Pozwolenie na budowę biurowca koło Starówki od nowa. Tym razem pod nadzorem UNESCO

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
PAP/Tomasz Gzell
PAP/Tomasz Gzell

Procedura pozwolenia na budowę na terenie przyległym do Starówki zostanie powtórzona - zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nowe postępowanie odbędzie się pod nadzorem UNESCO.

Podpisałam decyzję o unieważnieniu pozwolenia na budowę przy ul. Podwale 1. Oznacza to, że proces wydania decyzji będzie rozpatrywany od początku, a obowiązująca decyzja zostanie wstrzymana na czas trwania postępowania

- powiedziała prezydent Warszawy.

Przyczyną mojej decyzji jest fakt, że naczelniczka wydziału architektury urzędu dzielnicy Śródmieście, która wydała pozwolenie, nie poinformowała przełożonych o bliskim pokrewieństwie z jednym z architektów. W sytuacji możliwego konfliktu interesów osoba ta powinna zostać wyłączona z postępowania

- dodała.

Wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski poinformował, że Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu będzie monitorować sprawę. Planowana inwestycja dotyczy terenu przylegającego do Starego Miasta - obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Żuchowski przedstawił kalendarium działań Narodowego Instytutu Dziedzictwa w związku z sygnałami o ryzyku wykreślenia warszawskiej Starówki z listy. Jak mówił w 2011 r. NID wystąpił do stołecznego konserwatora zabytków z prośbą o informacje dotyczące inwestycji. Kilka miesięcy później stołeczny konserwator poprosił Instytut o opinię. NID wskazał, że teren inwestycji przylega do historycznego centrum Warszawy, a przez to podlega ochronie. MKiDN zobowiązało stołecznego konserwatora do zasięgnięcia opinii, ten jednak - bez opinii NID - wydał wiążące decyzje, które zdążyły się uprawomocnić.

Jak powiedział Żuchowski, w październiku br. dyrektor Centrum Światowego dziedzictwa UNESCO w Paryżu wystosował list oznaczający procedurę wszczęcia monitoringu kontrolnego inwestycji.

Wiceminister podziękował Gronkiewicz-Waltz za decyzję o powtórzeniu procedury. Zapowiedział, że w ciągu najbliższego miesiąca do Warszawy zostanie zaproszona misja doradcza UNESCO, która oceni inwestycję i jej wkomponowanie w przestrzeń miejską, i wyda wstępne ekspertyzy.

Głęboko wierzę, że na tym etapie sprawa się skończy

- powiedział Żuchowski. Dodał, że jeśli nie, to dokument dotyczący planowanej budowy zostanie włączony do raportu komitetu światowego dziedzictwa Unesco, który ma obradować w czerwcu 2014.

Pytana o rezygnację naczelnika wydziału estetyki miasta Grzegorza Piątka, Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała:

Przekonywaliśmy go, żeby jednak został. Podjął taką decyzję, trudno, ma do tego prawo, nie wątpię w jego kompetencje, Dziękujemy za trzy miesiące pracy.

Zapowiedziała, że stanowisko obejmie teraz Wojciech Wagner, który w konkursie zajął drugie miejsce.

Odnosząc się do wyroku NSA, który przyznał spadkobiercom grunt pod Rotundą, prezydent powiedziała, że "takie przypadki będą się zdarzały, dopóki nie będzie całościowej ustawy zmieniającej dekret Bieruta". Przypomniała, że prawdo do użytkowania wieczystego ma PKO BP, którego oddział mieści się w Rotundzie.

Na początku listopada Gronkiewicz-Waltz zleciła kontrolę w sprawie budowy biurowca przy Podwalu. Do dymisji podała się naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury Jolanta Zdziech-Naperty.  Na potrzeby inwestycji miała zostać wyburzona część powojennego budynku, niebędącego zabytkiem. Projekt wywołał sprzeciw wielu mieszkańców i niektórych architektów. Warszawska Starówka, niemal całkowicie zniszczona w II wojnie światowej i odbudowana, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 r.

źródło: PAP/Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych