Ilu widzów można stracić w trzy miesiące? Małgorzata Wyszyńska udowadnia w "Wiadomościach", że bardzo wielu

Małgorzata Wyszyńska. Fot. wPolityce.pl
Małgorzata Wyszyńska. Fot. wPolityce.pl

To w świecie dziennikarskim branżowa informacja numer jeden: "Wiadomości" pod kierownictwem Małgorzaty Wyszyńskiej dramatycznie tracą widzów. I nie wygląda to na lekkie sezonowe wahnięcie, ale zdecydowany odpływ zainteresowanych flagowym programem informacyjnym telewizji publicznej w obecnym kształcie.

Przypomnijmy - Wyszyńska kieruje programem od 29 października 2010 roku, kiedy zastąpiła na tym stanowisku Jacka Karnowskiego. Wraz z nim pracę stracili młodzi, dynamiczni wydawcy i dziennikarze zajmujący się wcześniej kluczowymi tematami jak polityka i tragedia smoleńska. Zresztą, tę ostatnią sprawę pod kierownictwem Wyszyńskiej "Wiadomości" całkowicie przestały drążyć, ograniczając się do suchego relacjonowania głównie stanowisk rządowych.

Jak więc wyglądają wyniki oglądalności w ostatnich miesiącach? Dane podajemy za serwisem Wirtualnemedia.pl:

Najpierw trochę historii:

"Wiadomości" w ciągu roku zyskały najwięcej widzów

Największy wzrost oglądalności wśród programów informacyjnych głównych stacji w okresie od początku br. do końca października (2010 roku) zanotowały "Wiadomości". Natomiast w dół poszła jedynie widownia "Teleexpressu".

Średnia oglądalność "Wiadomości" TVP 1 w okresie od 1 stycznia do 28 października br. wyniosła 4,27 mln osób i była o 5,88 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub.r. – wynika z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla portalu Wirtualnemedia.pl.  W tym okresie programem kierował odwołany w piątek Jacek Karnowski.

 

A jak o wygląda dzisiaj?

W styczniu br. swoją widownię poprawiły wszystkie główne programy informacyjne poza "Wiadomościami" i "Wydarzeniami". Najwięcej zyskała "Panorama" - liderem "Teleexpress".

Z danych Nielsen Audience Measurement przygotowanych dla Wirtualnemedia.pl wynika, że liderem oglądalności wśród programów informacyjnych był w styczniu br. nadawany w Jedynce "Teleexpress". Gromadził on w tym okresie codziennie średnio 5,45 mln widzów, czyli o 4,25 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r.

Na drugim miejscu znalazły się liderujące rok wcześniej "Wiadomości" TVP 1. W zeszłym miesiącu śledziło je przeciętnie 4,84 mln osób, czyli o 9,17 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Tuż za nimi uplasowały się "Fakty" TVN, które miały w styczniu średnio 4,77 mln widzów, po wzroście o 3,88 proc.

Programowi informacyjnemu TVN udało się jednak wyprzedzić serwis TVP 1 pod względem udziału w rynku. "Fakty" miały w styczniu ub.r. bowiem 31,18 proc. udziału (wzrost o 1,12 pkt proc.), a "Wiadomości" - 30,35 proc. (spadek o 3,20 proc.).

(wirtualnemedia.pl)

Cóż, na miejscu prezesa Waltera i całego TVN wysłalibyśmy pani Wyszyńskiej kwiaty. Choć to smutne, bo niezależnie kto rządzi mediami publicznymi, zawsze jesteśmy zdania, że jeśli są silne, to mimo wszystko debata publiczna w Polsce jest lepsza niż gdy słabną.

I jeszcze dwa kwiatki do tego bukietu. Po pierwsze, kierownictwo "Wiadomości" najwyraźniej nie rozumie, ze przegrywa walkę konkurencyjną, bo zgubiło pracowicie budowaną powagę i przekonanie widzów, że ważnych tematów, jak Smoleńsk, sie nie lekceważy. A program informacyjny to nie zbiór ciekawostek z kraju, to nie laurki wystawiane władzy, w co "Wiadomości" niestety się ostatnio przeobraziły.

Małgorzata Wyszyńska tak bowiem reaguje na złe informacje:

Walentynkowa metamorfoza "Wiadomości" i "Teleexpressu"

"Wiadomości" od 14 lutego ukazywać się będą w nowej odsłonie. Zyskają świeżą oprawę i czołówkę, a program ma być dynamiczniejszy. Podobne zmiany szykują się w "Teleexpressie".

Jak zapowiada w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Małgorzata Wyszyńska, szefowa "Wiadomości", program otrzyma nową czołówkę i oprawę graficzną, zmienią się m.in. belki, paski i logo w zegarze. Samo studio zmieni się tylko nieznacznie - scenografia poddane zostanie kosmetycznemu odświeżeniu, ale całe pomieszczenie pokazane ma zostać widzom z innej perspektywy, inne będzie też oświetlenie.

Gospodarzami głównego wydania na zmianę będą nadal Piotr Kraśko, Krzysztof Ziemiec i Małgorzata Wyszyńska, ale sposób prowadzenia będzie mieszany. Cześć "Wiadomości" - tak jak kiedyś - będzie prowadzona na stojąco.

Ba, można i tańczyć - nie pomoże. Jakości dziennikarskiej nie da się zastąpić błyskotkami.

Zresztą, nie wróżymy pani Wyszyńskiej długich rządów, bo jak niesie wieść na Woronicza, kierownictwo TVP jest poważnie zaniepokojone wynikami jej programu. Tak źle nie było od lat.

I drugi kwiatek - jak o sprawie poinformował zwalczający poprzednie kierownictwo "Wiadomości" miesięcznik Press, na swojej stronie internetowej:

Wśród głównych telewizyjnych programów informacyjnych widownię w styczniu zwiększyły "Fakty" TVN i "Panorama" TVP 2. Straciły za to "Wiadomości" TVP 1 i "Wydarzenia" Polsatu.

Liderem pozostały jednak "Wiadomości", które w styczniu co wieczór gromadziły przed telewizorami średnio 4,84 mln osób (o 490 tys. mniej niż w styczniu ub.r.). Niewiele mniejszą widownię – 4,77 mln osób – miały "Fakty".

Jakoś inaczej im wyszło... To się chyba nazywa kreatywne dziennikarstwo?

A tak na serio - szkoda "Wiadomości", duża szkoda.

(Różnice w bezwzględnych liczbach oglądalności wynikają z naturalnego cyklu telewizyjnego, w którym więcej ludzi zasiada przed odbiornikami jesienią i zimą, a mniej wiosną i latem. Stąd porównuje się oglądalność z tym samym miesiącem poprzedniego roku)

wu-ka, źródła: wirtualnemedia.pl, press.pl, inf. własne

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych