Poseł Kaczmarek apeluje do premiera: "sprawdźmy skalę infiltracji SKW i MON przez Rosję". Putin ujawnia, że rozpracowywano SKW

Fot. Premier.gov.pl
Fot. Premier.gov.pl

Poseł Tomasz Kaczmarek chce powołania komisji międzyresortowej, która miałaby się zająć skalą infiltracji przez stronę rosyjską SKW i MON, a także podległych resortowi instytucji wojskowych (KPRM, MSW, ABW, AW, SWW, CBA, ŻW i in.) oraz NATO.

W piśmie skierowanym do Prezesa Rady Ministrów parlamentarzysta argumentuje swoją inicjatywę "potajemną i nieformalną współpracą podległej bezpośrednio Panu Premierowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej (bez zgody o której mowa w art. 9 ust. 2 ustawy o SKW oraz SWW) oraz przyznaniem Prezydenta FR Władimira Putina, iż do maja 2013 roku >>współpraca<< ta miała charakter jednostronnego rosyjskiego operacyjnego rozpracowania potencjału SKW".

W ocenie Tomasza Kaczmarka komisja międzyresortowa powinna odpowiedzieć na pytania:

1. Czy odnotowano, że Rosjanie (nigdy faktycznie nie ustalono w jakiej instytucji/służby są zatrudnieni) uzyskują informacje z szerszego zakresu niż został ustalony w warunkach „współpracy”, a przede wszystkim czy stwierdzono tzw. indagację wywiadowczą?

2. Czy prowadzono bieżącą analizę próśb/wniosków kierowanych przez Rosjan do SKW na okoliczność ustalenia czy nie mają one charakteru rozpoznania możliwości SKW np. w zakresie jakości i szybkości wykonanych dokumentów, nawiązania kontaktów referencyjnych etc.?

3. Czy podjęto kroki zabezpieczające (na czym one polegały) przed podejmowaniem przez Rosjan rozpoznania naszych możliwości operacyjnych na terenie RP?

4. Czy wobec osób utrzymujących kontakt z Rosjanami zastosowano dodatkowe zabezpieczenia przed opracowaniem przez obcą służbę do werbunku?

5. Czy osoby wyjeżdżające na rozmowy z Rosjanami miały zawsze pisemną zgodę Szefa SKW Janusza Noska?

6. Czy osoby biorące udział w rozmowach z Rosjanami były przygotowywane przez przełożonych w oparciu o zakres rozmowy zatwierdzony przez Szefa SKW Janusza Noska?

7. W jaki sposób uniemożliwiono Rosjanom zbieranie informacji o SKW, jej obiektach, kadrze SKW, potencjale operacyjnym etc.?

8. Jakie dokumenty zostały wytworzone w związku z każdym spotkaniem z Rosjanami (ustalić należy nazwy dokumentów i ich datę wytworzenia)?

9. Czy przekazywano lub udostępniano Rosjanom jakiekolwiek informacje dotyczące obywateli RP, osób przebywających na terenie RP, instytucji państwowych, organizacji, stowarzyszeń, zespołów itp. działających na terenie RP? Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej, w jakiej formie, na czyje polecenie i jak to dokumentowano.

10. Ilu funkcjonariuszy, żołnierzy SKW miało kontakt z Rosjanami w ramach tzw. „współpracy”?

11. Czy polscy funkcjonariusze, żołnierze mieli zawsze dokumenty legalizacyjne?

12. Jakie działania pojęto w celu ustalenia rzeczywistej tożsamości Rosjan oraz miejsca ich zatrudnienia, a także czy zarejestrowano ich w CEZOP?

13. W ilu spotkaniach i których uczestniczył obecny p.o. Szefa SKW Piotr Pytel, a ówcześnie dyrektor Zarządu Operacyjnego SKW?

14. Kto wyraził zgodę na kontakty ówczesnego dyrektora Zarządu Operacyjnego SKW Piotra Pytla z Rosjanami?

15. Kiedy kontakt z Rosjanami został nawiązany przez ówczesnego dyrektora Zarządu Operacyjnego SKW Piotra Pytla?

16. Jakie dokumenty (ustalić należy daty ich wytworzenia i nazwy) określały zakres współpracy Piotra Pytla z Rosjanami?

17. Ile dokumentów było wytwarzanych w związku z każdym kontaktem z Rosjanami?

18. Czy w związku z kontaktami z Rosjanami Piotr Pytel był poddawany badaniom poligraficznym (zarówno w UOP, ABW, jak i SKW)?

19. Czy analogicznym badaniom byli poddawani inni funkcjonariusze, którzy mieli kontakty z Rosjanami?

20. Czy wyniki w/w badań poligraficznych, które przechodził Piotr Pytel zawsze nie budziły one wątpliwości, co do jego wiarygodności?

21. Na podstawie jakich kryteriów wytypowano właśnie ówczesnego dyrektora Zarządu Operacyjnego SKW Piotra Pytla do realizacji kontaktów z Rosjanami? Czy podejmując tę decyzję brano pod uwagę wyniki jego badań poligraficznych oraz informacje zgromadzone w aktach TOK, TAPS UOP, ABW i SKW?

22. Czy Piotr Pytel i inni funkcjonariusze, którzy mieli kontakty z Rosjanami posiadają formalne potwierdzenie znajomości języka rosyjskiego na poziomie właściwym do takich rozmów?

23. Czy w czasie kontaktów z Rosjanami korzystano z tłumacza? Czy tłumacz był obecny przy wszystkich kontaktach z Rosjanami?

24. Czy po rozmowach z Rosjanami dochodziło do spotkań, w czasie których spożywany był alkohol?

25. Czy funkcjonariusze, żołnierze SKW składali szczegółowe sprawozdania z rozmów oraz czy ich sprawozdania były weryfikowane (chociażby poprzez porównanie) przez odpowiednie służby?

26. Czy prowadzono jakiekolwiek próby operacyjnego rozpracowania Rosjan?

27. Jakie czynności prowadzili funkcjonariusze, żołnierze SKW na terenie Federacji Rosyjskiej?

28. Jaki był cel wielomiesięcznego pobytu Dyrektora Inspektoratu SKW w Warszawie w Moskwie i na terenie Federacji Rosyjskiej?

29. Jakie rzeczywiste szkody poniosła SKW oraz inne polskie służby i instytucje w wyniku przedmiotowej współpracy SKW z Rosjanami?

30. Jakie szkody poniosło NATO w wyniku nielegalnej współpracy Janusza Noska, Piotra Pytla i osób im podległych z Rosjanami?

Pismo Tomasza Kaczmarka trafiło do premiera, szefa MON, MSW oraz ABW. Niestety jednak trudno się spodziewać, by aktywność posła Kaczmarka spotkała się z przyjaznym odbiorem adresatów. Dzisiejsza władza niezbyt chętnie patrzy na podobną aktywność i inicjatywy. Są one zbyt niebezpieczne. Już sam pomysł analizowania kontaktów z Rosją i skali rozpracowywania polskich służb przez rosyjskie zapewne będzie spędzał polskim decydentom sen z powiek...

KL

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.