Donald Tusk zapewnia, że Polacy potrafią wydawać środki unijne. Propaganda sukcesu premiera, czyli europejskiego PR-u ciąg dalszy

fot. PAP/Paweł Supernak
fot. PAP/Paweł Supernak

Premier Donald Tusk uczestniczył w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Chwalił tam sposób wydawania środków unijnych przez samorządy terytorialne. Przekonywał też, że planowany budżet unijny na lata 2014-2020 to kolejna szansa dla Polski.

Premier chyba trochę się spieszy z propagandą nowego budżetu unijnego, bo nie został on zatwierdzony przez Parlament Europejski, a większość europosłów jest raczej sceptyczna wobec tych ustaleń.

Polacy, także dzięki samorządowi, dobrze zdają egzamin ze skutecznego wydawania środków unijnych

- przekonywał Donald Tusk, który pogratulował wszystkim samorządowcom, którzy od 23 lat budują Polskę, budują lepsze standardy cywilizacyjne oraz

zręby autentycznych wspólnot i społeczności lokalnych. (...) Dziesiątki tysięcy Polaków przeszły przez intensywny kurs obywatelskiego, autentycznego przeszkolenia, jakim jest uczestnictwo w samorządzie terytorialnym. (...) Nic tak nie uczy autentycznych, społecznych zachowań jak odpowiedzialność za losy wspólnoty

- podkreślił premier. Rzeczywistość jednak trochę odbiega od idealistycznej wizji, którą przedstawił Donald Tusk (zresztą jak zazwyczaj). Bardzo mało osób uczestniczy w samorządzie terytorialnym, nie mając wpływu na jego decyzję. To, czy dane władze regionalne skorzystają ze środków unijnych zależy tylko od ich dobrej woli. Są także gminy, które wolą pozostać poza dotacjami unijnymi, bojąc się kontroli.

27 maja 1990 roku odbyły się w Polsce pierwsze wolne wybory do odrodzonego samorządu.

Zdaniem Tuska samorządowcy często lepiej rozumieją autentyczne potrzeby ludzi niż władza centralna, o której często się mówi, że jest trochę odrealniona.

Samorząd terytorialny jest cennym, trudnym, wymagającym partnerem, a w czasach kryzysu, szczególnie krytycznym wobec niektórych działań władzy centralnej

- zaznaczył premier. Jednak krytyka, o której mówi Tusk jest czysto teoretyczna, bowiem samorząd terytorialny nie ma wpływu na decyzję organów centralnych. A to głównie władza państwowa podejmuje decyzje, które wpływają na życie obywateli.

Donald Tusk zachwalał też budżet uzgodniony przez kraje Unii Europejskiej lata 2014-2020. Zapomniał jednak dodać, że losy tych ustaleń są tak naprawę niepewne.

To jest naprawdę gigantyczna szansa

- oceniał budżet premier.

Zgodnie z ustaleniami przywódców państw unijnych Polska na lata 2014-2020 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro. To dałoby jej pozycję największego beneficjenta unijnych funduszy, ale jednocześnie naszym kosztem odbyłyby się największe cięcia.

Nie trzeba mieć za wiele wyobraźni, żeby zrozumieć, jak wielką szansą jest ta druga perspektywa
finansowa z jeszcze większymi pieniędzmi

- podkreślił Tusk. Jak dodał, razem z samorządowcami czuje odpowiedzialność, żeby te miliardy złotych z budżetu UE dla Polski zostały dobrze wykorzystane.

Szef rządu poinformował, że w mijającej perspektywie finansowej około 25 proc. środków europejskich było w dyspozycji samorządu terytorialnego. Jak dodał, w następnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 będzie to około 40 proc.

To jest skok jakościowy

- podkreślił.

Być może jeszcze większym wyzwaniem będzie racjonalne i solidarne wydanie środków przez wszystkich zainteresowanych

- przewiduje premier. Jak ocenił, Polska jest dobrym przykładem kraju, który mądrze wydaje środki unijne.

Polacy, także dzięki samorządowi, dobrze zdają egzamin ze  skutecznego wydawania środków unijnych

- przekonywał Tusk, zapominając, że Polska nie skorzystała z możliwości uzyskania dofinansowania na polską kolej, a także buduje najdroższe drogi w Europie - płacimy najwięcej za kilometr nowej autostrady.

Premier zapowiedział też, że rząd zrobi przegląd możliwości budżetowych, w związku z gorszymi prognozami, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy.

Będę prosił o spotkanie w czerwcu, tak żebyśmy mogli sobie uczciwie powiedzieć, co jest możliwe, jeśli chodzi o wsparcie samorządu terytorialnego

- zwrócił się Tusk do samorządowców.

W uroczystej części posiedzenia komisji - w obecności szefa rządu - zostały wręczone nagrody laureatom X edycji Konkursu Redakcji "Samorządu Terytorialnego" na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i licencjackie dotyczące ustroju i działalności samorządu terytorialnego obronione w 2012 r.

mc, pap

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.