Napis "czerwona zaraza" na pomniku upamiętniającym "braterstwo broni z Armią Czerwoną" to jednak przestępstwo? Sąd chce wziąć pod uwagę "poglądy innych ludzi"

fot. wPolityce.pl
fot. wPolityce.pl

Warszawski Sąd Okręgowy kazał na nowo zająć się sądowi rejonowemu sprawą czterech sprawców wykonania na pomniku „Czterech Śpiących" napisu „czerwona zaraza”. Sędzia decyzję o tym podjął po tym, jak kazał opróżnić salę z publiczności. Pozostali jedynie dziennikarze.

Sędzia Jacek Matusik najprawdopodobniej wiedział co robi. Miał bowiem w planach wygłoszenie zaskakującego uzasadnienia swojej decyzji. Sąd Rejonowy wcześniej uznał bowiem, że nie było przestępstwa, gdyż Pomnik Braterstwa Broni nie jest pomnikiem, a więc obiektem godnym czci i szacunku.

Jest zakłamanym świadectwem w historii dziejów Polski, kiedy to armia sowiecka nie udzieliła pomocy Powstaniu Warszawskiemu

– napisała w uzasadnieniu do umorzenia sędzia Sądu Rejonowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Warszawski sąd: obiekty „Braterstwa Broni” i "Wdzięczności Armii Radzieckiej" to nie pomniki. Należy je rozebrać. Prokuratura protestuje

Nie zgodziła się z tym stanowiskiem prokuratura i zaskarżyła decyzję. Sąd Okręgowy przychylił się do tezy prokuratury i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.

W uzasadnieniu sędzia Matusik powiedział, że Sąd Rejonowy podjął swoją decyzję „bez wzięcia pod uwagę poglądów innych ludzi”. Nie dodał niestety, jakich „innych ludzi” miał sędzia na myśli. Czy chodziło mu np. o rodziny NKWD-zistów.

Oprócz wątku ideologicznego sędzia polecił sądowi niższej instancji, aby jednak zbadać, czy doszło do popełnienia przestępstwa, a dopiero potem rozstrzygać, czy „Czterech Śpiących” to pomnik w świetle prawa polskiego.

Mogę wyrazić zdumienie i zdziwienie, że uzasadniając swoje postanowienie sąd wszedł w rozważania ideologiczne i światopoglądowe zamiast pozostać przy kwestiach czysto prawnym i proceduralnych

- powiedział nam mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat jednego z oskarżonych.

Slaw

 

 

----------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------

Tylko w naszym internetowym sklepie wSklepiku.pl możesz kupić bardzo atrakcyjne gadżety portalu tj:

Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl


Zestaw toreb zakupowych wPolityce.pl

oraz

Kubek wPolityce.pl

Kubek wPolityce.pl

 

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.