Kombatanci do prezydenta Komorowskiego: odznaczyć płk. Kuklińskiego, zdegradować Jaruzelskiego

fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

W lutym 2014 roku przypada 10. rocznica śmierci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wnioskodawcy z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych uważają, że jest to dobra okazja do odznaczenia go Orderem Orła Białego – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Kapituła Orderu, w skład której wchodzą Władysław Bartoszewski, Aleksander Hall, Krzysztof Penderecki, Jerzy Buzek i Henryk Samsonowicz, nie wystąpi do Prezydenta z formalnym wnioskiem w tej sprawie. Zdaniem dr. Jerzego Bukowskiego, rzecznika Porozumienia i byłego przedstawiciela prasowego pułkownika, decyzję o przyznaniu Orderu prezydent, jako przewodniczący kapituły, może podjąć samodzielnie, niezależnie od stanowiska pozostałych członków. Bukowski wskazuje sprawę rotmistrza Pileckiego i generała Fieldorfa. Wtedy przeciwnikiem nadania Orderu Orła Białego był m.in. Bartoszewski, ale mimo to prezydent Lech Kaczyński sprawę rozsądził pozytywnie.

Porozumienie wnioskuje o pośmiertne przyznanie najwyższego odznaczenia w Polsce płk. Kuklińskiemu od 2004 roku. Stosunek śp. Lecha Kaczyńskiego do pułkownika był przychylny, jednak w trakcie jego kadencji nie doszło do nadania orderu. Z kolei Bronisław Komorowski przyjmuje zdystansowaną postawę i nie udziela wyraźnej odpowiedzi.

Jednocześnie kombatanci upominają się o degradację Wojciecha Jaruzelskiego.

To byłoby zamknięcie pewnej klamry w zakresie polityki historycznej oceny PRL – Jaruzelski zdegradowany do szeregowca i pozbawiony orderów, w tym Virtuti Militari, a Kukliński generałem z Orderem Orła Białego

- mówi Bukowski i dodaje:

Cały czas upominam się w Sejmie, żeby przyjęto uchwałę, iż płk Kukliński dobrze zasłużył się Rzeczypospolitej. (…) Niestety, storpedowano to na poziomie komisji kultury, pani Śledzińska-Katarasińska (PO) nie powiedziała, że nie, ale argumentowała, że musi to być okrągła rocznica.

W roku 1981 pułkownik Kukliński uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia przez ówczesne władze stanu wojennego w Polsce i przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie w wieku 74 lat. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

W skład POKiN wchodzą 22 organizacje kombatanckie i niepodległościowe z kraju i zagranicy, w tym m.in. Światowy Związek Żołnierzy AK, Stowarzyszenie "Szare Szeregi" Armii Krajowej, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość "WiN", Stowarzyszenie Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.



ast/Nasz Dziennik/ wp.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.