij informował, że wzdłuż granicy z Rosją rozmieszczono 80 tys. żołnierzy i 270 czołgów. Jeszcze w środę Moskwa zaprzeczała, jakoby prowadziła na granicy manewry, ale już w czwartek ministerstwo obrony wydało komunikat o rozpoczęciu ćwiczeń m.in. w rejonie Rostowa, Tambowa i Biełgorodu. Zaangażowanych w nie ma być 8,5 tys. żołnierzy.

View image on Twitter

Rosyjskie media piszą, że zgodnie z planem zintensyfikowano zajęcia polowe w obwodzie rostowskim, biełgorodzkim, tambowskim i kurskim. Źródła w Ministerstwie Obrony twierdzą, że ćwiczenia potrwają do końca marca.

11:55. Przewodniczący krymskiego parlamentu Wołodymyr Konstantynow powiedział, że rosyjskie koncerny takie jak Gazprom powinny włączyć się w wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego na półwyspie - podała w czwartek rosyjska agencja prasowa RIA-Nowosti.

Rosja i Gazprom powinny zająć się wydobyciem ropy i gazu (na Krymie)

- powiedział szef parlamentu.

Konstantynow podkreślił jednocześnie, że władze regionu pilnują pól naftowych i platform wydobywczych.

Są nasze i będziemy o nie walczyć

- zaznaczył.

11:48. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poinformowała o odłożeniu wszelkich działań związanych z akcesją Rosji.

Państwa członkowskie OECD porozumiały się też w sprawie nasilenia współpracy z Ukrainą, by pomóc jej w stawianiu czoła wyzwaniom.

11:30. Rosja nie wyklucza poczynienia "lustrzanych kroków", jeśli USA i Unia Europejska zastosują wobec niej sankcje - oświadczył wiceminister rozwoju gospodarczego Federacji Rosyjskiej Aleksiej Lichaczow.

Oznajmił on też, że "jeśli chodzi o sankcje, Rosja gotowa jest na każdy rozwój wydarzeń".

Odpowiedź FR na ewentualne sankcje Zachodu była tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez wicepremiera Dmitrija Rogozina. Uczestniczyli w niej przedstawiciele największych przedsiębiorstw przemysłowych Rosji.

11:11. Parlament w Kijowie zaapelował do ONZ o niezwłoczne rozpatrzenie sytuacji na Ukrainie w związku z zajęciem przez wojska rosyjskie należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu. Parlament potwierdził chęć podpisania jak najszybciej umowy z UE.

Wyrażając zamiar jak najszybszego podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią, deputowani potwierdzili przywiązanie do dążeń do integracji europejskiej.

Rada Najwyższa zaleca pełniącemu obowiązki prezydenta Ukrainy (Ołeksandrowi Turczynowowi), by zwrócił się do UE o natychmiastowe zastosowanie wszelkich możliwych instrumentów wpływu na Federację Rosyjską w związku z jej działaniami, wymierzonymi w pokój, niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy

- głosi uchwała parlamentu.

11:05. Parlament Ukrainy przyjął ustawę o powołaniu Gwardii Narodowej, która w ramach systemu MSW będzie wspierała istniejące siły milicyjne i wojsko, m.in. w obronie granic państwowych i w walce z terroryzmem.

Zgodnie z ustawą Gwardia Narodowa ma liczyć do 60 tysięcy osób, a w razie konieczności może zostać powiększona oddzielną decyzją parlamentu.

Donald Tusk
Fot. PAP/Paweł Supernak

11:00. Premier Donald Tusk podczas kryzysu krymskiego przejął retorykę lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego - uważa socjolog prof. Jadwiga Staniszkis. Tusk jako swoje przedstawia postulaty PiS ws. energetyki, przemysłu zbrojeniowego, zbliżenia z USA - zaznacza socjolog.

11:00. Kryzys na Ukrainie spowodował przełom na polskiej scenie politycznej: okazał się korzystny przede wszystkim dla PO, lider PiS Jarosław Kaczyński, choć utrzymał swój elektorat, to stracił na wyrazistości - uważa ekspert ds. marketingu politycznego dr Norbert Maliszewski.

10:40. Ponad dwie trzecie Niemców uważa, że nakładanie sankcji gospodarczych na Rosję w razie dalszej eskalacji konfliktu na Krymie nie miałoby sensu - wynika z sondażu instytutu Forsa, przeprowadzonego na zlecenie Niemiecko-Rosyjskiej Izby Handlu Zagranicznego.

Tylko 24 proc. obywateli Niemiec jest zdania, że sankcje mogłyby przyczynić się do zażegnania tego kryzysu; 69 proc. wyraża przekonanie, że sięgnięcie po taki środek przeciwko Rosji niczego by nie zmieniło, jeśli chodzi o sytuację na Krymie. Wyniki sondażu, przeprowadzonego w dniach 7-10 marca, omawia w czwartek agencja dpa.

64 proc. ankietowanych wyraziło obawę, że konflikt między Rosją a Ukrainą może mieć konsekwencje dla Niemiec.

Dpa wskazuje na zmianę stanowiska niemieckiej opinii publicznej w kwestii sankcji przeciwko Rosji - w przeprowadzonym w dniach 5-6 marca przez instytut Emnid sondażu 45 proc. Niemców poparło sankcje, a 44 było przeciw.



Bundestag - Germany parliament session in Berlin

Fot. PAP/EPA

10:29. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła w Bundestagu możliwość wojskowej interwencji w związku z konfliktem na Ukrainie. Potwierdziła gotowość do zastosowania sankcji wobec Rosji, zaznaczając jednak, że Berlin preferuje dialog.

Tego konfliktu nie można rozwiązać środkami militarnymi

- powiedziała Merkel.

10:15. Chociaż interesy Niemiec i Polski w sprawach dotyczących Ukrainy nie są identyczne, to oba kraje blisko współpracują ze sobą - pisze ukazujący się w stolicy Niemiec dziennik "Berliner Zeitung", komentując wizytę kanclerz Angeli Merkel w Warszawie.

"Berliner Zeitung" zaznacza, że interesy Polski i Niemiec w obecnym konflikcie o Ukrainę i o faktyczne odłączenie Krymu "nie są bynajmniej identyczne". W Polsce, podobnie jak w krajach bałtyckich, powszechne są poważne obawy, że polityczne ambicje rosyjskiego prezydenta Władimira Putina mogą wykraczać poza Krym.

Ten region ma własne doświadczenia z potężnym sąsiadem, przede wszystkim złe doświadczenia. Nie można ich z arogancją ignorować

- podkreśla komentator.

9:32. P.o. ministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Deszczyca nie wykluczył, że jego kraj może wystąpić z poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), gdyż nie reaguje ona na żądania Kijowa o zwołanie spotkania szefów MSZ w związku z kryzysem na Krymie.

Wypowiedź Deszczycy przytoczyły rosyjskie media. W 2014 roku przewodnictwo w WNP sprawuje Ukraina (CZYTAJ WIĘCEJ).

8:21. Trzy warianty, uzależnione od liczby Ukraińców chcących uzyskać w Polsce status uchodźcy, przewiduje Urząd ds. Cudzoziemców w planie działań na wypadek eskalacji konfliktu na Ukrainie. Najbardziej radykalny przewiduje utworzenie obozowiska na poligonie wojskowym.

Na bieżąco monitorujemy sytuację na Ukrainie i dopełniamy wszelkich starań, aby być odpowiednio przygotowanym na różny bieg wydarzeń

- zapewnił Rafał Rogala, Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Jak podkreślił, podjęte działania będą adekwatne do rozwoju sytuacji.

Mamy nadzieję na spełnienie się pozytywnego scenariusza, musimy być jednak przygotowani na najgorszy

- dodał.

6.39 Ukraińscy oligarchowie odegrają ważną rolę w obecnym kryzysie, ponieważ są pomostem między skłaniającym się ku Zachodowi tymczasowym rządem w Kijowie a rosyjskimi interesamina Ukrainie, zwłaszcza wschodniej - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor.
Według niego osoby takie, jak Rinat Achmetow - kontrolujący ukraiński przemysł stalowy i górnictwo węgla, Dmytro Firtasz - odgrywający kluczową rolę w energetyce i chemii, czy Ihor Kołomojski -potentat finansowy i przemysłowy nie angażują się w politykę, choć zawierają taktyczne sojusze z różnymi politykami.

Fot. PAP/EPA

5.40 Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, który przebywa z oficjalną wizytą w USA, wystąpi w czwartek na zwołanym na wniosek Kijowa otwartym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. W tym samym czasie Rosja potwierdziła wielkie manewry wojskowe u swych zachodnich granic.
Jak poinformowali dyplomaci Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rada Bezpieczeństwa ma zająć się przygotowaniem rezolucji, której celem będzie potwierdzenie suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej. Poruszy też kwestię zaplanowanego na niedzielę referendum w sprawie secesji Krymu.

3.56 Senacka komisja spraw zagranicznych opowiedziała się w środę za nałożeniem sankcji, również finansowych, na Rosjan odpowiedzialnych za interwencję na Krymie oraz korupcję, a także udzieleniem pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld dol.

1.50 Premier Ukrainy wyrażał w Waszyngtonie nadzieję, że wciąż możliwe jest dyplomatyczne rozwiązanie, by zapobiec aneksji Krymu. Zapewnił, że Kijów podpisze 21 marca częśćumowy o stowarzyszeniu z UE; deklarował też wolę wolnych i partnerskich relacji z Moskwą.

"Wierzymy, że wciąż istnieje możliwość zmierzenia się z tym militarnym kryzysem narzędziami polityki i dyplomacji. Wzywamy Rosję, by wycofała swe wojska do baz i zaczęła rozmowy. My, jakorząd Ukrainy, jesteśmy gotowi do otwartego dialogu"

- zapewnił premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w Waszyngtonie, występując przed około 200 osobową publicznością zebraną w ośrodku analitycznym Atlantic Council. Wcześniej nieuznawany przez Moskwę szef ukraińskiego rządu został przyjęty przez prezydenta Baracka Obamę w Białym Domu.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych