Radio WNET: Turowski pisał donosy na Jana Pawła II powołując się na ks. Dziwisza

Radio WNET informuje, że dotarło do tajnego dokumentu wywiadu PRL, z którego wynika, że rezydujący w Watykanie agent Tomasz Turowski (o numerze 10682, ps. „Orsom” i „Ritter”) przekazywał do centrali w Warszawie informacje powołując się na rozmowy z ks. Stanisławem Dziwiszem, wówczas sekretarzem Jana Pawła II.

Jak czytamy na stronie gazetawnet.pl, opublikowana notatka Departamentu I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (wywiadu) datowana jest na 23 lipca 1980 r. Została sporządzoną przez nieżyjącego już oficera Wydziału XIV (wydział nielegałów) płk. Sylwestra Flaka.

Można z niej wyczytać, że

według informacji ks. Stanisława Dziwisza, podczas poufnej rozmowy papieża z Carterem, J.P. II opowiedział się za koniecznością utrzymania pokoju ale zachował pozycje konfrontacji ideologicznej z komunizmem (...).

Notatka pochodzi z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN i jest skatalogowana pod sygn. akt: IPN BU O 449/53/18. Na stronie fronda.pl Cezary Gmyz wyjaśnia, że dokument ten jest mu znany już od 3 lat i został włączony w akta procesu, jaki Turowski mu wytoczył (dziś sąd umorzył postępowanie).

To, że Tomasz Turowski znał się z ówczesnym ks. prałatem Stanisławem Dziwiszem to nie jest informacja nowa, bo Turowski był bardzo blisko papieża. Fakt tej znajomości potwierdził Piotr Jegliński w swoich wywiadach

- powiedział Frondzie Gmyz.

Agenturalna działalność Turowskiego, który przebywał w Rzymie od 1974 r. rozkwitła tuż po wyborze kardynała Wojtyły na papieża. Superszpieg Tomasz Turowski, w okresie PRL przez 10 lat ukrywając się pod habitem jezuity, inwigilował bliskie otoczenie Jana Pawła II, a także sporządzał donosy na polskie środowiska opozycyjne. Młody, 30-letni zakonnik stał się jednym z najcenniejszych agentów całego komunistycznego bloku w Watykanie.

W wolnej już Polsce, Turowski zajmował wysokie stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a na koniec swojej dyplomatycznej kariery, po trzech latach „spoczynku”, dostał polecenie przygotowania tragicznej wizyty Prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 roku do Katynia.


kim, gazetawnet.pl, fronda.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.