Za dużo mleka? Będzie kara!

Czytaj więcej Subskrybuj 50% taniej
Sprawdź
fot.sxc.hu
fot.sxc.hu

Polska przekroczyła limit produkcji mleka - wynika ze wstępnych wyliczeń Agencji Rynku Rolnego. Choć przekroczenie jest niewielkie, producenci będą musieli zapłacić karę. To ok. 12 mln zł.

W roku kwotowym 2012/2013 Polska przekroczyła limit produkcji mleka o 10 mln kg, czyli o 0,1 proc. - poinformował p.o. prezesa Agencji Rynku Rolnego Lucjan Zwolak. 
Z informacji miesięcznych przesyłanych przez mleczarnie do dyrektorów oddziałów terenowych ARR, wynika, że od 1 kwietnia 2012 r. do 31 marca 2013 r. (rok kwotowy 2012/2013) ilość skupionego mleka wyniosła 9,818 mld kg. Limit produkcji mleka w Polsce na obecny rok kwotowy wynosi 9,96 mld kg.
Jak zauważył Zwolak, limit produkcji mleka został przekroczony nieznacznie,  podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu groziła nam nadprodukcja mleka na poziomie 3-5 proc. Według niego na ograniczenie dostaw wpłynęły informacje ARR o możliwości nadprodukcji. Dlatego wielu producentów mleka zdecydowało się na dokupienie kwot mlecznych od innych rolników, którzy ich nie wykorzystywali. Takich transferów było 28 tys. i dotyczyły one 470 mln kg mleka. 
Według szefa ARR, za wyprodukowanie mleka ponad limit, jego producenci będą musieli zapłacić w sumie 11,7 mln zł (2,8 mln euro). Dotyczy to 57 tys. rolników. Ze wstępnych danych wynika, że kilogram mleka ponad limit będzie ich kosztował ok. 2,5 gr. Pieniądze te trafią do Komisji Europejskiej jako kara za przekroczenie krajowej kwoty mlecznej.  
Polska już po raz drugi zapłaci karę za nadprodukcję. Poprzednio taka sytuacja zdarzyła się roku kwotowym 2005/2006, gdy Polska przekroczyła swój limit o 296 tys. ton, czyli 3,4 proc., a rolnicy zapłacili ponad 64 mln euro kary.
W ubiegłym roku kwotowym także istniała obawa przekroczenia limitu produkcji mleka, jednak ostatecznie wykorzystanie kwoty mlecznej za 2011/2012 wyniosło ok. 98 proc.
Na koniec roku kwotowego było 144 tys. dostawców hurtowych. 
Zweryfikowana informacja zostanie przekazana po otrzymaniu raportów rocznych tj. w drugiej połowie maja br., a ostateczne rozliczenie z KE - to sierpień br. - poinformował Zwolak. 
Mechanizm kwotowania produkcji mleka, funkcjonujący w Polsce od 2004 r. służy stabilizacji i rozwojowi polskiego sektora mleczarskiego. Jego głównym celem jest zachowanie równowagi na rynku mleka i przetworów mlecznych pomiędzy popytem i podażą oraz zapewnienie dostawcom zbytu na wyprodukowane mleko i uzyskanie za nie korzystnej ceny.

PAP/ansa

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych