Ostatnie pożegnanie kard. Stanisława Nagyego - wybitnego teologa i przyjaciela Jana Pawła II

fot. PAP / J. Bednarczyk
fot. PAP / J. Bednarczyk

W Krakowie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe kard. Stanisława Nagyego, wybitnego teologa, wykładowcy i przyjaciela Jana Pawła II. Trumna z ciałem została wystawiona w Sanktuarium bł. Jana Pawła II, gdzie we wtorek zostanie pochowany.

Rano w kościele przy ul. Saskiej odprawiona została uroczysta jutrznia. Kard. Nageygo żegnali jego współbracia ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego i parafianie. Po południu trumna została uroczyście wprowadzona do Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

Mszy św. przewodniczył kard. Franciszek Macharski.

Dziś wspominamy o kard. Nagym jako o mistrzu duchowym i intelektualnym. Dziękujemy mu za dar, który nam zostawił w swojej osobie i w swoim dziele

- powiedział w homilii biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel. Podkreślił, że  w wykładach i publikacjach kard. Nageygo można zauważyć: intelektualne badanie problemów Kościoła i miłość, jaką pałał do Kościoła.

Nie tylko próbował nauczyć o Kościele, ale tą miłością innych swoich słuchaczy zapalić

- mówił bp Wróbel.

Biskup dodał, że wraz z wiekiem kard. Nagy, przysłuchując się dywagacjom nad sensem Kościoła, coraz wyraźniej dawał do zrozumienia, że Kościół z jednej strony jest święty, a z drugiej jest wspólnotą ludzi grzesznych, odnajdujących w tym Kościele "swoją chrześcijańską tożsamość i odkrywających Jezusa Chrystusa".

Kard. Nagy zostanie we wtorek pochowany w krypcie kościoła w sanktuarium bł. Jana Pawła II, gdzie we wrześniu ub.r. spoczął kard. Andrzej Deskur. Uroczystości będzie przewodniczyć metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita przemyski abp Józef Michalik.

Kard. Nagy zmarł w Krakowie 5 czerwca, w wieku 92 lat. Był emerytowanym profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładowcą teologii fundamentalnej i ekumenicznej, honorowym przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu Jana Pawia II w Lublinie.

Pochodził ze Śląska. Mając 16 lat w 1937 r. wstąpił do zgromadzenia sercanów. W 1945 r. w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk biskupa Stanisława Rosponda. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a doktorat, habilitację i tytuł profesora uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od roku 1958 prowadził wykłady na KUL. Wykładał teologię fundamentalną. W wielu swoich pracach skupiał się na aspekcie otwarcia się Kościoła po II Soborze Watykańskim na inne wyznania chrześcijańskie.

Dwukrotnie uczestniczył w charakterze eksperta w synodach biskupów (1985 i 1991). Z nominacji Jana Pawła II był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przez dwie kadencje (1986-1996). Ks. prof. Nagy otrzymał godność kardynalską na konsystorzu 21 października 2003 roku. Jego dewizą biskupią były słowa:

W Tobie, Serce Jezusa, swą ufność złożyłem.

W jego kardynalskim herbie znalazły się: symbol serca Jezusa - z racji tego, iż ks. prof. Nagy pochodzi z zakonu sercanów, Biblia - znak Bożego Objawienia, kotwica - symbol nadziei i pewności wiary oraz monogram słów Ave Maria.

W 2008 r. został odznaczony przez prezydent RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Pochodzący z Bierunia kardynał często odwoływał się do śląskich korzeni. We wrześniu 2012 r. odebrał Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla woj. śląskiego.

 

PAP/mall

Autor

Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl Wspólnie brońmy Polski i prawdy! www.wesprzyj.wpolityce.pl

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.