Arsenij Jaceniuk nowym premierem Ukrainy? Na Majdanie zaprezentowano kandydatów do rządu. RELACJA NA ŻYWO

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. Facebook
Fot. Facebook

Na wiecu w Kijowie zaprezentowano kandydatów do nowego rządu Ukrainy. Arsenij Jaceniuk ma stanąć na jego czele. W czwartek gabinet ma zostać zatwierdzony przez parlament.

W kraju wciąż jest gorąco, choć ciężar głównych wydarzeń z Majdanu w stolicy przeniósł się na ulice miast krymskich. Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia ćwiczeń z gotowości bojowej wojsk w okręgach zachodniej i środkowej Rosji. Od wczoraj po ulicach Sewastopola krążą transportery opancerzone, które zjechały na ląd z okrętów desantowych rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

RELACJA Z UKRAINY NA ŻYWO:

 

23.50 Uchylenie przez ukraiński parlament ustawy o podstawach polityki językowej dającej przywileje mniejszościom narodowym, zwłaszcza Rosjanom, było błędem - powiedział w środę w rozmowie z CNN minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
Nowy "rząd Ukrainy powinien dobitnie zasygnalizować mniejszościom etnicznym, że są mile widziane i że jest dla nich miejsce w nowym (polityczno-prawnym - PAP) porządku. Ukraina jest ponadto członkiem Rady Europy i podpisała się pod prawną ochroną etnicznych mniejszości" - zaznaczył w wywiadzie szef polskiej dyplomacji.

22.00 Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w środę, że "poważnym błędem" Rosji byłoby podjęcie jakiejkolwiek interwencji militarnej na Ukrainie. Dodał, nie wchodzącw szczegóły, że ewentualna interwencja militarna Rosji byłaby "kosztowną decyzją".

21.30 Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w środę wieczorem, że Rosjanie poinformowali Sojusz o rozpoczęciu ćwiczeń wojskowych m.in. przy granicy z Ukrainą. Informację o pilnym sprawdzeniu gotowości bojowej przekazał ambasador Rosji przy głównej kwaterze NATO w Brukseli. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział w środę, że prezydent Władimir Putin polecił jego resortowi sprawdzenie gotowości bojowej sił okręgów wojskowych: zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk. Putin zarządził ten sprawdzian nazajutrz po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, które w całości było poświęcone sytuacji na Ukrainie.

20.15 Sekretarz stanu USA John Kerry w odpowiedzi na postawienie części rosyjskich wojsk w stan gotowości oświadczył w środę, że Rosja powinna szanować terytorialną integralność Ukrainy. Zapewnił jednocześnie, że Zachód nie dąży do konfrontacji ws. Ukrainy.

19:30 Arsenij Jaceniuk kandydatem na premiera Ukrainy, Borys Tarasiuk i Olga Bohomolec – na wicepremierów. Na Majdanie w Kijowie zaprezentowano możliwy skład nowego rządu. Szefem dyplomacji mógłby zostać Andrij Deszczyca, b. ambasador Ukrainy w Finlandii, wcześniej pracujący w Polsce.

Czytaj też: Na Majdanie ogłoszono skład nowego rządu. Premierem - Arsenij Jaceniuk. W składzie gabinetu lider Automajdanu

18:45 Ministrowie obrony państw NATO zapowiedzieli w środę, że Sojusz będzie nadal wspierać ukraińską suwerenność i zasadę nienaruszalności granic jako kluczowe czynniki stabilności i bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz na kontynencie jako całości.

"Suwerenna, niezależna i stabilna Ukraina, silnie przywiązana do demokracji i litery prawa, jest kluczowa dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa" - czytamy w oświadczeniu ministrów, którzy spotkali się w Brukseli. Polskę reprezentował szef MON Tomasz Siemoniak.

17:50. Rosyjski bank VTB ogłosił w środę wstrzymanie udzielania nowych kredytów na Ukrainie. W przeszłości ten drugi co do wielkości bank w Rosji informował, że jego zaangażowanie na Ukrainie wynosi 20 miliardów rubli (560 mln USD).

17:20. Utrzymanie niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy jest kluczowe - uważają ministrowie spraw zagranicznych Polski i Czech Radosław Sikorski i Lubomir Zaoralek. W środę podkreślili w Warszawie, że warunkiem pomocy finansowej dla Kijowa są reformy.

Polski minister wyraził satysfakcję, że w przyszłym tygodniu Warszawę odwiedzi premier nowego czeskiego rządu Bohuslaw Sobotka.

Zdaniem Sikorskiego "uruchomienie separatyzmu byłoby bardzo poważnym błędem, przed którym przestrzegamy".

Uważamy, że Rosja jako sygnatariusz porozumienia z Budapesztu z 1994 r. razem ze Stanami Zjednoczonymi i Zjednoczonym Królestwem jest gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy

- podkreślił.

16:50. Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili uważa, że po zmianie władzy na Ukrainie prezydent Rosji Władimir Putin stawia na kłótnie między politykami w Kijowie i nastroje separatystyczne na Krymie. Ostrzegł, że czas działa na niekorzyść Ukrainy. CZYTAJ WIĘCEJ!

16:30. Ukraina zwróci się do organizacji międzynarodowych o pomoc w  wyśledzeniu kont bankowych i aktywów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i jego doradców - poinformował p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnicki. Dodał, że władze Ukrainy dokonają przeglądu wszystkich umów handlowych zawartych za rządów odsuniętego od władzy prezydenta.

Przeprowadzimy te kontrole dlatego, że cała działalność poprzedniego reżimu opierała się na totalnej korupcji

- oświadczył Machnicki.

16:15. Minister obrony narodowej Rosji podkreślił, że "głównodowodzący postawił zadanie sprawdzenia gotowości wojsk do działań przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych, stwarzających zagrożenie dla bezpieczeństwa militarnego kraju"

16:00. Ukraina pilnie zwróci się do organizacji międzynarodowych z prośbą o pomoc w wyśledzeniu kont bankowych i aktywów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza i jego doradców - poinformował w środę p.o. prokuratora generalnego Ołeh Machnicki.

15:50. Ciało mężczyzny, bez widocznych obrażeń fizycznych, znaleziono przed parlamentem Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, gdzie doszło w środę do demonstracji. Według wstępnych ustaleń przyczyną śmierci był atak serca - podała agencja Interfax-Ukraina.

Trwa ustalanie tożsamości mężczyzny, który był w starszym wieku - poinformowało ministerstwo zdrowia Krymu.

15:40. Ukraina poprosi Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) o pomoc w przygotowaniu nowego programu pomocy finansowej - poinformował prezes Banku Narodowego Ukrainy Stepan Kubiw. Dodał, że nowy rząd w Kijowie wkrótce będzie miał własny program antykryzysowy.

Odbyły się spotkania i wymiana informacji z przedstawicielami MFW. Zostali zaproszeni na Ukrainę, by pracować nad nowym programem wsparcia dla niej

- powiedział Kubiw. Dodał, że "jutro lub pojutrze" będzie przyjęty plan antykryzysowy.

15:25. Ria Novosti podaje, że rosyjski minister obrony nakazał sprawdzenie bezpieczeństwa arsenału i baz Floty Czarnomorskiej. Z kolei lavcom.ua podaje, że Wiktor Janukowycz przedostał się wraz z synem do Rosji drogą morską.

15:15. BBC podaje, że jest pierwsza ofiara śmiertelna starć w Symferopolu na Krymie.

15.00 Trzeba być hojnym na miarę naszych możliwości i mądrze adresować pomoc dla Ukrainy, by została ona odpowiednio wykorzystana i przyniosła dobre i trwałe efekty – ocenił prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zdaniem prezydenta dzięki pogłębionej współpracy z NATO dowództwo ukraińskiej armii zachowało się bardzo umiarkowanie.

- Nie dała się armia ukraińska wciągnąć w konflikt wewnętrzny, co samo w sobie świadczy o głębokości zmian zachodzących w systemie obronnym Ukrainy - ocenił prezydent.

14:19 Uznanie i wdzięczność dla Kościołów i wyznań za to, że były one razem z narodem w najtrudniejszych chwilach protestów na Majdanie, „gdy wokoło świszczały kule”, wyraził przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Wczoraj spotkał się on w siedzibie parlamentu w Kijowie z członkami Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych (WRKiOR).

Pełniący tymczasowo obowiązki głowy państwa zaproponował swym gościom regularne odbywanie takich spotkań, aby „wspólnie omawiać najważniejsze zagadnienia życia naszego kraju i aby razem prowadzić Ukrainę do światła”.

- Bardzo ważne jest właśnie teraz, aby nasi ludzie zrozumieli, że korupcja, zbrodnie, jakich dopuszczano się na Majdanie i przelana tam krew są w pierwszej kolejności wynikiem braku duchowości – podkreślił gospodarz spotkania.

Zaznaczył, że to właśnie ów „brak rodzi tragedie, toteż odrodzenie duchowości i wiary oznaczać będzie odnowienie Ukrainy”.

Zdaniem Turczynowa, nowe kierownictwo kraju otrzymało bardzo ciężką spuściznę w gospodarce i finansach państwowych, dlatego aby odbudować Ukrainę i przywrócić normalne jej funkcjonowanie, potrzebna jest ta mądrość, jaką daje Słowo Boże i którą przynosi Kościół.

- Powinna ona pomóc nam odrodzić gospodarkę, uspokoić sytuację i skutecznie poprowadzić naszą wspólną z wami ojczyznę drogą zwycięstw, rozwoju, demokracji, szlakiem europejskim, na który błogosławieństwa udziela nam Pan

– podkreślił tymczasowy szef państwa w obecności dziennikarzy.

Pod koniec spotkania O. Turczynow powiedział, że potrzebne są posługa i słowa duszpasterskie, skierowane do każdego, gdyż ludzie powinni usłyszeć: „Nie zabijaj”. Dodał, że słowa te dotyczą nie tylko „Berkutu” [jednostek specjalnych], ale wszystkich. Podobnie przykazanie „Nie kradnij” odnosi się nie tylko do Janukowycza, ale do każdego z nas – podkreślił mówca.

13:56 Biały Dom wysłał ekspertów ds. finansowych na Ukrainę, aby doradzali nowym władzom tego kraju w procesie wdrażania niezbędnych reform - poinformował zastępca sekretarza stanu USA William Burns, który przebywa z wizytą w Kijowie.

- Towarzyszy mi zespół specjalistów ds. gospodarczych z ministerstwa finansów USA i Białego Domu. Po moim wyjeździe (później w środę) eksperci zostaną i będą kontynuować konsultacje - cytują Burnsa służby prasowe amerykańskiej ambasady.

Według amerykańskiego dyplomaty bardzo ważne jest, by ukraiński parlament utworzył wielopartyjny rząd techniczny, który reprezentowałby wszystkie regiony Ukrainy.

- Kiedy tylko taki rząd powstanie wraz z międzynarodowymi partnerami będziemy mogli rozpocząć wdrażanie niezbędnych kroków, aby pomóc Ukrainie we wprowadzaniu reform niezbędnych dla przywrócenia politycznego i gospodarczego zdrowia Ukrainy - oświadczył Burns.

13:22 Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z p. o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. Szef rządu przekazał kondolencje w związku z ofiarami dramatycznych wydarzeń w Kijowie oraz wyrazy solidarności z ukraińskim narodem - podała Kancelaria Premiera.

Według komunikatu Kancelarii Premiera Turczynow zapoznał Tuska ze stanem prac nad formowaniem się nowych ukraińskich władz. Ukraiński polityk zapewnił, że powstający rząd będzie gabinetem fachowców i technokratów.

Turczynow - jak relacjonuje Kancelaria Premiera - zwrócił się także do premiera Tuska o wsparcie we współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz Unią Europejską w działaniach służących "wydźwignięciu" Ukrainy z kryzysu ekonomicznego. Wyraził również nadzieję na dalsze wsparcie Polski w zbliżeniu Ukrainy do UE.

- Donald Tusk i Ołeksander Turczynow ustalili potrzebę dalszych roboczych kontaktów na wysokim szczeblu" - czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.

12:43 Biura odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i inne budynki na Ukrainie, w tym banku narodowego, zostały w przeszukane w ramach śledztwa przeciwko byłemu prezydentowi podejrzanemu o umyślne zabójstwo - podała prokuratura generalna.

W oświadczeniu na stronie internetowej prokuratury generalnej poinformowano, że rewizji dokonano w obiektach prezydenckiej administracji, Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, banku narodowego oraz byłej rezydencji Janukowycza - Meżyhiria.

Wśród podejrzanych o masowe zabójstwo wymieniono - poza Janukowyczem - m.in. szefa jego administracji Andrija Klujewa, byłego prokuratora generalnego Wiktora Pszonkę i byłego szefa MSZ Witalija Zacharczenkę.

12.15 Dyrekcja państwowego przedsiębiorstwa Międzynarodowy Port Lotniczy Boryspol zwróciła się do kierownictwa ukraińskiego MSW, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratury generalnej o wzmocnienie środków bezpieczeństwa na tym podkijowskim lotnisku. W ciągu ostatnich trzech dni grupy niezidentyfikowanych osób próbowały zająć budynki administracji lotniska w celu zakłócenia pracy portu lotniczego - pisze w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na oświadczenie skierowane do resortów siłowych.

Źródła na lotnisku Boryspol, na które powołuje się Interfax-Ukraina, oznajmiły wówczas, że tylko 20 lutego był zarejestrowany odlot maszyny linii lotniczych "Ukraina", które obsługują ukraińskich VIP-ów; samolot Airbus A319 odleciał do Katowic i powrócił następnego dnia. Rejsy te miały status rządowych.

 

11.40. W Symferopolu zbiera się parlament Autonomicznej Republika Krymu, który ma zadecydować o tym, czy oderwać Krym od Ukrainy i przyłączyć półwysep do Rosji. Naprzeciwko siedziby parlamentu zebrała się kilkutysięczna demonstracja tatarów krymskich, którzy protestują przeciwko planom oderwania półwyspu od państwa ukraińskiego. Tatarzy, dawni wrogowie kozaczyzny zaporoskiej, bardzo ucierpieli pod rosyjskim, a potem pod sowieckim knutem.

11.10. - Krym nie jest wart wojny. Ten, który nie żałuje utraty przez Rosję Krymu, nie ma serca; ten, który chce go odzyskać, nie ma głowy - krzyczy w tytule środowy "Moskowskij Komsomolec", wielkonakładowy dziennik.

"MK" podkreśla, że "każda poważna próba ze strony Rosji odzyskania Krymu doprowadzi do wojny".

I będzie to wojna zupełnie inna, niż ta, którą przeżyliśmy w sierpniu 2008 roku po najeździe Gruzji na Osetię Południową. Będzie to wojna, która zburzy naszą gospodarkę i naszą stopę życiową. Będzie to wojna, która pogrzebie nasze stosunki z Ukrainą i nasze stosunki z Zachodem. Będzie to wojna, która nieodwracalnie zmieni życie każdego obywatela Federacji Rosyjskiej - ostrzega gazeta.

10.45 Przewodnicząca Rady Federacji, wyższej izby parlamentu Rosji, Walentina Matwijenko zdecydowanie wykluczyła w rozmowie z dziennikarzami scenariusz siłowej ingerencji w sprawy Ukrainy ze strony Rosji - podała agencja Interfax.

- Taki scenariusz jest całkowicie niemożliwy - oceniła Matwijenko.

Rosja podtrzymuje swoje stanowisko, według którego nie mamy prawa ingerować w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa - dodała.

10.20 W proteście przeciwko manipulowaniu przez nowe władze Ukrainy kwestią językową, we Lwowie, gdzie większość mieszkańców posługuje się językiem ukraińskim, ogłoszono środę dniem języka rosyjskiego. W odpowiedzi działacze społeczni w Doniecku i Odessie na wschodzie i południu Ukrainy, gdzie większość ludzi posługuje się rosyjskim, zaapelowali o demonstracyjne przejście tego dnia na język ukraiński.

Jest to reakcja na odwołanie w niedzielę przez parlament w Kijowie ustawy językowej, przeforsowanej przez ekipę obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza w 2012 r. Akt ten faworyzował język rosyjski. Ustawa dawała uprzywilejowany status językom mniejszości narodowych w regionach Ukrainy o dużych skupiskach tych mniejszości, jednak była korzystna przede wszystkim dla etnicznych Rosjan.

 

10:00. Wydarzenia na Ukrainie to przewrót, a Europejczycy, którzy do niego doprowadzili, powinni wiedzieć, że wojna dopiero się zaczyna. (...) Ludzie w Sewastopolu się zbroją. Zbroją się także mieszkańcy całego południa i wschodu kraju. Będziemy bronić się przed faszystami, którzy zakazują nam posługiwania się językiem ojczystym, grożą nam i biją - powiedział Wadym Kołesniczenko, deputowany rządzącej do niedawna Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Po ucieczce szefa państwa z Kijowa znany z prorosyjskich poglądów Kołesniczenko schronił się na wschodzie kraju, a obecnie przebywa w swoim okręgu wyborczym w Sewastopolu na Krymie, gdzie – jak przekazał we wtorek - "wraz z ludźmi przygotowuje się do odparcia napaści ukraińskich faszystów". Po odsunięciu Janukowycza od władzy na Krymie wzrosły nastroje separatystyczne, a w Moskwie podnoszą się głosy o konieczności wydawania rosyjskojęzycznym obywatelom Ukrainy paszportów Federacji Rosyjskiej w przyspieszonym trybie. Przeciwko separatyzmowi opowiadają się mieszkający na Krymie lojalni wobec Ukrainy krymscy Tatarzy.

W środę w południe siły prorosyjskie planują na Krymie akcję pod hasłem: "Wstawaj w obronie autonomii!". Odbędzie się ona przed gmachem parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu, który dzień wcześniej blokowano, domagając się referendum w sprawie ogłoszenia niepodległości Autonomii i zwracano się o pomoc do Rosji.

9:40.  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w środę OBWE do stanowczego potępienia "wzrostu nacjonalistycznych i neofaszystowskich nastrojów na zachodniej Ukrainie", a także "prób zakazania języka rosyjskiego" w tym kraju.

Ławrow wystąpił z tym apelem podczas spotkania z przebywającym w Moskwie sekretarzem generalnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Lamberto Zannierem.

Ze strony rosyjskiej wskazano na konieczność powrotu sytuacji (na Ukrainie) na grunt prawa oraz znaczenie obiektywnej i bezstronnej oceny tego, co się tam dzieje przez społeczność międzynarodową

- poinformowało MSZ Rosji.

Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że wszelka pomoc, w tym ze strony OBWE, "powinna być udzielana na prośbę prawowitych władz i przy bezwarunkowym poszanowaniu suwerenności Ukrainy".

9:30.  Trzej byli prezydenci Ukrainy - Leonid Krawczuk, Leonid Kuczma i Wiktor Juszczenko - zarzucili Rosji bezpośrednią ingerencję w życie polityczne Krymu. Wezwali do ukarania polityków głoszących "niebezpieczne recepty" separatyzmu.

Rosja, która zawsze nazywała "ingerencją" w sprawy wewnętrzne Ukrainy starania naszych partnerów zagranicznych, by uregulować sytuację na drodze politycznej, dziś sama dopuściła się bezpośredniej ingerencji w życie polityczne Krymu

- głosi oświadczenie trzech byłych prezydentów. Przekazała je w środę rzeczniczka Juszczenki Iryna Wannikowa.

9:20. Po rządach prezydenta Wiktora Janukowycza, który dbał tylko o majątek swojej rodziny i popleczników, dla Ukrainy nastał dobry czas na uzdrowienie jej gospodarki - pod warunkiem, że zabierze się do tego szybko - ocenia ekonomista Anders Aslund na łamach "FT".

8:30. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy - Rozkaz nr 144 z dnia 25 lutego 2014 roku: Berkut został zlikwidowany!

8:00.  Garstka ukraińskich oligarchów ma w swoich rękach 80 proc. tamtejszej gospodarki. Ich aktywa są rozsiane na całym świecie, również w tzw. rajach podatkowych. Najważniejsi z oligarchów wsparli Majdan, ale nie musi to oznaczać, że ich pieniądze są bezpieczne.

ZOBACZ TAKŻE: Berkut na kolanach we Lwowie i w Łucku. Członkowie oddziałów specjalnych błagają Ukraińców o przebaczenie i zwalniają się z pracy w milicji. ZOBACZ WIDEO

lw, PAP

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------

Do nabycia wSklepiku.pl!

"Rublowka"

Rublowka

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych