Zaufani premiera biorą specsłużby
- pisze "Dziennik Gazeta Prawna", komentując zmiany, jakie chce wprowadzić rząd w służbach specjalnych. Jak czytamy, projekt zmian przygotowali Jacek Cichocki oraz Bartłomiej Sienkiewicz.
W założeniach, jakie opisał gabinet Donalda Tuska można przeczytać o konieczności "usprawnienia systemu koordynacji służb" i zmianom w przepisach dotyczących podlegania konkretnych służb.
Największą zmianą jest wprowadzenie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Państwa, który ma zastąpić dotychczasowe Kolegium ds. Służb Specjalnych. Ta, wydawać by się mogło, kosmetyczna i techniczna zmiana pociąga za sobą daleko idące konsekwencje. Jak pisze "DGP", wszyscy uczestnicy Komitetu będą z nadania premiera, obradom przewodniczyć będzie również sam szef rządu.
Skoro premier bezpośrednio pozostaje nadzorcą CBA i AW, to może się zdarzyć, że komitet wezwie go, aby się tłumaczył z podjętych decyzji. To wręcz niepoważne
- ocenia Zbigniew Siemiątkowski.
Z kolei prof. Andrzej Zybertowicz zwraca uwagę na odsunięcie od uczestnictwa w tym gremium szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego:
Mogę zrozumieć, że rząd chce ograniczyć prawa opozycji, ale rugowanie szefa BBN odczytuje jako wzrost napięcia między obozami premiera i prezydenta
- mówi Zybertowicz, doradca śp. Prezydenta Kaczyńskiego w sprawach bezpieczeństwa państwa.
To jednak nie koniec reformy. Tusk wraz ze swoją ekipą chce zmieniać zadania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i przekazać nadzór nad nią szefowi resortu spraw wewnętrznych. Zapowiada się na naprawdę duże zmiany w służbach specjalnych i przejęcie ich przez ludzi szefa rządu. Co tym ruchem chce zyskać premier?
svl, "Dziennik Gazeta Prawna"
------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------
Polecamy wSklepiku.pl:najnowszy numer miesięcznika"Sieci Historii"(3/2013) z filmem"Urodziny młodego Warszawiaka"+ opaska powstańcza.
W najnowszym wydaniu miesięcznika „Sieci Historii” (3/2013), w temacie miesiąca Andrzej Rafał Potocki przypomina sylwetkę wielkiego XIX-wiecznego malarza Jana Matejki – pół-Czecha, który zbudował polską tożsamość. Michał Kopczyński wyjawia tajemnice słynnego obrazu Jana Matejki i przybliża Czytelnikom prawdziwy przebieg bitwy pod Grunwaldem. W miesięczniku pojawiają się również artykuły o pierwszej polskiej ekspedycji w Himalaje (Nanda Devi) oraz o udziale sławnych Polaków w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę.
Do miesięcznika dołączony jest film fabularny „Urodziny młodego Warszawiaka”, w reżyserii Ewy i Czesława Petelskich oraz dodatek w postaci opaski upamiętniającej Powstanie Warszawskie.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/163658-donald-tusk-wyciaga-reke-po-specsluzby-duze-zmiany-i-scislejsza-kontrola-z-cichockim-i-sienkiewiczem-w-tle-co-przygotowuje-premier