Kayah, Nosowska, Rojek i Możdżer wśród odznaczonych przez prezydenta. "To może być Święto Wolności dla wszystkich Polaków i wszystkich przyjaciół Polski"

PAP/Jacek Turczyk
PAP/Jacek Turczyk

Artyści m.in. Leszek Możdżer, Artur Rojek, Kayah i Katarzyna Nosowska, zagraniczni dziennikarze oraz naukowcy zostali we wtorek odznaczeni przez Bronisława Komorowskiego w rocznicę 4 czerwca '89.

Nie ma radości bez wolności i nie ma wolności głęboko przeżywanej bez radości, bez umiejętności okazywania radości

- podkreślał Bronisław Komorowski w swoim wystąpieniu podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Jak przekonywał, z wolności nie cieszą się "tylko ci, którzy sami nie czują się ludźmi wolnymi". Zaznaczył, że "ci, którzy czują się ludźmi wolnymi, radują się z tych osiągnięć wolnej Polski, które są i zasługą historyczną, ale i zasługą dla współczesnego, normalnego państwa polskiego".

Dziękował uczestnikom walki z reżimem PRL w opozycji antykomunistycznej, "w wybijaniu się na niepodległość", ale również tym, dzięki którym "nasza niełatwa walka zyskiwała zrozumienie, akceptację i sympatię w całym świecie - korespondentom i dziennikarzom, którzy przenosili polskie marzenia i wysiłki do świata wolnego".

Komorowski podziękował też tym środowiskom, które konsekwentnie i umiejętnie korzystają z wolności ojczyzny, wzbogacając ją o swoje doświadczenie i umiejętności w takich dziedzinach jak nauka, kultura i sport czy biznes.

Chcę podziękować i serdecznie prosić, by państwa działalność zawsze świadczyła o tym, że świadomie i z determinacją cały czas dbamy o polską wolność

– powiedział prezydent.

Jak dodał, o wolność trzeba stale dbać.

Trzeba bacznie przyglądać się, gdzie są granice wolności, których przekroczenie może oznaczać stratę z punktu widzenia dobra wspólnego

- przestrzegał.

Bronisław Komorowski przypomniał, że w przyszłym roku przypada 25. rocznica wyborów z 4. czerwca 1989 roku.

Bardzo bym chciał, aby ten szczególny rodzaj roku polskiej wolności był okazją do przypomnienia tej trudnej drogi walki o niepodległość, dla przypomnienia zasług opozycji antykomunistycznej, jak i przypomnienia zasług wielkiego ruchu solidarności

- powiedział.

Prezydent uważa, że w trakcie przyszłorocznych obchodów powinno znaleźć się miejsce dla podkreślenia "odwagi i wagi kompromisu zawartego przy okrągłym stole, który sam w sobie nie był wolnością, ale który był ważną i mądrą drogą ku polskiej wolności, ku zwycięstwu 4. czerwca 1989". Jak mówił, tego dnia wygrała Solidarność, wygrał wielki ruch antykomunistyczny.

Nie ma dwóch wygranych, myśmy wygrali tę walkę, ale warto pamiętać, że ta data oznacza również, że wygrała Polska jako całość, że wygrała szansa na demokratyzację Polski, na zbudowanie kraju wolnych obywateli, na odzyskanie niepodległości

- powiedział Komorowski. Jego zdaniem 4. czerwca "to może być Święto Wolności dla wszystkich Polaków i wszystkich przyjaciół Polski".

Za zasługi dla polskiej kultury i osiągnięcia w pracy artystycznej odznaczeni zostali: reżyser teatralny i operowy Grzegorz Jarzyna; dyrektor Festiwalu Planete + DOC Film Festiwal Artur Liebhart; kompozytor, pianista jazzowy, twórca muzyki filmowej i aranżer Leszek Możdżer; wokalista, autorka tekstów Katarzyna Nosowska; muzyk, kompozytor, wokalista Artur Rojek; wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów Kayah.

Prezydent odznaczył też kilkunastu zagranicznych dziennikarzy, którzy w latach 70. i 80. byli korespondentami w Polsce - m.in. Chrisa Niedenthala, Francoisa Gault'a, Jacqueline Hayden, Almę Kadragic, Renate Marsch-Potocką, Geri Nasarski, Joanę Radzyner, Guentera Schuberta. Odznaczenie otrzymał też Krzysztof Bobiński i Joanna Węgrzynowicz-Weschler. Uhonorowani zostali także Belgowie, którzy organizowali pomoc i transporty z darami dla Polaków - Frans Walter, Guy Fransen i Linda Hofkens.

Za zasługi w pracy naukowo-badawczej odznaczenia od prezydenta otrzymali: biolog molekularny dr Andrzej Stanisław Dziembowski; matematyk, fizyk, chemik dr hab. Piotr Garstecki; astrofizyk dr hab. Maciej Konacki; biolog molekularny, biochemik, krystalograf dr Marcin Piotr Nowotny; antropolog, lingwistka dr Justyna Olko-Bajer.

Komorowski odznaczył też przedsiębiorców. Uhonorowani zostali m.in.: prezes i twórca firmy Watt S.A. Sebastian Paszek, twórcy docenianego na całym świecie syntezatora mowy IVONA TTS Łukasz Osowski i Michał Kaszczuk, prezes Polski Przedsiębiorczej, współtwórca Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości Dariusz Żuk. Odznaczenia za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymała brązowa medalistka igrzysk w Londynie, windsurferka Zofia Noceti-Klepacka.

Slaw/ PAP

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.