Szczerski o Tusku ws. paktu fiskalnego cytuje Forresta Gumpa: „Zawsze, jak gdzieś szedłem, to biegłem”

Fot. szczerski.pl
Fot. szczerski.pl

Jednym z najważniejszych, a z pewnością najbarwniejszym wystąpieniem w czasie sejmowej debaty nad ustaleniami ostatniego szczytu Rady Europejskiej i paktem fiskalnym było to zaprezentowane przez Krzysztofa Szczerskiego. Poseł Prawa i Sprawiedliwości wskazywał na odmienne od oficjalnie przekazywanych efektów szczytu, punktował rosnące bezrobocie, upadające za rządów PO wielkie zakłady, zmniejszający się wzrost gospodarczy. Wskazywał, dlaczego pakt fiskalny jest niekorzystny dla Polski i Europy.

Jest pan jak Neron - tak pan kocha Polskę że postanowił ją pan spalić

- mówił Szczerski.

Publikujemy pełną treść wystąpienia Krzysztofa Szczerskiego.

 

 

I.

W imieniu KP PiS składam wniosek o odrzucenie informacji PRM o wynikach posiedzenia Rady Europejskiej.

Wniosek ten jest podsumowaniem tego, czego Premier Tusk dokonał w całym procesie negocjacji budżetowych i także tego, jakie bajki opowiadał w tej sprawie Polakom.

Nie ma naszej zgody na tak drastyczne manipulowanie obywatelami i taką mega ściemę, jaką obóz władzy uskutecznia w tej sprawie. Trzeba przekłuć ten balon napompowany przez rządowych propagandystów, jak za PRLu.

Gdybyście panowie wykazali trochę skromności i powiedzieli: wzięliśmy, co nam dawali, z nikim specjalnie nie rozmawialiśmy, bośmy się bali, że nam będą chcieli zabrać jeszcze więcej – to miałbym dla was więcej szacunku. Ale nie. Musieliście popaść w ekstazę samozachwytu. I to jest niedopuszczalne.

Panie premierze! A przecież pan chyba zdaje sobie sprawę, że po pierwsze w tych negocjacjach Polska nie startowała z punktu "zero" środków, odwrotnie - z wyjściowej propozycji budżetu Komisji Europejskiej wypadało, że powinno trafić do nas 80 mld na inwestycje i około 35 miliardów na rolnictwo, nawet przy założeniu, że nie do końca zrealizowany byłby postulat zakończenia dyskryminacji polskich rolników w zakresie dopłat. Z pozostałych środków przypaść powinno około 6 mld. To dawało zatem razem ponad 120 mld euro.

Pan przywiózł do Polski 106 mld euro. Czyli straciliśmy w drodze negocjacji około 15 miliardów euro. Dołożył się więc pan naszymi pieniędzmi do cięć budżetowych w Unii.

Po drugie, wmawia pan Polakom, ze negocjacje budżetowe to rodzaj loterii zdrapki, w której do wygrania jest jakaś pula pieniędzy, pan drapał i drapał i dodrapał się 106 mld i to jest dobrze, bo moglibyśmy nie mieć nic. Przecież pan wie, że to nieprawda.

Budżet UE działa tak, że są do niego wpływy, miedzy innymi ze składek krajów członkowskich, które następnie dzieli się pomiędzy polityki europejskie, zgodnie z celami traktatowymi.

Pieniądze dzieli się więc wedle reguł prawa, a nie wedle dobrej woli tych, czy innych.

Sprawa powinna być więc czysta: płacimy pełną składkę i to coraz wyższą i w zmian mamy pełny udział w wydatkach budżetu.

Dlaczego więc rząd PO-PSL zgodził się, by w kwestii rolnictwa ta zasada nie obowiązywała?

W polityce na rzecz wsi mimo że płacimy wszystko, co powinniśmy, dostajemy mniej niż powinniśmy. Zapłacił pan interesami polskich rolników za realizację obietnicy wyborczej swojej partii, a teraz będzie pan musiał opłacać się z budżetu państwa, czyli z naszych podatków, żeby dołożyć te pieniądze, które pan utracił w czasie negocjacji, bo inaczej panu pęknie koalicja i upadnie pana rząd. Czy to nie jest partyjniactwo w czystej postaci i to jeszcze za nasze pieniądze? To jest OK? Nie.

Po trzecie, gdy się przeczyta dokument końcowy Rady, zawierający kompromis budżetowy, to jedna rzecz jest szokująca: nie ma w nim słowa "Polska". Nie jesteśmy ani razu wspomniani!

Co to oznacza? Ano to, że pieniędzy z budżetu unijnego nie zawdzięczamy  umiejętnościom naszych negocjatorów, ale temu, że po prostu jesteśmy krajem dużym, ale biednym i z ogólnych algorytmów wychodzi na to, że nam przypada najwięcej.

Tam, gdzie mogliśmy wprowadzić naszą "wartość dodaną", nie ma słowa o Polsce. Nie jesteśmy zatem potraktowani w żaden szczególny sposób, a wiele innych państw (nawet Niemcy) załatwiło sobie rożne specjalne fundusze. A przecież nie zrezygnowali z puli ogólnej.

Pan wziął to, co panu dawali i wrócił pan do domu - jesteśmy biernym udziałowcem tego kompromisu.

Inne kraje dostaną, tak jak my - wszystko to, co im się należy plus to, co dodatkowo ich przywódcy wywalczyli w toku negocjacji. My dostaliśmy tylko tyle, ile wynika z naszej biedy. I ani euro więcej. A w rolnictwie dostaniemy nawet mniej niż nam się należy.

To dlatego w przeliczeniu na pojedynczego obywatela dostaliśmy mniej niż większość krajów naszego regionu.

To realny wymiar "najszczęśliwszego dnia" w życiu Donalda Tuska - jest pan szczęśliwy, bo pana kraj jest biedny.

Ale sprawa jest jeszcze poważniejsza. Gdy zaczynał pan wydawać pieniądze z obecnej perspektywy bezrobotnych było w Polsce 1,7 mln, po pięciu latach największego w dziejach zastrzyku finansowego jest już 2 mln 300 tysięcy czyli o 600 tysięcy więcej, prawie 2 mln wyjechało za chlebem za granicę, a prawie milion pracuje w szarej strefie. To tak, jakby wysłał pan na bezrobocie wszystkich zdolnych do pracy mieszkańców Wrocławia, Poznania, Gdańska, Krakowa, Szczecina i Lublina! Gdy pan zaczynał wydawać pieniądze wzrost gospodarczy wynosił prawie 7%, po pięciu latach wydawania jest bliski zeru. Gdy zaczynał pan wydawać pieniądze były w Polsce stocznie, firmy budowlane, przemysł ciężki i FSO na Żeraniu. Teraz już tego nie ma i wielu innych zakładów przemysłowych.

Więc teraz, gdy zapowiada pan kolejne lata wydawania pieniędzy przez pana ekipę, to strach myśleć co byłoby za kilka lat, gdyby dalej pan rządził. Rok 2018: 3 mln bezrobotnych w kraju i 4 mln zagranicą, PKB na -7%, i pusta Polska pokryta siecią wyprysków autostradowych i obwodnic wokół tych miast, gdzie rządzi Platforma.

Jest pan jak Neron - tak pan kocha Polskę że postanowił ją pan spalić.

I po tym wszystkim występuje pan w spocie telewizyjnym w budynku biblioteki uniwersyteckiej (swoją drogą nie wiem, dlaczego nagrywał się pan w takim miejscu, skoro nie tak dawno mówił pan do młodzieży, że lepiej być spawaczem niż studentem) i w tym spocie z rozkosznie bezradną miną pyta pan Polaków: na co wydać pieniądze z Unii? To pan nie wie na co są w Polsce potrzebne pieniądze ? Ja panu powiem: na wszystko! Na to, by Polacy mogli godnie żyć, by dzieci nie mdlały z głodu w szkołach, by ludzie nie czekali miesiącami za zabiegi lekarskie, by było czym ogrzać domy, by działały koleje i na to, by była praca w godnych warunkach!!! Jak pan tego nawet nie wie, to niech się pan choć raz przesiądzie z samolotu, limuzyny albo klimatyzowanego tuskobusa, do normalnego busa, którymi ludzie tłuką się po dziurawych drogach lokalnych, aby dojechać do jakiejkolwiek pracy często wiele kilometrów do domu. Jestem posłem z Małopolski Zachodniej, chętnie przewiozę pana takimi busami po moim okręgu.

A jak pan nie chce lub nie ma czasu, to niech pan przynajmniej wysłucha wszystkich wystąpień PiS w tej debacie, to przejrzy się pan w prawdziwych problemach kraju, którego jest pan póki co premierem.

II.

Nie wie pan, co zrobić z pieniędzmi, za to wpadł pan na inny pomysł. Chce pan pozbawić Polaków własnej waluty i wprowadzić tutaj euro. To też sygnał, że stracił pan kontakt z rzeczywistością, czyli jak się kiedyś mówiło: nie kuma pan bazy i to w dosłownym sensie: nie pojmuje pan stanu bazy gospodarczej i społecznej kraju.

Bo pan ma plan, ale na drodze jego realizacji stoją trzy drobne przeszkody: Polacy, gospodarka i konstytucja. Ale cóż to takiego, żeby się tym przejmować!

Po pierwsze nie spełniamy warunków członkostwa, po drugie nie pozwala na to Konstytucja, po trzecie nie chcą tego Polacy.

Jak obóz władzy chce nad tym przejść do porządku dziennego? Poprzez silna presję polityczną, pranie mózgów i dalsze zaciskanie pasa i drastyczne reformy, po to by działać metodą faktów dokonanych.

Obóz władzy chce dokonać pełzającego zamachu konstytucyjnego - nie ma na to zgody. Nie można zacząć żadnych przygotowań do wejścia do strefy euro dopóki obowiązuje obecna konstytucja. Nie może być tak, że pan traktuje jej przepisy jak drobną niedogodność, którą usunie się na końcu procesu. Odwrotnie – wejście na drogę przygotowań do euro musi być poprzedzone zmianą konstytucji, a na to teraz nie pozwolimy. Będziemy bronić konstytucji przed panem.

I wreszcie nie może być tak, żeby pan przechodził do porządku dziennego nad wolą obywateli. To nieprawda, że Polacy określili w referendum akcesyjnym datę pozbycia się złotego. Nie obowiązuje nas też ogólna zgoda z traktatu o wejściu do Unii, bo zasady działania strefy euro uległy zasadniczej zmianie.

Euro jest projektem politycznym, a nie ekonomicznym. Wspólna waluta na niejednorodnym obszarze gospodarczym zawsze będzie rodzić problemy, zwłaszcza dla gospodarek słabszych strukturalnie i mniej konkurencyjnych, czyli takich jak polska. Nasza gospodarka ucierpi związana kaftanem euro, pozbawiona samodzielnego rozwoju.

Pozbawiłoby to nas też możliwości obrony przed kryzysami za pomocą niezależnej, elastycznej polityki kursowej.

Wprowadzenie euro to także zwykłe podwyżki cen i spadek poziomu życia tak przecież biednych polskich rodzin, bo podwyżki dotyczyć będą szczególnie tych rodzin, których koszyk codziennych zakupów składa się z najtańszych produktów.

Wystarczy spojrzeć jak rozkwitły bazary przy granicy ze Słowacja, odkąd weszła ona do strefy euro. Słowacy kupują u nas wszystko od proszku do prania po konserwy, bo u nich wszystko podrożało po wprowadzeniu euro.

Nie tylko my, ale i wielu niezależnych ekspertów z zagranicy i polski, a nawet doradcy prezydenta są przeciwni jakiemukolwiek pośpiechowi w kwestii euro.

Jeśli chodzi o pogoń do euro to jest pan jak gangster pędzący przez turecki bazar.

W sprawie euro mówimy jasno:

Po pierwsze: Gospodarka, głupcze! Najpierw musimy przywrócić w Polsce rozwój oparty na własnej produkcji i konkurencyjności a potem podejmiemy decyzję.

Po drugie: Nie bierzemy udziału w EuroMagdalence, czyli w zmowie elit ponad wolą i głowami Polaków: ewentualna decyzja o porzuceniu złotego musi być dokonana poprzez odrębne referendum.

Po trzecie: Bronimy Konstytucji RP: bez zmiany Ustawy Zasadniczej rząd nie ma prawa podejmować trudnych do odwrócenia decyzji o wejściu na ścieżkę do strefy euro.

 

No i na koniec nieszczęsny Pakt Fiskalny.

Jest to tak zły dokument, że nawet szkoda go omawiać.

Pakt jest zły dla Europy i zły dla Polski.

Polityka rządu Tuska jest antyeuropejska i antypolska zarazem - mistrzostwo świata!

 

Po pierwsze: rozbija jedność w świeżo zjednoczonej Europie.

Polska korzysta wtedy, gdy w Unii obowiązuje solidarność i poczucie wspólnoty. Pakt niszczy te dwie wartości i w ich miejsce wprowadza dyscyplinę, centralny nadzór, nieufność i podejrzliwość jednych państw względem drugich.

Po drugie: Unia z Paktem, z punktu widzenia Polski to gorsza, a nie lepsza Unia. Pakt psuje prawo wspólnotowe,  niszczy jej instytucje, niszczy zasadę lojalnej współpracy, niszczy solidarność w Europie.

Poddanie się Paktowi oznacza zgodę na taką zmianę w Unii, której skutkiem będzie zepchnięcie Polski na trwałe do grona państw zależnych. Nasz poziom życia będzie zależny od koniunktury i wskaźników, o których decydować będzie Komitet Centralny w ramach centralnej gospodarki nakazowo-rozdzielczej zarządzanej z Brukseli.

Przyjęcie Paktu pozbawia bowiem Polskę narzędzi prowadzenia własnej polityki rozwoju i tym samym odbiera możliwości nadrabiania dystansu cywilizacyjnego.

Mówi pan, że to ostatni taki budżet - tak, bo właśnie pan zamordował solidarność w Europie.

 

No i wreszcie rzecz zasadnicza: Pakt jest niezgodny z konstytucją i wyrokami TK i co do treści i co do formy ratyfikacji.

Dla nas jest więc nieobowiązujący per non est, jakby nigdy nie istniał.

Panie Premierze!

Jeśli chodzi o politykę wokół paktu to przypomina pan z kolei Forresta Gumpa.

Oto dwie z jego złotych myśli, które najlepiej określają pana politykę wokół paktu Fiskalnego:

"Jeśli widzisz kolejkę, to stań w niej. Co ci szkodzi?"

"Zawsze jak gdzieś szedłem, to biegłem"

 

Czy jest alternatywa?

Tak.

My jesteśmy unionistami, czyli zwolennikami wspólnej Europy, która działa poprzez wspólne i równe dla wszystkich prawa i obowiązki i europejską solidarność.

Premier Tusk rozbija Unię - my jej bronimy.

Premier Tusk odziera Polskę z kompetencji - my je Polsce przywrócimy.

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wobec podziału Unii, do której przyczyniają się państwa strefy euro z pomocą m.in. Tuska, Polska musi się jakoś odnieść.

Dlatego naszą odpowiedzią jest obrona podstawowych elementów jedności Europy przeciwko tym, którzy chcą ją zniszczyć.

W polityce europejskiej – Prawo i Sprawiedliwość będzie bronić zapisów traktatów unijnych.

Szczególnie istotne dla nas są:

- pierwszeństwo prawa wspólnotowego nad egoistycznym prawem strefy euro,

- nadrzędność instytucji europejskich nad egoistycznymi instytucjami strefy euro,

- prymat budżetu unijnego nad egoistycznym budżetem strefy euro ,

- pierwszeństwo jednolitego rynku europejskiego nad egoistycznym wewnętrznym rynkiem strefy euro

- zasada solidarności przed polityką konkurencyjności wewnętrznej.

 

Nie mamy wątpliwości, że są tacy, którzy na tych egoizmach strefy euro wygrywają. Tylko, że nie jest to Polska.

W polityce krajowej Prawo i Sprawiedliwość będzie bronić zasady niepodległości. Dlatego zgłosimy projekt ustawy o gwarancjach suwerenności państwa.

Punkt wyjścia jest jasny: zamiana złotego na euro to nie jest kwestia daty, tylko pochodna stanu gospodarki i naszych narodowych interesów.

Ponieważ mamy przed sobą sporo lat, kiedy to będziemy - w ramach Unii Europejskiej - sąsiadami  federacji euro, powinniśmy uruchomić politykę, której celem będzie zagospodarowanie tego czasu na naszą korzyść.

Proponujemy, by wykorzystać ten moment do ofensywy na rzecz polskich interesów.

Unia nie może paść łupem interesów i potrzeb  państw strefy euro. To oni mają problemy, a nie my. Nie pozwolimy by ratowali się kosztem Polski.

Prawo i Sprawiedliwość jest za Polską, która jest silnym partnerem w sprawnej Unii Europejskiej.

Rząd Donalda Tuska jest za bezsilną Polską w gruzach wspólnej Europy.

I to jest rzeczywisty podział polityczny w Polsce. Z jednej strony obóz władzy i euro entuzjastyczna lewica, którzy krzyczą „więcej Europy w Europie” co rozumieją jako „mniej Polski w Polsce”.

Z drugiej strony myślący realistycznie obóz patriotyczny z Prawem i Sprawiedliwością na czele, który mówi: mocna Polska służy Europie, chcemy realizować nasze interesy narodowe nie przeciwko innym, ale wspólnie z innymi. Nigdy jednak nie ustąpimy kosztem Polski.

A pan panie premierze ustępuje ciągle. Dlaczego pan to robi Polsce? Co ona jest panu winna?

Ale dosyć, panie i panowie! Basta!

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony.

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.