Komisja praw kobiet chce legalizacji aborcji we wszystkich krajach UE. Co z milionem głosów za życiem?

sxc.hu
sxc.hu

Komisja praw kobiet i równouprawnienia w Parlamencie Europejskim poparła projekt niewiążącej rezolucji zalecający m.in., by aborcja była legalna i dostępna we wszystkich krajach UE.

Raport w sprawie zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego oraz praw w tej dziedzinie poparło w głosowaniu 17 eurodeputowanych z komisji PE, a przeciw było siedmioro członków komisji. Autorką raportu jest portugalska socjaldemokratka Edite Estrela.

W dokumencie podkreślono, że „poszanowanie prawa kobiet do swobodnego i odpowiedzialnego decydowania o tym, ile, kiedy i w jakich odstępach czasu chcą mieć dzieci, jest niezbędne dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego”. Wezwano też kraje UE do propagowania badań naukowych nad środkami antykoncepcyjnymi dla kobiet i mężczyzn.

Raport zaleca również, aby aborcja była legalna, bezpieczna i dostępna dla wszystkich. Jednocześnie podkreśla, że nie powinna ona być promowana jako metoda planowania rodziny. Rezolucja kładzie nacisk na dostęp do antykoncepcji i obowiązkowej edukacji seksualnej odpowiednio przystosowanej do wieku i płci oraz koncentrującej się na zwalczaniu stereotypów.

Jeśli rezolucja zostanie przyjęta przez cały Parlament Europejski, będzie jedynie jego stanowiskiem politycznym, bez żadnej mocy prawnej dla krajów Unii. W sprawy takie jak dopuszczalność przerywania ciąży przepisy unijne nie ingerują.

Prawo unijne dotyczące dopuszczalności aborcji ma szansę zmienić Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas”, w którą włączyło się już milion obywateli Europy domagających się zaprzestania finansowania aborcji z pieniędzy podatników.

CZYTAJ WIĘCEJ: Europa przemówiła! Historyczne "tak dla życia". Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z Nas” ma szansę zmienić prawo Unii.

W 21 krajach UE dopuszczalna jest aborcja na życzenie. Wielka Brytania, Finlandia i Cypr pozwalają na dużą dowolność w interpretowaniu, czy aborcja jest dopuszczalna w danym przypadku. Jedynym państwem UE bezwarunkowo zakazującym aborcji jest Malta.

W Polsce zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy jest wynikiem czynu zabronionego lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

 

PAP/aż

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.