Palikot i Tusk liderami rankingu nieufności. Większość badanych nie zna nowej wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP / L. Szymański
fot. PAP / L. Szymański

Prezydent Bronisław Komorowski jest liderem rankingu zaufania do polityków, ufa mu 71 proc. badanych - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Kolejne miejsca zajmują: Ryszard Kalisz, któremu ufa 49 proc. respondentów oraz szef MSZ Radosław Sikorski, który cieszy się zaufaniem 46 proc. badanych.

Z kolei największą nieufność budzą: Janusz Palikot i premier Donald Tusk. Nie ufa im odpowiednio: 51 proc. i 50 proc. badanych. Nieco rzadziej z brakiem zaufania ze strony respondentów spotykają się: prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz poseł PiS Antoni Macierewicz (odpowiednio: 48 proc. i 47 proc. wskazań).

Zaufanie do Komorowskiego wzrosło w porównaniu do sondażu z października o 2 punkty proc. Kalisz - b. polityk SLD, obecnie poseł niezrzeszony - nie był ujęty w poprzednim sondażu, zaufanie do Sikorskiego wzrosło o 5 punktów proc.

W rankingu zaufania czwarte miejsce po Komorowskim, Kaliszu i Sikorskim zajmuje szef SLD Leszek Miller, któremu ufa 38 proc. ankietowanych (o 4 punkty proc. więcej niż w październiku), a na kolejnych pozycjach są: marszałek Sejmu Ewa Kopacz (34 proc.; wzrost o 3 punkty proc.), wiceszef PO Grzegorz Schetyna (33 proc.; wzrost o 3 punkty proc.), premier Donald Tusk (32 proc.; wzrost o 3 punkty proc.) oraz liderzy PiS i Solidarnej Polski - Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro (obaj po 31 proc. deklaracji zaufania - w przypadku Kaczyńskiego notowania nie zmieniły się; zaufanie do Ziobry wzrosło o 2 punkty proc.).

24 proc. badanych ma zaufanie do szefa Twojego Ruchu Janusza Palikota (wzrost o 2 punkty proc.), po 23 proc. ankietowanych ufa ministrowi kultury Bogdanowi Zdrojewskiemu (w październiku nie był ujęty w sondażu) oraz prezesowi PSL, wicepremierowi Januszowi Piechocińskiemu (spadek o 1 punkt proc.).

Kolejne miejsca zajmują: odchodzący minister administracji i cyfryzacji Michał Boni (22 proc.; w październiku nie był ujęty w sondażu), marszałek Senatu Bogdan Borusewicz (21 proc.; bez zmian), poseł PiS Antoni Macierewicz (18 proc.; mniej o 1 punkt proc. niż w październiku), ustępujący minister finansów Jacek Rostowski (17 proc., wzrost o 1 punkt proc.), szef resortu zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz rzecznik PiS Adam Hofman (obaj po 16 proc. - w przypadku Arłukowicza spadek o 1 punkt proc., Hofman w październiku nie był ujęty w sondażu).

Zaufaniem około jednej siódmej ankietowanych cieszą się: minister sprawiedliwości Marek Biernacki, minister rolnictwa Stanisław Kalemba, a także pełniący jeszcze w trakcie realizacji badania funkcję ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak (po 14 proc. deklaracji zaufania). Biernacki i Kalemba nie byli ujęci w poprzednim sondażu, zaufanie do Nowaka wzrosło o 1 punkt proc.

Ostatnie miejsca w rankingu zajmują nierozpoznawani przez zdecydowaną większość respondentów: minister rozwoju regionalnego, a od przyszłego tygodnia wicepremier, Elżbieta Bieńkowska (67 proc. deklaracji nieznajomości i 12 proc. deklaracji zaufania; w październiku nie figurowała w sondażu) oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, którego nie rozpoznaje 63 proc. respondentów, ufa mu zaś 11 proc. (wzrost o 2 punkty proc.)

Nieufność w stosunku do lidera tego rankingu Janusza Palikota spadła o 3 punkty proc. w porównaniu do październikowego sondażu. Nieufność wobec Donalda Tuska zmniejszyła się o 1 punkt proc.; poziom nieufności do Jarosława Kaczyńskiego nie zmienił się, a nieufność wobec Antoniego Macierewicza zwiększyła się o 3 punkty proc.

W rankingu nieufności kolejne miejsca po Palikocie, Tusku, Kaczyńskim i Macierewiczu zajęli: Zbigniew Ziobro (36 proc. deklaracji nieufności; mniej o 2 punkty proc.), Jacek Rostowski (34 proc.; mniej o 1 punkt proc.), Ewa Kopacz (31 proc.; mniej o 2 punkty proc.), Bartosz Arłukowicz i Leszek Miller (obaj po 28 proc.; w przypadku Arłukowicza oznacza to spadek nieufności o 2 punkty proc., a nieufność wobec Millera zmniejszyła się o 3 punkty proc.), Adam Hofman (25 proc.; nie był ujęty w październikowym sondażu), Grzegorz Schetyna (22 proc.; wzrost o 1 punkt proc.), Sławomir Nowak (21 proc.; spadek o 1 punkt proc.).

Po 17 proc. ankietowanych nie ufa Ryszardowi Kaliszowi (nie figurował w poprzednim sondażu) i Radosławowi Sikorskiemu (mniej o 2 punkty proc.). Januszowi Piechocińskiemu nie ufa 14 proc. (bez zmian),  Michałowi Boniemu - 13 proc. (nie był ujęty w poprzednim sondażu), Bogdanowi  Borusewiczowi - 12 proc. (bez zmian), Bronisławowi Komorowskiemu - 11 proc. (mniej o 2 punkty proc.), Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi - 10 proc. (bez zmian), Stanisławowi Kalembie - 8 proc. (nie był ujęty w poprzednim sondażu). Po 7 proc. badanych nie ufa Markowi Biernackiemu i Bogdanowi Zdrojewskiemu (obaj nie figurowali w poprzednim sondażu), Elżbiecie Bieńkowskiej nie ufa 5 proc. badanych (nie była ujęta w poprzednim sondażu).

Badanie przeprowadzono w dniach 7-14 listopada 2013 roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

PAP/mall

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych