Ubiegłoroczna, głośna głodówka w obronie polskiej szkoły doczekała się ekranizacji. Przypomnijmy, że 19 marca ub. roku pięciu działaczy opozycji z lat 80-tych, rozpoczęło w Krakowie strajk głodowy w proteście przeciwko drastycznemu ograniczeniu w liceach ogólnokształcących lekcji historii. Grzegorz Surdy, Adam Kalita, Marcin Stach, Leszek Jaranowski i Ryszard Majdzik jako miejsce protestu wybrali kościół ojców Salezjanów w krakowskich Dębnikach.
Zdecydowaliśmy się na ten desperacki krok, ponieważ wszystkie inne środki zostały wyczerpane. Przez ostatni rok wielu przedstawicieli środowisk akademickich oraz nauczyciele zwracali uwagę, że taki krok to próba zniszczenia polskiej tożsamości. Ministerstwo lekceważyło jednak te protesty, chociaż najważniejsze osoby w państwie, czyli premier Tusk i prezydent Komorowski, to z wykształcenia historycy
- mówił w imieniu głodujących Adam Kalita, radny miasta Krakowa.
Po Krakowie, protest głodowy kontynuowali działacze z Warszawy, Siedlec a następnie Tarnowskich Gór, Częstochowy, Nysy i Wrocławia. W efekcie tych protestów, została powołana Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej, która przedstawiła MEN koncepcję reformy reformy. Ale to już było dużo później.
Jeden z uczestników krakowskiej głodówki, Bogusław Dąbrowa-Kostka przez 12 dni na bieżąco dokumentował historię protestu. To z tych nagrań powstała robocza na razie relacja z głodówki zatytułowana "Gdzieś w środku Europy". Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to w ciągu kilku tygodni film zostanie ostatecznie skończony.
kim, jl
wszystkie zdjęcia Jan Lorek
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/157836-gdzies-w-srodku-europy-powstal-film-o-krakowskiej-glodowce-w-obronie-polskiej-szkoly
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.