Krajowa Rada Spółdzielcza uważa, że nowelizacja ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych jest niezgodna z Konstytucją. Zaapelowała w tej sprawie do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Krajowa Rada Spółdzielcza, będąca Naczelnym Organem Samorządu Spółdzielczego zwróciła się do prezydenta RP o zapoznanie się z jej uwagami dotyczącymi przepisów znowelizowanej ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw (z 19 kwietnia 2013 roku). W opinii Krajowej Rady Spółdzielczej ustawa ta jest obarczona wieloma bardzo poważnymi wadami, a przede wszystkim – jest niezgodna z Konstytucją.
Ustawa ta zawiera wprawdzie jedno rozwiązanie, które mogłoby być korzystne dla członków SKOK i dalszego rozwoju Kas, jakim jest objęcie depozytów zgromadzonych w Kasach gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, jednak jest to tylko jedna kwestia spośród wielu regulowanych ustawą
– pisze w liście do prezydenta Jerzy Jankowski, przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Krajowej Rady Spółdzielczej.
W pozostałej zaś części ustawa zawiera rozwiązania w wielu miejscach niezgodne z Konstytucją.
Krajowa Rada Spółdzielcza w piśmie do prezydenta wskazała najbardziej, jej zdaniem, błędne rozwiązania w nowelizacji. Pierwszym z nich jest zbyt krótkie vacatio legis, które dla większości przepisów wynosi 14 dni, a zdaniem KRS w przypadku nowej ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych powinno wynosić minimum trzy miesiące. Przykładem kolejnej, zdaniem KRS, wadliwej regulacji jest zmiana zawarta w art. 1 pkt 42 ustawy o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościwo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw w zakresie, w jakim w ustawie z 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych wprowadza przepis art. 74 c ust. 9. Krajowa Rada Spółdzielcza w piśmie do prezydenta twierdzi, że „przepis ten – bez jakiegokolwiek uzasadnienia, wprowadza odstępstwo od zasady, zgodnie z którą sąd administracyjny, uznając skargę za zasadną, uchyla decyzję administracyjną albo stwierdza jej nieważność”. Zmiana oznacza , że jeśli sąd uzna, iż skarga na decyzję np. o przejęciu Kasy była zasadna, to będzie mógł orzec o wydaniu tej decyzji z naruszeniem prawa. W opinii KRS stanowi to ograniczenie w zakresie prawa do ochrony swoich praw na drodze sądowej.
Zdaniem KRS błędną regulacją jest też przepis art. 1 pkt. 22 ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 roku o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on dodanie w art. 55 ustawy z dnia 5 listopada o SKOK, ustępu 1a, który przewiduje obligatoryjne, bezzwrotne i nieodpłatne przekazanie przez Kasę Krajową wolnych środków funduszu stabilizacyjnego Kasy Krajowej na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
KRS zwraca uwagę również na przepis art. 1 pkt. 42 nowelizacji, który przewiduje możliwość przejęcia Kasy/wybranych praw majątkowych Kasy/wybranych zobowiązań Kasy przez bank krajowy.
Banki działają przede wszystkim w formie spółek akcyjnych, kasy zaś są spółdzielniami. Polski system prawny nie przewiduje w żadnym miejscu połączenia podmiotów o tak odmiennej konstrukcji prawnej, nie reguluje procedury takiego połączenia. Nie wiadomo więc, w jaki sposób takie połączenie miałoby się dokonać, czy według zasad swobodnie określanych przez Komisję Nadzoru Finansowego, czy w ogóle nie byłoby możliwe
– podkreśla Jerzy Jankowski.
Zdaniem KRS znowelizowana ustawa o SKOK może doprowadzić do destabilizacji finansowej i prawnej sektora spółdzielczego. Rada zwraca się więc do prezydenta o niepodpisywanie tego aktu prawnego.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/157192-krs-nowelizacja-ustawy-o-skok-do-poprawy