Z apelem o godne uczczenie pamięci walczących w Powstaniu Warszawskim zwrócili się przedstawiciele organizacji kombatanckich podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w stołecznym Ratuszu. Podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentowany został także program obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W spotkaniu wzięli udział Edmund Baranowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Tadeusz Filipkowski ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy oraz Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Rocznica Powstania Warszawskiego to dla nas zawsze wielkie święto. Jest nas już niewielu, tym niemniej przykładamy ogromną miarę do tego, by święto to przebiegało w atmosferze wzajemnego zrozumienia, zaufania i pamięci o poległych, zarówno ludności cywilnej, jak i żołnierzach Powstania Warszawskiego
– powiedział Edmund Baranowski. Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich podkreślił, że ma nadzieję, że tegoroczne obchody „stworzą atmosferę sprzyjającą obchodom 70. rocznicy, którą będziemy przeżywać w przyszłym roku”.
Mam nadzieję, że nasze nadzieje się spełnią. Wiele nadziei pokładamy również we wspólnej działalności władz miejskich i władz powstańczych, byśmy mogli stworzyć właściwe warunki organizacyjne w roku przyszłym. Zapraszam wszystkich na 69 rocznicę i przyszłoroczne obchody. Mam nadzieję, że się spotkamy
- dodał.
Wiedza warszawiaków i mieszkańców Polski na temat Powstania Warszawskiego jest nieporównywalnie większa, niż przed paru laty. Spowodowało to z jednej strony uruchomienie Muzeum Powstania Warszawskiego, jak również wieloletnia polityka władz miejskich, które poprzez godne obchody przybliżają społeczeństwu rocznicę
– powiedział Tadeusz Filipkowski.
Dodał, że w ubiegłym roku z zażenowaniem patrzył, jak jeden z kombatantów ze znakiem Polski Walczącej organizował buczenie na Cmentarzu Powązkowskim.
To są zachowania niegodne, mam nadzieję, że w tym i w przyszłych latach do takich zachowań nie dojdzie. Bo przecież czcimy pamięć bohaterskiej ludności i naszych poległych i walczących towarzyszy broni
– powiedział.
Hanna Gronkiewicz Waltz, prezydent Warszawy odczytała apel o godne uczczenie obchodów, który został napisany w porozumieniu z władzami Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Związkiem Powstańców Warszawy.
Pierwszy sierpnia jest świętem dla Warszawy, jak co roku oddamy cześć bohaterom, którzy 69 lat temu stanęli do nierównej walki o wolność Warszawy, o wolność Polski. Mamy szczęście i honor, że w dniach obchodów są z nami świadkowie tamtych wydarzeń, żołnierze i sanitariuszki powstańcy. To oni przenieśli do naszych czasów pamięć o bohaterskiej Warszawie. Strzegli jej jak ledwo tlącego się ognia, podczas długich powojennych lat, kiedy wspomnienie o AK było zakazane a jej rola w walce z okupantem pomijana lub pomniejszana. Dzięki nim dzisiejsze pokolenie warszawiaków poznało prawdę o powstaniu, jest dumne z niezwyciężonego ducha swego miasta. Zna swą tożsamość, ma wsparcie i czerpie wzory z postaw pokolenia 44. Pierwszego sierpnia o godzinie 17. uczcijmy pamięć tych, którzy zginęli za wolność stolicy. Oddajmy hołd powstańcom, którzy teraz są z nami. To z ich poczucia obowiązku, patriotyzmu i niezwykłej odwagi możemy brać przykład. Apelujemy do warszawiaków o zgodny udział w uroczystościach upamiętniających powstańczy zryw
- odczytała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Zapewniła, że miasto postara się o godne uczczenia kolejnej rocznicy.
Podczas konferencji Jan Ołdakowski przedstawił niektóre z punktów programu. Na terenie Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 21 w ramach cyklu „Pamiętamy’44” odbędzie się koncert zespołu Lao Che. W niedzielę o godzinie 20 w tym samym miejscu zaprezentowane będzie widowisko muzyczne „Zakazane piosenki”, podczas którego w wykonaniu Kabaretu Moralnego Niepokoju, Katarzyny Groniec, Joanna Kołaczkowskiej, Meli Koteluk, Marka Dyjaka oraz Artura Andrusa wykonane zostaną piosenki oraz teksty satyryczne inspirowane humorem okupacyjnym. Bilety na obydwa wydarzenia można nabyć w kasach Muzeum Powstania.
W środę 31 lipca z Powstańcami w Muzeum spotka się prezydent Bronisław Komorowski. Odbędzie się uroczystość nadania odznaczeń państwowych. O godzinie 18.00, pod pomnikiem Powstania Warszawskiego zostanie odprawiona Msza św., po której nastąpi odczytanie Apelu Pamięci, ceremonia złożenia kwiatów oraz koncert „Sierpniowa melodia”.
W rocznicę powstania o godz. 17.00 , w godzinę „W” pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, oddany zostanie hołd powstańcom.
W niedzielę 4 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego o godzinie 18 odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy, harcerzy oraz wszystkich ofiar Powstania Warszawskiego.
Jak poinformował dyrektor Muzeum Powstania, Jan Ołdakowski w dniach od 22 lipca do 4 sierpnia w godz. 10.00-18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie działało Centrum Informacyjne obchodów 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Honorowy patronat nad obchodami Powstania Warszawskiego objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.
lw, KAI
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/162199-znamy-program-obchodow-rocznicy-powstania-warszawskiego-kombatanci-apeluja-o-godne-obchody-zrywu-warszawiakow