Tajemnicza misja agenta służb PRL. Tomasz Turowski miał "uzdrawiać" w latach 90-tych Stocznię Szczecińską

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
Tomasz Turowski. Kadr z powstającego filmu Pawła Nowackiego "Nielegał"
Tomasz Turowski. Kadr z powstającego filmu Pawła Nowackiego "Nielegał"

Szpieg służb PRL Tomasz Turowski na początku lat ’90 dostał zadanie, by razem z 20 osobami „naprawiać” w Polsce przemysł stoczniowy - podaje Radio Wnet.

Informację taka przekazał Krzysztof Piotrowski - były prezes spółki Stocznia Szczecińska Porta Holding SA, który po 11 latach wygrał sprawę o nielegalne aresztowanie ws. narażenia stoczni na szkody.

W latach ’90 powołano do życia spółkę Porta, w której skład miały wchodzić wyłącznie osoby fizyczne. Wśród tych 21 wybawicieli polskiego przemysłu znalazły się trzy osoby zupełnie niezwiązane z tą dziedziną.

Pierwszą z nich jest Tomasz Turowski, agent służb wywiadowczych PRL, który przez wiele lat pod przebraniem jezuity inwigilował otoczenie Jana Pawła II. Drugą osobą dołączoną do superspółki jest Robert Polan, przedstawiciel ówczesnego Polskiego Banku Rozwoju, który był amerykańskim specjalistą doradzającym polskiej gospodarce. To właśnie on z  ramienia ministra przekształceń własnościowych Janusza Lewandowskiego  kierował oddłużaniem stoczni.

Z panem Polanem zapoznał nas pan Wojciech Kostrzewa – ten z grupy ITI. Przywiózł go po prostu ze sobą do stoczni i powiedział, że jest to specjalista, który współpracuje z jego bankiem, i który będzie służył nam pomocą, dosyć efektywną. Tomasz Turowski pojawił się z kolei z poręki pana Polana

– mówił Piotrowski. Cel wprowadzenia Turowskiego do spółki pozostaje niejasny.

Kostrzewa jest dyrektorem rady nadzorczej TVN i prezesem Grupy ITI. Turowski to komunistyczny szpieg, który po 1989 r. przeszedł do służb specjalnych wolnej Polski. W kwietniu 2010 r. nadzorował z ramienia MSZ organizację wizyty delegacji z Lechem Kaczyńskim w Smoleńsku.

źródło: radiownet.pl/Wuj

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych