Prof. Eleonora Zielińska - popierała aborcję i wspierała Wandę Nowicką, teraz będzie pisała kodeks etyczny dla urzędników ochrony zdrowia. ZOBACZ FILM

fot. YouTube
fot. YouTube

Do zespołu, którego zadaniem ma być opracowanie zasad etyki urzędników ochrony zdrowia, prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej powołało znaną z proaborcyjnych wystąpień prof. Eleonorę Zielińską – ustalił „Nasz Dziennik”.

Jestem niemile zaskoczony tą nominacją. Dobrze, żeby urzędnicy ministerialni mieli kodeks etyczny. Ale istotne jest to, kto ten kodeks będzie opracowywał. Jednym z zarzutów, jakie padają pod adresem urzędników ministerialnych, jest to, że chcą oni płacić za procedurę in vitro. W tej sytuacji dobieranie osób, które właśnie te działania wspierają, jest szczególnie kontrowersyjne

- Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, oczekuje od szefa NRL dr. Macieja Hamankiewicza wyjaśnień w sprawie wyboru Zielińskiej. A prezes NRL w żaden sposób nie może sobie przypomnieć, kto wysunął tę kandydaturę.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej dokładnie zna, a przynajmniej powinien, dorobek mianowanych członków zespołu. Nie mógł jego uwadze umknąć fakt, że prof. Eleonora Zielińska popierała w wyborach parlamentarnych Wandę Nowicką, ówczesną szefową proaborcyjnej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Zielińska wspólnie z Nowicką w 2009 r. zgłosiła adresowany do minister zdrowia Ewy Kopacz wykaz rekomendacji w sprawie zdrowia kobiet, przygotowanych po obradach Kongresu Kobiet Polskich. Obie panie, jak relacjonowała PAP, przeprowadziły podczas kongresu panel na temat zdrowia.

"Nasz dziennik" przypomina, że zdaniem autorek listu, „minister zdrowia powinien zobowiązać szpitale związane kontraktem na ginekologię i położnictwo z NFZ do przeprowadzania legalnych zabiegów przerywania ciąży”. Wśród innych propozycji znalazła się ta o zwiększeniu dostępu do antykoncepcji i poradnictwa antykoncepcyjnego. Środki antykoncepcyjne powinny znaleźć się na liście leków refundowanych, a ponadto należy rozważyć możliwość sprzedawania niektórych z nich bez recepty, wnioskowały autorki pisma do Kopacz.

Zadaniem zespołu jest ustalenie zasad etycznych, którymi powinni kierować się urzędnicy ochrony zdrowia, a w szczególności określenie katalogu podmiotów i instytucji publicznych, które odpowiadają za organizację i finansowanie służby zdrowia, oraz określenie zbioru zasad etycznych, którymi powinni kierować się pracujący w nich urzędnicy.

źródło: naszdziennik.pl/Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych