W Gdyni stanął pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

PAP/Adam Warżawa
PAP/Adam Warżawa

10 listopada w Gdyni oficjalnie odsłonięto pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Miejsce i miasto jest nieprzypadkowe. Jak przyznał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, pomnik Marszałka musiał stanąć w Gdyni, gdyż Józef Piłsudski był nie tylko kluczową postacią w zdobyciu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, ale był też człowiekiem, który potrafił tę wolność znakomicie zagospodarować.

Uroczystość odsłonięcia pomnika zgromadziła kilkaset osób. Pomnik według projektu Stanisława Szwechowicza powstał z inicjatywy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego Oddziału Pomorskiego w Gdyni. Jak przyznał przewodniczący Julian Aleksander Michaś, nawiązując do szybkości budowy Gdyni, pomnik powstał w prawdziwie „gdyńskim tempie”. Dziękował sponsorom i darczyńcom – w tym Fundacji Stefczyka, która była jednym ze sponsorów powstania monumentu.

Gdynia to miejsce symboliczne dla polskich zmagań o wolność, jak również sama niejako jest pomnikiem sukcesu II RP. To miasto, które prawa miejskie uzyskało w 1926 roku, powstało nie tylko jako projekt ekonomiczny, ale było też największym osiągnięciem II Rzeczpospolitej. To tutaj właśnie powstał port Marynarki Wojennej RP, powołanej na rozkaz Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tradycje te trwają w Gdyni do dziś, o czym świadczy obecność licznych związków marynarzy Marynarki Wojennej, jak również orkiestry polowej Marynarki Wojennej RP, która na zakończenie uroczystości odegrała koncert pieśni legionowych.

Wieńce pod pomnikiem Marszałka składali przedstawiciele Sejmu, władz samorządowych oraz oficerowie Wojska Polskiego i Marynarki Wojennej. Jako pierwsi kwiaty przed pomnikiem złożyli przedstawiciele Związku Piłsudczyków. Poświęcenia pomnika dokonał arcybiskup metropolita gdański Sławoj Leszek Głódź. Przez całą uroczystość wokół pomnika krążyła konna grupa rekonstrukcyjna w strojach ułanów. Uzbrojeni i umundurowani rekonstruktorzy pozwalali obecnym poczuć klimat Polski międzywojennej i siły polskiego oręża.

Jak powiedział prezydent miasta Gdynia Wojciech Szczurek Marszałek Piłsudski był „tym, który wywalczył dla Polski niepodległość, ale stał się też symbolem zagospodarowania tej niepodległości, czego dowodem jest miasto Gdynia”. Prezydent dodał, iż nie wyobraża sobie aby właśnie w tym mieście nie stanął pomnik Marszałka.

Budowa portu w Gdyni zaczęła się w roku 1920, a już w 1923 roku nastąpiło otwarcie portu tymczasowego. Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Gdynię w roku 1930, a już cztery lata później w 1934 roku Gdynia stała się największym portem morskim na Bałtyku. Tym samym Gdynia stała się jednym z najszybciej rozwijających się portów morskich nie tylko Europy ale i świata.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego stanął przy alei jego imienia, która prowadzi w kierunku Bałtyku. To symboliczne i piękne miejsce dla monumentu, ukazujące w przestrzeni miejskiej symboliczną drogę od walki i zdobycia niepodległości, do budowy miasta-symbolu, samego w sobie będącego pomnikiem dla Marszałka.

Arkady Saulski, lz

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.