Konflikt rosyjsko-ukraiński nie wygasa. Brytyjczycy badają właśnie wirusa komputerowego, który infekuje ukraińskie serwery. W Symferopolu wybuchły zamieszki przy okazji obchodów urodzin Tarasa Szewczenki. A prorosyjskie władze Krymu zapowiedziały zmianę waluty na rosyjskie ruble.
00:05 Tak wygląda kampania przedreferendalna na Krymie. Portal grani.ru publikuje na Twitterze zdjęcie propagandy "antyfaszystowskiej":
22:55 Symboliczna scena w Soczi. Rosyjski żołnierz przygotowuje do podniesienia ukraińską flagę w czasie ceremonii medalowej Igrzysk Paraolimpijskich, następnie salutuje niebiesko-żółtemu sztandarowi.
Złoty medal w biegu narciarskim na 12 km zdobyła Ludmiła Pawlenko.
Fot. PAP / EPA
22:40
Gubernator obwodu łuhańskiego na wschodzie Ukrainy Mychajło Bołotskych zapewnił, że dymisja, którą złożył po zajęciu przez prorosyjskich demonstrantów siedziby lokalnych władz nie jest prawdziwa, ponieważ pisał ją pod przymusem. Poinformowała o tym internetowa gazeta "Ukrainska Prawda".
Bołotskych powiedział, że napisał dymisję, ponieważ grożono mu użyciem przemocy wobec kobiet i dzieci, które znajdowały się w budynku administracji obwodowej. Podkreślił, że pisana pod przymusem dymisja nie ma mocy prawnej.
"Nadal pełnię spoczywające na mnie obowiązki szefa administracji obwodu" - oświadczył. Dodał, że za swój obowiązek uważa poszukiwanie kompromisu i prowadzenie dialogu "w celu zachowania integralności naszej Ukrainy".
Prorosyjscy aktywiści w Łuhańsku przejęli w niedzielę budynek administracji obwodowej. Wdarli się do gabinetu gubernatora, zmusili go do złożenia dymisji, a potem odczytali ją zgromadzonym. Wydarzenia te poprzedziła bójka między aktywistami prorosyjskimi i demonstrantami z Łużańskiego Euromajdanu, którzy manifestowali pod pomnikiem ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki.
Bołotskych został mianowany gubernatorem obwodu łuhańskiego 2 marca przez p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa.
22:21
Ukraina ma nadzieję na podpisanie 17 lub 21 marca politycznej części umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Andrij Deszczyca rodzimej telewizji „1+1”.
17 marca jest planowane spotkanie szefów dyplomacji krajów UE, a 21 marca to drugi dzień szczytu szefów państw i rządów Unii.
22:09
Uzbrojeni członkowie sił rosyjskich w wojskowych mundurach, bez znaków rozpoznawczych, odcięli dostęp do lotniska wojskowego w pobliżu miejscowości Saki na Krymie - poinformował rzecznik ukraińskich sił zbrojnych na Krymie Władysław Sielezniow.
Liczącej ok. 80 uzbrojonych ludzi grupie pomaga ok. 50 ludzi w cywilnych ubraniach. Zablokowano wjazd na lotnisko w Nowofiedorowce i wzdłuż pasa startowego ustawiono stanowiska z bronią maszynową - powiedział rzecznik w rozmowie z agencją Reutera.
Cytowany przez ukraińskie media Sielezniow wskazał, że "od źródeł w Nowofiedorowce wiadomo, że lotnisko zajęli rosyjscy żołnierze".
Według niego cywile, uzbrojeni w pałki, próbowali wedrzeć się do centrum kontroli lotów.
Rosyjskie siły przejęły kontrolę nad strategicznymi punktami na Krymie, w tym wojskowym lotniskiem w Belbeku i głównym cywilnym portem lotniczym w Symferopolu
22:03 Niemiecki MSZ nic nie wskórał zabiegami dyplomatycznymi. Steinmeier nie wyklucza sankcji wobec Rosji, ale jednocześnie przed nimi przestrzega. CZYTAJ WIĘCEJ.
21:00
To jest nasza ziemia. Za tę ziemię krew przelali nasi ojcowie i dziadkowie. Nie oddamy nawet centymetra ukraińskiej ziem. Niech Rosja i jej prezydent to wiedzą
– powiedział ukraiński premier Arsenij Jaceniuk w Kijowie. CZYTAJ WIĘCEJ
20:52 Kolejne szczegóły przylotu amerykańskich żołnierzy i samolotów do bazy w Łasku. CZYTAJ WIĘCEJ
20:40 Blisko 10 tys. osób wzięło udział w prorosyjskiej manifestacji w Doniecku, na wschodzie Ukrainy. "Donieck - miasto rosyjskie!", "Putin prezydentem!" - skandował tłum, wymachując flagami Rosji i partii komunistycznej.
Nie chcemy ani do NATO, ani do Unii Europejskiej, nie popieramy rządu w Kijowie: nikt go nie wybrał, oni sami się mianowali
- powiedział agencji AFP 40-letni uczestnik manifestacji, która zebrała się na placu Lenina.
Ludzie tak się zmobilizowali, ponieważ wyczerpuje się ich cierpliwość, a Ukraina jest wciągana w polityczno-gospodarczą rozgrywkę przez Europę i Zachód
- powiedział jeden z organizatorów protestu Robert Donia, który obiecał też, że w najbliższych dniach odbędą się kolejne manifestacje.
Po wiecu na placu Lenina tłum poszedł, wymachując rosyjskimi flagami, pod lokalną siedzibę sił bezpieczeństwa.
Kandydujący na prezydenta lider partii UDAR Witalij Kliczko zdecydował się odwołać spotkanie z mieszkańcami Doniecka, które miało się odbyć w niedzielę popołudniu, kilkaset metrów od placu Lenina.
Fot. PAP / EPA:
20:15 Ameryka nie wyklucza wojny w obronie Ukrainy. PRZECZYTAJ komentarz Piotra Skwiecińskiego po wypowiedzi szefa Połączonego Komitetu Szefów Sztabu USA.
20:01 Szefowie dyplomacji Belgii, Holandii i Luksemburga - Didier Reynders, Frans Timmermans i Jean Asselborn - udadzą się w poniedziałek do Kijowa, by zamanifestować swe poparcie dla nowego rządu - poinformował belgijski MSZ.
19:30 Biały Dom potwierdza – w środę spotkanie prezydenta Obamy z premierem Jaceniukiem. CZYTAJ WIĘCEJ.
18.30 Moskwa skłonna jest przekazać władzom Krymu 1,1 mld rubli (790 mln euro) - powiedział w niedzielę w Symferopolu, stolicy Krymu, rosyjski deputowany Paweł Dorochin.
Rząd Rosji przewidział duży budżet, łącznie rzędu 40 mld rubli, na poparcie rozbudowy infrastruktury gospodarczej i przemysłowej na Krymie
- powiedział Dorochin, który jest wiceszefem parlamentarnej komisji ds. przemysłu.
18.20 Kilkuset cudzoziemców, w tym mieszkający w Kijowie Polacy, przeszło w niedzielę ulicami ukraińskiej stolicy ze swoimi flagami narodowymi w międzynarodowym marszu na rzecz jedności Ukrainy.
18.04 Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Chin Xi Jinping uzgodnili w niedzielę w rozmowie telefonicznej, że kryzysy na Ukrainie musi być rozwiązany dzięki dyplomacji,na drodze dialogu.
Kanclerz wyjaśniła sytuację na Ukrainie oraz wytłumaczyła, jakie kroki polityczne można podjąć, by rozwiązać konflikt
- napisał rzecznik Merkel Steffen Seibert w komunikacie.
Prezydent Chin również opowiedział się za znalezieniem takiego rozwiązania na drodze dialogu
- dodał Seibert. Xi podkreślił, że należy znaleźć rozwiązanie, które "mieści się w ramach prawamiędzynarodowego".
17.00 Dziesiątki tysięcy osób uczestniczyły w niedzielę w obchodach 200-lecia urodzin ukraińskiego wieszcza narodowego Tarasa Szewczenki na Majdanie Niepodległości w Kijowie. Ze sceny wystąpił zwolniony niedawno z więzienia rosyjski biznesmen Michaił Chodorkowski.
Podczas uroczystości, które przebiegały w cieniu rozmów o zajętym przez Rosję Krymie, akredytowani na Ukrainie ambasadorowie odczytali wiersze Szewczenki w swych ojczystych językach. Gdy na scenie pojawił się Chodorkowski ludzie zaczęli skandować: "Rosjo! Powstań!".
Rosyjska propaganda kłamie! Na Majdanie nie ma ani faszystów, ani nazistów, a w każdym razie nie jest ich więcej niż na ulicach Moskwy. Są tutaj normalni ludzie, którzy bronili swej wolności
-przemawiał wyraźnie wzruszony były potentat naftowy, który jest znanym krytykiem polityki Kremla.
16:59 Putin: władze Krymu działają w zgodzie z międzynarodowym prawem
Rosyjski prezydent Władimir Putin w rozmowach telefonicznych z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i brytyjskim premierem Davidem Cameronem powiedział w niedzielę, że kroki podejmowane przez władze ukraińskiego Krymu są zgodne z prawem międzynarodowym.
Parlament Autonomicznej Republiki Krymu w czwartek opowiedział się za wejściem półwyspu w skład Federacji Rosyjskiej; na 16 marca rozpisano referendum, które ma to potwierdzić.
Władimir Władimirowicz Putin podkreślił w szczególności, że kroki podjęte przez prawomocne władze Krymu mają podstawy w prawie międzynarodowym, a ich celem jest zagwarantowanie słusznych interesów mieszkańców półwyspu
- głosi oświadczenie Kremla.
Jak poinformowano, "rosyjski prezydent zwrócił również uwagę rozmówców na brak jakichkolwiek działań ze strony obecnych władz w Kijowie w celu ograniczenia samowoli sił ultranacjonalistycznych i radykalnych w stolicy i wielu innych regionach" (Ukrainy).
Mimo różnic w ocenach sytuacji" przywódcy zgodzili się co do potrzeby "deeskalacji napięć i jak najszybciej normalizacji"
- poinformowały służby prasowe rosyjskiego prezydenta.
15.55 Biały Dom potwierdził, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk złoży w nadchodzącym tygodniu wizytę w Waszyngtonie, by omówić sytuację wynikłą z zajęcia Krymu przez wojska rosyjskie. Wcześniej w niedzielę o swej podróży do USA poinformował sam Jaceniuk.
Biały Dom nie podał żadnych dodatkowych informacji na temat tej wizyty, nie sprecyzował też jej terminu. Premier Ukrainy zapowiedział wyjazd do Waszyngtonu podczas posiedzenia rządu..
15.00 Ukraina nie odda ani centymetra swojej ziemi Rosji - oświadczył w niedzielę w Kijowie ukraiński premier Arsenij Jaceniuk. Rosyjskie wojska okupują od końca lutego należący do Ukrainy Krym.
Jaceniuk poinformował, że w przyszłym tygodniu udaje się do Stanów Zjednoczonych na rozmowy o uregulowaniu konfliktu z Rosją i zapowiedział pomoc materialną dla ukraińskich żołnierzy broniących jednostek wojskowych na Krymie.
To jest nasza ziemia. Za tę ziemię krew przelali nasi ojcowie i dziadkowie. Nie oddamy nawet centymetra ukraińskiej ziemi. Niech Rosja i jej prezydent to wiedzą
- powiedział Jaceniuk.
14.46 Konsul w Sewastopolu: były groźby podpalenia placówki i ataków na pracowników. Wielokrotnie grożono, że konsulat zostanie podpalony, a jego pracownicy zostaną zaatakowani - tak powody ewakuacji placówki tłumaczy w rozmowie z PAP konsul generalny RP w Sewastopolu na Krymie Wiesław Mazur. Jak dodał, w przeszłości też zdarzały się antypolskie incydenty.
13.30 Zamieszki miedzy zwolennikami i przeciwnikami Rosji wybuchły w niedzielę w Sewastopolu na Krymie. Doszło do nich pod koniec proukraińskiej uroczystości z okazji 200. rocznicy narodzin ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki - poinformowała agencja AFP.
Według dziennikarza AFP ok. stu mężczyzn uzbrojonych w pałki i bicze zaatakowało służby porządkowe ochraniające proukraiński wiec. Niektórzy napastnicy mieli zakryte twarze i byli w kamizelkach kuloodpornych. Zniszczyli samochód i zablokowali pojazdy należące do służb porządkowych. Zdaniem napastników w skład tych służb wchodzili członkowie skrajnie nacjonalistycznego ruchu Prawy Sektor.
13.15 Prorosyjskie władze Autonomicznej Republiki Krymu zapowiedziały rezygnację hrywny i przejście na rubla. Poinformował o tym Rustan Temirgaljew – wicepremier republiki.
Zapowiedź ta padła w reakcji na elektroniczną blokadę przez Kijów krymskiego systemu kont bankowych.
Administracja republiki nie będzie miała "żadnych problemów z wypłatą świadczeń socjalnych i pensji", ponieważ zadba o to Rosja
- powiedział Temirgajew rosyjskiej agencji Interfax.
12.50 Kandydat na prezydenta Ukrainy Witalij Kliczko opowiedział się w wywiadzie dla najnowszego wydania niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" za podjęciem przez jego kraj negocjacji o wstąpieniu do NATO.
Zgadzam się, że musimy zrobić wszystko, by nie sprowokować podziału kraju. Pomimo tego uważam za słuszne podjęcie rozmów o wstąpieniu Ukrainy do NATO
- powiedział Kliczko, poproszony o ocenę skierowanego do parlamentu projektu ustawy o członkostwie Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim.
12.30 Inwazja Krymu "okaże się z czasem wielkim błędem" Rosji. Twierdzenie, że Rosja już teraz w pewnym sensie wygrała konfrontację o półwysep jest nieprawdziwe
- uważa minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague.
Jeśli Rosja nie osiągnie dyplomatycznego rozwiązania w negocjacjach z Ukrainą, to poniesie "daleko idące konsekwencje handlowe i gospodarcze"
- podkreślił.
Wymienił w tym kontekście sankcje wizowe dla przedstawicieli władz w Moskwie i nie wykluczył tego, że niektóre rządy europejskie mogą rozważyć przestawienie się z rosyjskiego gazu na amerykański. Rząd brytyjski nie podejmie jednak działań w stosunku do Rosjan legalnie mieszkających w Wielkiej Brytanii, wśród których są oligarchowie.
11.30. Portal defence24.pl powołując się na radio Sverige podało, że pod wpływem agresji rosyjskiej na Krym szwedzkie ministerstwo obrony rozważa zmianę doktryny sił zbrojnych. Minister obrony Szwecji Karin Enström zapowiedziała „planowe opóźnienie” publikacji raportu o stanie bezpieczeństwa o dwa miesiące, aby w tym czasie uwzględnić w dokumencie wnioski z przebiegu kryzysu wywołanego przez działania Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Krymie.
Szwecja najprawdopodobniej zwiększy swoją aktywność w międzynarodowych strukturach wojskowych, zarówno w inicjatywach dotyczących państw skandynawskich, jak i w działaniach podejmowanych wspólnie z NATO.
Niemal na pewno nastąpi podwyższenie poziomu finansowania sił zbrojnych.
11.00 Rosyjskie wojska w niedzielę rano przejęły kontrolę nad ukraińskim posterunkiem straży granicznej na zachodzie Autonomicznej Republiki Krymu. Wewnątrz uwięzionych jest ok. 30 ludzi - poinformował rzecznik straży granicznej Ołeh Słobodian.
Powiedział on agencji Reutera, że posterunek w miejscowości Czornomorske na zachodzie półwyspu został zajęty ok. godz. 6 lokalnego czasu (godz. 5 czasu polskiego).
Według Słobodiana rosyjskie siły kontrolują obecnie 11 posterunków straży granicznej na Krymie.
10:20 Rosyjscy deputowani „gorąco i całkowicie” popierają włączenie Krymu do Rosji. Taki komentarz można dziś odnaleźć na stronach internetowych dziennika "Kommiersant". Gazeta podkreśla, że ani w Dumie Państwowej, ani w Radzie Federacji nikt nie jest przeciwny aneksji półwyspu. Dziennik przypomina, że deklaracje pomocy i wyrazy radości padły podczas osobistych spotkań przedstawicieli obu izb rosyjskiego parlamentu z deputowanymi krymskiej autonomii. "Oni podjęli bardzo ważną i trudną decyzję, dlatego poparliśmy ich całkowicie i gorąco" - cytuje "Kommiersant" wypowiedź deputowanego "Sprawiedliwej Rosji" Michaiła Jemielianowa. Moskwa zapowiada, że jest gotowa finansowo wesprzeć rozbudowę infrastruktury Krymu oraz zadbać o budżet separatystycznej republiki.
9.45 Strzały w Symferopolu , nie było ofiar. Ogień otworzyli członkowie oddziałów zbrojnych Krymu zaprzysiężonych na wierność nieuznawanym przez Kijów władzom Autonomii.
9.30. Rosyjski koncern ds. energetyki jądrowej Rosatom poinformował, że już w przyszłym tygodniu wznowi transport paliwa nuklearnego do Unii Europejskiej przez Ukrainę, gdyż Kijów uchylił zakaz przewozu koleją materiałów niebezpiecznych.
Zakaz obowiązywał od 28 stycznia do 3 marca z powodu niestabilnej sytuacji w kraju. Pierwszy transport paliwa nuklearnego w 2014 roku ma wyjechać z Rosji w przyszłym tygodniu.
Rosatom czuje się zobowiązany do zabezpieczenia dostaw i usunięcia paliwa nuklearnego od naszych klientów w całej Europie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z transportem kolejowym na Ukrainie, zapewniamy, że dostawy dotrą na czas drogą powietrzną
- podał rzecznik koncernu, Władisław Boczkow.
Rosatom dostarcza paliwo nuklearne do elektrowni atomowych w Kozłoduju (w Bułgarii), w Paksie (na Węgrzech), w Dukovanach i Temelinie (w Czechach) oraz w Jaslovskich Bohunicach (na Słowacji).
9.20. Komputery na Ukrainie zaatakował groźny wirus, który pozwala na zdalny dostęp do wszystkich zainfekowanych przez niego systemów informatycznych - podał brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems, zajmujący się także zagadnieniami bezpieczeństwa cybernetycznego.
Wirus, nazwany Snake albo Uroboros (wąż po angielsku i w starożytnej grece), stanowi "jedno z najbardziej wyrafinowanych i uporczywych zagrożeń, które badamy" - napisał koncern w raporcie opublikowanym w piątek w Londynie.
Ukraina jest głównym celem - podaje BAE Systems. - Od 2013 roku wirusa wykryto tam 22 razy, w tym 14 razy od początku 2014 roku, co wiąże go z eskalacją tamtejszego konfliktu politycznego.
Wąż może "dostać się do wszystkich systemów informatycznych, które przeniknie" - podkreśla koncern w swym raporcie.
Jego zdolność do hibernacji, umiejętność pozostawania całkowicie nieaktywnym przez kilka dni, sprawia, że wykrycie go staje się ekstremalnie trudne
- pisze.
Według dziennika "Financial Times" wirus przede wszystkim zainfekował systemy ukraińskiego rządu i ważnych ukraińskich organizacji.
Cytowany przez gazetę dyrektor generalny BAE Systems Dave Garfield powiedział, że
ci, którzy go stworzyli, są świetnymi profesjonalistami. Reprezentuje bardzo wysoki poziom wyrafinowania
- zaznaczył Garfield.
-------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------
Polecamy wSklepiku.pl!
"Ukraina Przewodnik Historyczny"
"To jest nasza ziemia. Za tę ziemię krew przelali nasi ojcowie i dziadkowie. Nie oddamy nawet centymetra ukraińskiej ziem. Niech Rosja i jej prezydent to wiedzą" – powiedział Ukraiński premier Arsenij Jaceniuk w Kijowie. CZYTAJ WIĘCEJ http://wpolityce.pl/wydarzenia/76086-jaceniuk-nie-oddamy-nawet-centymetra-ukrainskiej-ziemi
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/187458-na-krymie-coraz-gorecej-kolejne-lotnisko-w-rekach-rosjan-za-tydzien-pierwsza-umowa-stowarzyszeniowa-ukrainy-z-ue