Kryzys Kościoła w Europie sprawia, że przed papieżem Franciszkiem stoi nie lada wyzwanie
- ocenił w rozmowie z PAP szef MSZ Radosław Sikorski. Według ministra, nowo wybrany zwierzchnik Kościoła katolickiego to osoba "wybitna intelektualnie i ciekawa osobowościowo".
Szef dyplomacji pytany przez PAP, czy jego zdaniem wybór na papieża kardynała spoza Europy to swoiste wotum nieufności Kościoła katolickiego dla sekularyzującej się Europy, odparł, że Kościół w Europie "jest ewidentnie w kryzysie".
Gdy sytuacja jest niełatwa, sięga się po świeże zasoby kadrowe
- podkreślił.
Kilka dni temu oglądałem w jednej z polskich stacji telewizyjnych reportaż o zamykaniu tysięcy budynków kościelnych w Niemczech. W Polsce tragedią Kościoła jest to, że dla coraz większej ilości ludzi głos Kościoła jest nieodróżnialny od głosu ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Gdy jeszcze dołoży się sytuację w Kurii Rzymskiej, to nowy papież ma nie lada wyzwanie
- ocenił Sikorski.
Zdaniem ministra "nowy papież wydaje się osobą wybitną intelektualnie i bardzo ciekawą osobowościowo".
Sikorski poinformował, że w tym roku dojdzie do zmiany na stanowisku polskiego ambasadora w Watykanie, które od 12 lat pełni Hanna Suchocka.
Nazwisko nowego ambasadora znają prezydent Komorowski i premier Tusk
- tak odpowiedział na pytanie o to, kto zastąpi obecną ambasador.
lw, PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/153247-ministra-sikorskiego-refleksje-o-kosciele-w-polsce-tragedia-jest-to-ze-dla-coraz-wiekszej-ilosci-ludzi-glos-kosciola-jest-nieodroznialny-od-glosu-o-rydzyka