Prezydent Komorowski z talentem teologicznym: "Nie ma chrześcijańskiego pesymizmu, chrześcijanie to optymiści"

Fot. PAP/Bartosz Jankowski
Fot. PAP/Bartosz Jankowski

Spotkanie z ludźmi, którzy czerpią radość i optymizm z wiary przypomina, że nie ma chrześcijańskiego pesymizmu, chrześcijanie to optymiści

- mówił prezydent Bronisław Komorowski w sobotę w czasie wizyty w Wielkopolsce.

Podczas spotkania w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prezydent spotkał się ze środowiskiem Instytutu Tertio Millennio - organizacji, której celem jest popularyzacja nauczania społecznego Kościoła.

Chcę spotkać się z ludźmi, którzy czerpią radość i optymizm z wiary. Jest to stara zapomniana prawda, że nie ma chrześcijańskiego pesymizmu, chrześcijanie to optymiści

- powiedział do zebranych prezydent Komorowski.

W czasie debaty z prezydentem uczestnicy spotkania pytali go m.in. o pomysł na reformę samorządu terytorialnego.

To jest następny etap myślenia o samorządzie, maksymalne "uobywatelnienie" samorządu, wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej dla obywateli

- powiedział. Zdaniem prezydenta to może utrudnić działanie władzom lokalnym, ale sprawi, że obywatele poczują się odpowiedzialni za lokalne rządzenie.

Prezydent wyraził też nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej UE, poza wspieraniem gospodarki, znajdą się też poważne środki na aktywizacje społeczeństwa obywatelskiego.

Zapytany o losy Ukrainy odpowiedział, że liczy, iż w listopadzie dojdzie do podpisania umowy stowarzyszeniowej UE z Kijowem. Jego zdaniem młodzi Ukraińcy ze wschodu i zachodu tego kraju chcą integracji z Europą.

I jeżeli teraz nie uda się tego dokonać, to dokona się to za 20 lat

- powiedział prezydent Komorowski.

Odpowiadając na pytanie o gospodarkę powiedział, że pod koniec czerwca zostanie przygotowany strategiczny dokument prof. Jerzego Hausnera, który będzie mówił o problemie konkurencyjności naszej gospodarki.

Konkurencyjność to większa skłonność do inwestowania w Polsce i zwiększenia zatrudnienia

- powiedział.

Instytut Tertio Millennio został założony w 1995 roku przez dominikanina Macieje Ziębę OP, a jego powstanie było związane z ogłoszeniem przez Jana Pawła II Listu Apostolskiego Tertio Millennio Adveniente, w którym papież wezwał do przygotowania się na czas Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

Swoją sobotnią wizytę w Wielkopolsce prezydent rozpoczął od zwiedzenia Centrum Doskonalenia Kierowców w podpoznańskich Bednarach. Nowoczesne Centrum powstało dzięki dotacji Unii Europejskiej. Wartość projektu to 26,5 mln złotych, z czego ponad 13 mln pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W Centrum mogą szkolić swoje umiejętności zawodowcy i amatorzy kierowcy motocykli, samochodów osobowych, ciężarówek i autobusów.

Na zakończenie wizyty prezydent spotka się na Polach Lednickich z uczestnikami XVII Spotkania Młodych Lednica 2000.

lw, PAP

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych