Coraz gorętsza sytuacja Cypru. Rząd przyznaje, że potrzebuje aż 23 mld euro pomocy. To aż o 5 mld więcej, niż pół roku temu

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Potrzeby Cypru związane z planem ratowania finansów państwa, będącego na skraju bankructwa, zwiększyły się z 17,5 mld do 23 mld euro - poinformował rzecznik cypryjskiego rządu Christos Stylianides.

W listopadowym memorandum była mowa o 17,5 mld euro potrzeb finansowych (...) ta suma od teraz wynosi 23 mld euro

- wskazał rzecznik.

Kto jest za to odpowiedzialny? Jak się tu znaleźliśmy? To strach przed wzięciem na siebie odpowiedzialności i niezdecydowanie poprzedniego rządu

- ocenił Stylianides.

Agencje prasowe piszą, powołując się na najnowszy projekt dokumentu trojki (Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego), że aby uzyskać 10 mld euro pożyczki ratunkowej Cypr będzie musiał od teraz znaleźć u siebie 13 mld euro (ponad 75 proc. PKB), czyli dwa razy więcej niż dotąd zakładano. Większa część tej sumy będzie pochodziła z restrukturyzacji sektora bankowego.

Największy bank na Cyprze - Bank of Cyprus - jest w trakcie restrukturyzacji, a drugi - Laiki Popular Bank - w trakcie likwidacji. Restrukturyzacja sektora bankowego, zakładająca m.in. obciążenie finansowe posiadaczy dużych depozytów, ma przynieść 10,6 mld euro. Reszta środków będzie pozyskiwana z prywatyzacji i wzrostu podatków. Cypr ma też sprzedać znaczną część swych rezerw złota, co powinno przynieść ok. 400 milionów euro.

Analitycy zastanawiają się, czy rząd w Nikozji będzie w stanie wygenerować u siebie dwa razy większe pieniądze niż początkowo zakładano.

Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wartości 10 mld euro (9 mld euro od strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego, 1 mld euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Na spełnienie warunków uzyskania tej pożyczki Nikozja ma czas do 2018 r.

Według dokumentu trojki, na który powołuje się agencja AFP, Cypr będzie w stanie głębokiej recesji do 2014 r.

Na kilka najbliższych lat dla Cypru przewiduje się wzrost długu publicznego. W tym roku dług ten ma osiągnąć 109 proc. PKB w porównaniu z 86,5 proc. PKB w 2012 r.; następnie wzrośnie do 123 proc. w 2014 r. i 126,3 proc. w 2015 r., po czym lekko spadnie w roku kolejnym - wynika z prognoz zawartych w raporcie.

Bezrobocie na wyspie wynosi ok. 15 proc.

Ministrowie finansów strefy euro mają w piątek rozmawiać w Dublinie na temat kryzysu finansowego na Cyprze.

 

PAP/mall

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.