Kierunek wschód. Wręczono polsko-rosyjską nagrodę "Ku spotkaniu". Państwo polskie abdykuje i zachęca

Czytaj więcej 50% taniej
Subskrybuj
fot. PAP / R. Pietruszka
fot. PAP / R. Pietruszka

Obwód leningradzki i województwo dolnośląskie zostali tegorocznymi laureatami polsko-rosyjskiej nagrody "Ku spotkaniu", ufundowanej wspólnie przez Senat i rosyjską Radę Federacji. Nagrodę wręczono w niedzielę w Niżnym Nowogrodzie.

Nagrodę - statuetkę "Trzy anioły" wzorowanej na obrazie Andrieja Rublowa - z rąk marszałka Senatu Bogdana Borusewicza oraz przewodniczącej Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Walentiny Matwijenko odebrali marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec oraz przewodniczący zgromadzenia ustawodawczego obwodu leningradzkiego Siergiej Biebienin.

Wręczając statuetkę, Borusewicz zaznaczył, że oba samorządy od 10 lat "wzorowo i bardzo ściśle" ze sobą współpracują, czego powinny od nich uczyć się inne polskie województwa i rosyjskie regiony.

"Wy nas tak na prawdę nie potrzebujecie, dajecie sobie bez naszego wsparcia doskonale radę. Dziękujemy wam za budowanie tej wzajemnej przyjaźni i płaszczyzny współpracy" - powiedział Borusewicz.

Dodał, że to właśnie współpraca na poziomie regionów i samorządów jest podstawą do budowania lepszych polsko-rosyjskich relacji gospodarczych, lepszej wymiany handlowej, naukowej i kulturalnej.

Nagroda "Ku spotkaniu" przyznawana jest od 2011 roku "za działalność na rzecz zbliżenia obu narodów", za całokształt lub za szczególne osiągnięcia w zakresie działalności artystycznej, a także za inicjatywy o charakterze politycznym, które sprzyjają "trwałej i przejrzystej współpracy obu narodów, opartej na poszanowaniu i zaufaniu".

Nagrodę stanowi rzeźba włoskiego grafika, malarza i rzeźbiarza Enrico Muscetra "Trzy Anioły" ("Tre Angeli"). Laureatów wybrała kapituła nagrody, w skład której wchodzą przedstawiciele senackiej polsko-rosyjskiej grupy parlamentarnej i przedstawiciele grupy przyjaźni z rosyjskiej Rady Federacji. To te grupy były też pomysłodawcami nagrody.

Zgodnie z regulaminem nagrody, jej celem jest docenienie dorobku i skuteczne promowanie osób oraz instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do zbliżenia narodów Polski i Rosji.

Nagradzana jest też aktywność społeczna i charytatywna, osiągnięcia naukowe i badawcze oraz działalność na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego obu krajów. Wyróżnienie "Trzy Anioły" przyznawane jest też za dorobek służący wychowaniu młodego pokolenia oraz dbałości o dziedzictwo kulturowe.

Z Niżnego Nowogrodu Andrzej Gajcy PAP/Prej

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych