"Dar rodziny nie znosi przetargów, żąda zaangażowania serca". Bp Kazimierz Ryczan w ważnej homilii do pielgrzymów

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot. PAP/Wojciech Pacewicz
fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Współczesny człowiek chce zrezygnować z daru rodziny, bo przy założeniu rodziny ślubuje się miłość, wierność, uczciwość małżeńską oraz trwanie razem aż do śmierci (…). Woli transakcję

- zwrócił na to uwagę bp Kazimierz Ryczan w bazylice katedralnej, przewodnicząc Mszy św. dla XXXII Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej, która 8 sierpnia weszła do Kielc. To czwarty dzień pielgrzymowania na Jasną Górę.

Mszę św. koncelebrowali trzej biskupi kieleccy: Kazimierz Ryczan, Marian Florczyk i Kazimierz Gurda, który idzie z pielgrzymami. Zwierzchnik diecezji pobłogosławił zawarcie związku małżeńskiego przez parę pielgrzymów: Martę i Mateusza. W homilii skupił się na ukazaniu rodziny jako daru Boga i na bolączkach współczesnych rodzin.

Przypomniał, że pomimo zmieniających się epok, mimo upadków i powstawania państw, systemów politycznych, „rodzina trwała, jak każdy dar Boga”. Tymczasem, podczas gdy „u Pana Boga nie zmieniło się nic”, to „zmienił się współczesny człowiek”.

Nie chce żadnego daru, nie chce darować, chce brać, kupować, dokonywać transakcji (…). Nie chce daru rodziny, bo taki dar obciąża, nie jest rentowny. Woli transakcję

– zauważył biskup kielecki. Podkreślił, że człowiek dzisiejszy wybiera transakcję, gdyż jest wygodniejsza, jako zawierana na określony czas, z możliwością potargowania się.

Dar rodziny nie znosi przetargów (…), żąda zaangażowania serca

– dodał kaznodzieja.

Zwracając się do nowożeńców zaapelował, by na równości i miłości zbudowali prawdziwy dom.

Nie z cegły ani z betonu, dom ten powstanie z modlitwy, cierpienia, zwycięstw, przegranych, przebaczenia, nieprzespanych nocy

– stwierdził bp Ryczan.

Kielce – stolica diecezji - są czwartym dniem pielgrzymki kieleckiej, która wyruszyła z Wiślicy 5 sierpnia i przez Ponidzie dotarła do miasta. Pielgrzymi mają jeszcze do przebycia ok. stu kilometrów i za sobą mniej więcej tyle samo. Na Jasną Górę 13 grup pielgrzymki kieleckiej wejdzie 13 sierpnia. W tym roku idzie w niej łącznie ok. 3 tys. osób.

źródło KAI/Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych