Na Jasnej Górze trwa Ogólnopolski Kongres Katolików. Obrady mają się skończyć powołaniem Instytutu ds. przeciwdziałania ateizacji

fot. jasnagora.com
fot. jasnagora.com

Ogólnopolski Kongres Katolików rozpoczął się w niedzielę na Jasnej Górze. Uczestniczą w nim m.in. przedstawiciele duchowieństwa, organizacji katolickich oraz politycy PiS. Planowane jest wystąpienie prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Hasło spotkania brzmi: "Stop ateizacji". Odbywa się ono w sali na kilkaset miejsc. Głównym organizatorem jest parlamentarny zespół ds. przeciwdziałania ateizacji. Wśród organizatorów są też tygodnik katolicki "Niedziela" oraz Akcja Katolicka Archidiecezji Częstochowskiej.

Oprócz polityków PiS w kongresie biorą udział m.in, były kandydat PiS na premiera rządu technicznego prof. Piotr Gliński, redaktor naczelny "Niedzieli" ks. inf. Ireneusz Skubiś, prof. Andrzej Nowak oraz redaktor naczelny tygodnika "Sieci" Jacek Karnowski.

Jarosław Kaczyński ma wygłosić wystąpienie zatytułowane: "Polityka państwa polskiego wobec Kościoła". Niektóre inne tematy wystąpień to: "Ateizacja Polski celowym i zaplanowanym działaniem", "Polsko, co się z tobą stało", "Ateistyczna wizja człowieka", "Stop eugenice, walka o życie obowiązkiem katolików", "Postawa katolika wobec ateisty", "Katolik nie może być obojętny. Prawne aspekty obrony wiary" czy "Walka z wiarą i tradycją w Unii Europejskiej".

Według wcześniejszych informacji organizatorów obrady mają skończyć się powołaniem Instytutu ds. Przeciwdziałania Ateizacji. Ma być ogłoszony "manifest o konieczności zahamowania procesów ateizacji i wynaradawiania w Polsce".

W słowie pasterskim patronującemu wydarzeniu metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, które ma być odczytywane w niedzielę w kościołach archidiecezji, hierarcha wskazał m.in., że Ogólnopolski Kongres Katolików ma być próbą znalezienia odpowiedzi na pytania m.in.: "czy ateizacja Polski jest zaplanowanym i skrupulatnie realizowanym programem" i "czy katolicy mogą być obojętni".

Politycy PiS przekonywali w ostatnich dniach, że kongres nie jest inicjatywą polityczną, a wynika z chęci mobilizacji środowisk katolickich. Podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie mówili, że chodzi m.in. o głos świeckich katolików w obronie zhierarchizowanego Kościoła oraz o odpowiedź na inicjatywy związane z szerzeniem światopoglądu lewicowego.

Uczestnikami spotkania na Jasnej Górze są m.in. działacze katolickich ruchów społecznych i kulturalnych. Przybyli też przedstawiciele związków zawodowych, wśród nich "Solidarności" Stoczni Gdańskiej. Przed rozpoczęciem Kongresu wspomniano pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej oraz postać zmarłego niedawno kard. Stanisława Nagy'ego.

Szerszą relację z kongresu zamieścimy na naszym portalu.

svl, PAP

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.