Nagroda Solidarności - zła inicjatywa. „Zarówno Prezydent, jak i Rząd nie są jedynymi spadkobiercami idei Solidarności”

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. wPolityce.pl, kam
fot. wPolityce.pl, kam

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność” wydali oświadczenie w sprawie ustanowienia przez Kancelarie Prezydenta i Premiera Nagrody Solidarności. Argumentują w nim, dlaczego – w tym kształcie - jest to zła inicjatywa.

Jak informują portale internetowe Kancelaria Prezydenta i Premiera postanowiły ustanowić Nagrodę Solidarności w wysokości 1 mln euro i wręczania jej przez Prezydenta w dniu 4 czerwca w rocznicę wyborów.

– piszą przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”.

Naszym zdaniem inicjatywa jest zła, bo utrwala w pamięci społecznej nie historycznie wolne wybory, ale porozumienia Okrągłego Stołu. Z perspektywy 25 lat widać wyraźnie, że przyniosły one także dla dużych grup społecznych negatywne skutki polityczne, społeczne i gospodarcze.

- dodają

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność” twierdzą, że inicjatywa to „także próba wykorzystania tej rocznicy i ustanowionej nagrody do celów politycznych zawłaszczających ideę Solidarności, której właścicielem jest zdecydowana większość społeczeństwa”.

Zarówno Prezydent, jak i Rząd nie są jedynymi spadkobiercami idei Solidarności Właścicielem historycznego znaku Solidarność jest NSZZ Solidarność.

Przedstawiciele Stowarzyszenia informują, jak wyobrażają sobie ustanowienie Nagrody Solidarności:

Jeżeli taka nagroda miałaby być ustanowiona, to w uzgodnieniu z organizacjami społecznymi i politycznymi wywodzącymi się z ruchu Solidarności. Powinna być wręczana wspólnie przez Prezydenta i Przewodniczącego Solidarności w dniu 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

- piszą przedstawiciele SG.

Uczestnicy tamtych pamiętnych strajków i twórcy Solidarności nie czuliby się wypychani z historii przez rządzących. Tak to odbierane jest dziś przez większość uczestników tamtych wydarzeń. My, członkowie Godności nie damy sobie odebrać naszej chlubnej przeszłości i wykorzystania jej do celów partyjnych.

– podsumowują przedstawiciele „Godności”.

Stowarzyszenie Godność działa w Gdańsku i zrzesza byłych działaczy NSZZ Solidarność i więźniów politycznych z lat 1980-89. Stowarzyszenie inicjuje i popiera przedsięwzięcia związane z obroną polskich tradycyjnych wartości. Domaga się również rozliczenia zbrodni popełnionych w czasach PRL.

 

 

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych