Coraz więcej skarg na polskich sędziów. Sądy coraz rzadziej kojarzą się Polakom ze sprawiedliwością

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Z roku na rok coraz więcej obywateli skarży się na sędziów, ich zachowanie na sali rozpraw, niesprawiedliwe wyroki, arogancję i spóźnienia – donosi "Rzeczpospolita".

Z wyliczeń dziennika wynika, że przez lata liczba skarg wynosiła od 1 tys. do 1,5 tys. rocznie. W ubiegłym roku, podobnie jak w 2012 r., do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło ok. 2,5 tys. skarg. To wzrost o 2/3.

Zdaniem sędziego Dariusza Wysockiego z Sądu Okręgowego w Płocku, nie należy się takiej sytuacji dziwić, ponieważ "praca w sądach jest źle zorganizowana, liczy się tylko statystyka, a sądy rzadziej kojarzą się z empatią i sprawiedliwością".

Według Macieja Wernikowskiego, prezesa Stowarzyszenia Osób Poszkodowanych przez Wymiar Sprawiedliwości, sędziowie czują się bezkarni, nie liczą się z ludźmi. Świadczy o tym liczba stowarzyszeń, które wspierają ludzi zagubionych w sądach – 3 lata temu były 4 takie organizacje, a teraz jest ich już 17.

W 2011 r. do biura Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło 1393 pism od 658 skarżących oraz 14 anonimów. W 2012 r. było ich już 2430 od 880 osób a w 2013 – 2520 od 920 osób.

mall/Rzeczpospolita

-------------------------------------------------------------

 

PRZEPROSINY

Przepraszamy Sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Pana Mariusza Solkę za naruszenie jego dóbr osobistych w artykule pt. „Coraz więcej skarg na polskich sędziów. Sądy coraz rzadziej kojarzą się Polakom ze sprawiedliwością” poprzez nieuprawnione i nieuzasadnione wykorzystanie w tym artykule wizerunku ww. sędziego. Oświadczamy, iż publikacja zdjęcia z wizerunkiem Pana sędziego Mariusza Solki była przypadkowa i nie miała na celu naruszenia jego dóbr osobistych, w tym narażenia go na utratę zaufania w sprawowaniu zawodu sędziego lub na negatywną ocenę opinii publicznej.

Marzena Nykiel, redaktor naczelna serwisu wPolityce.pl 

Niniejsze oświadczenie zostało złożone w wyniku zawartej ugody.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych