Na czym polega podległość ekonomiczna Polski? Prof. Kieżun: "U nas na 63 banki tylko 3 są polskie. A zyski banków sięgają 15 mld zł rocznie"

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Fot. wPolityce.pl
Fot. wPolityce.pl

Struktura gospodarki polskiej wskazuje na naszą podległość ekonomiczną

- mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. Witold Kieżun.

Powstaniec warszawski i profesor ekonomii ma dla Polaków specjalny apel na 11 listopada:

Przekaz, który chciałbym, aby zabrzmiał 11 listopada, to: odzyskajmy naszą niepodległość ekonomiczną, zachowajmy niepodległość polityczną. U nas na 63 banki tylko 3 są polskie, w tym tylko 1 bank ma 100 proc. polskiego kapitału. A zyski banków sięgają 15 mld zł rocznie

- ubolewa Kieżun.

Zdaniem profesora mamy jako Polacy wiele problemów ze swoją mentalnością i troską o nasz kraj:

Mamy jako naród problem z wdrażaniem genialnych pomysłów w życie. Niestety obecne środowiska polityczne charakteryzuje płytkość intelektualna, nikt nie mówi polskiej młodzieży zdecydowanie: nie wyjeżdżaj, bierz się za pracę tu, w Polsce. Masz takie i takie możliwości, są unijne pieniądze do wzięcia, to je bierz. Ale kto ma to mówić młodym? Korporacja zawodowych polityków, którzy całe życie żyją z polityki?

- krytykuje.

Witold Kieżun porównuje złożone i skomplikowane boje o Polskę z czasów II wojny światowej do tego, co dziś Polacy mogą zrobić dla swojego państwa:

Musimy walczyć o postawę inicjatywy, energii, przedsiębiorczości. My biliśmy się w Powstaniu, teraz trzeba się też bić, nie zbrojnie, ale rozwijać swoje możliwości, talenty. Wykaż inicjatywę! Nie myśl tylko o wyjeździe czy stanowisku w zagranicznej korporacji, pomyśl, co samemu możesz zdziałać! Ale taka postawa musi wynikać ze świadomości, że chcemy żyć w niepodległej ekonomicznie Polsce, żeby nie była kolonią

- kończy Kieżun.

lw, "Nasz Dziennik"

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych