Danuta Huebner szefową polskiej delegacji w EPL. Zastąpi Jacka Protasiewicza

Fot. Profil Danuty Huebner na Facebooku
Fot. Profil Danuty Huebner na Facebooku

Europosłanka PO Danuta Huebner zastąpi wiceszefa PE Jacka Protasiewicza (PO) na stanowisku szefa polskiej delegacji w grupie Europejskiej Partii Ludowej w europarlamencie.

Taka decyzja zapadła na posiedzeniu polskiej delegacji w grupie europejskich chadeków, do której należą europosłowie PO i PSL. Kandydaturę Huebner rekomendował szef PO, premier Donald Tusk.

Jest to pokłosie incydentu, do którego doszło pod koniec lutego na lotnisku we Frankfurcie nad Menem. Według niemieckiego dziennika "Bild", będący pod wpływem alkoholu Protasiewicz wywołał skandal na lotnisku, kłócąc się z celnikami i krzycząc "Heil Hitler". Europoseł tłumaczył z kolei, że "zagotował się", gdy niemiecki celnik powiedział do niego "raus". "Powiedziałem, że +raus+ w kraju, w którym mieszkam, kojarzy się z takimi słowami jak +Heil Hitler+ czy +Haende hoch+" - mówił.

Po zajściu na lotnisku we Frankfurcie Protasiewicz zrezygnował ze startu w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego i z szefowania eurokampanii wyborczej Platformy.

Danuta Huebner w europarlamencie zasiada pierwszą kadencję; do PE dostała się z miejsca  pierwszego listy PO w Warszawie. W przeszłości związana była z lewicą - w 1996 roku premier Włodzimierz Cimoszewicz powierzył jej kierowanie Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej; w 1997 roku, po przegranych przez SLD wyborach parlamentarnych, została (do 1998 r.) szefową kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Po zwycięskich dla SLD wyborach parlamentarnych w 2001 r. ponownie objęła funkcję szefa UKIE (i sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej); mianowano ją również wiceministrem spraw zagranicznych. Po wygranym referendum akcesyjnym z czerwca 2003 r. została ministrem-członkiem Rady Ministrów. Przez półtora roku reprezentowała Polskę w Konwencie Europejskim.

22 stycznia 2004 r. została rekomendowana przez Komisję Spraw Zagranicznych na polskiego komisarza w Brukseli. W maju tego samego roku objęła stanowisko komisarza, członka Komisji Europejskiej przy Pascalu Lamy, francuskim komisarzu ds. handlu. W listopadzie 2004 r. została komisarzem ds. polityki regionalnej w nowo utworzonej Komisji Europejskiej pod kierownictwem Jose Barroso.

Obecnie w PE kieruje komisją rozwoju regionalnego. W majowych wyborach ponownie zamierza ubiegać się o mandat w PE; prawdopodobnie znów z pierwszego miejsca stołecznej listy PO.

W europarlamencie deputowani zasiadają nie według narodowości, a w ramach frakcji politycznych skupiających partie o podobnym programie z różnych krajów.

PAP, znp

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.