Bp Dec: "Święta Bożego Narodzenia winny nam przywrócić poczucie dumy, że jesteśmy katolikami. Niekiedy sprawiamy wrażenie, jakbyśmy wstydzili się naszej wiary"

fot. wikipedia/Wikipedysta:Lzur
fot. wikipedia/Wikipedysta:Lzur

Święta Bożego Narodzenia winny nam przywrócić poczucie dumy, że jesteśmy katolikami, gdyż niekiedy sprawiamy wrażenie, jakbyśmy wstydzili się naszej wiary – mówił podczas Pasterki biskup świdnicki Ignacy Dec. Jego zdaniem, to właśnie powinna być „nasza odpowiedź na Boże Narodzenie”. W tym roku bp Dec przewodniczył Mszy „pasterskiej” w Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie.


Biskup świdnicki zwrócił uwagę w kazaniu, że choć w historii świata narodziło się już wiele miliardów ludzi, to tylko urodziny Jezusa z Nazaretu świat tak bardzo zapamiętał.

Przez tyle wieków istnienia świata nikt z ludzi nie przypuszczał, ani się nie spodziewał, że przyjdzie kiedyś taki czas, gdy sam Bóg stanie się człowiekiem, że pojawi się na świecie jako prawdziwy człowiek

– mówił.


Stwierdzenie, że nie było dla nich miejsca w gospodzie jest pytaniem , czy jest miejsce dla Jezusa w mojej „gospodzie”, w moich myślach i w moim sercu?

– pytał bp Dec, dzieląc się swoją refleksją nad historycznym i teologicznym wymiarem świąt Narodzenia Pańskiego. Podkreślił też, że „wielki Bóg stał się bezradny jak dziecko”.
Kaznodzieja wskazywał na czym ma polegać odpowiedź wierzących.

Święta Bożego Narodzenia winny nam przywrócić poczucie dumy, że jesteśmy katolikami. Niekiedy sprawiamy wrażenie, jakbyśmy wstydzili się naszej wiary. Tyle się dzisiaj gada przeciwko Kościołowi, również w naszej obecności. A my siedzimy wtedy cicho jak mysz pod miotłą. Nie stać nas nawet na zwyczajne słowa ‘Proszę cię, przestań tak mówić. Ja jestem katolikiem, i taka mowa sprawia mi przykrość. Nawet jeśli ci się wydaje, że mówisz prawdę, uszanuj przynajmniej moją wrażliwość

- apelował hierarcha.


Jednocześnie biskup świdnicki zaznaczył, że „świat odchodzący od zdrowego rozsądku i normalności, może znaleźć uzdrowienie u Jezusa, który się narodził w Betlejem, a który dzisiaj żyje i działa w swoim Kościele".


Uroczystą Mszę św. „pasterską” bp Dec sprawował w sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, gdzie czczona jest figura Matki Bożej Bardzkiej. To najstarsza drewniana rzeźba romańska zachowana na Dolnym Śląsku. Kustoszami bardzkiego sanktuarium są redemptoryści.
Prymas Stefan Wyszyński, 15 sierpnia 1959 r. powiedział że Bardo „usadowiło się w przełomie Nysy Kłodzkiej, tworząc południowe wrota do Polski. Tymi właśnie wrotami weszło do Polski chrześcijaństwo i u tych wrót Królowa Polski założyła jedną ze swoich stolic”.

KAI/ansa

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych